Скарби і легенди Закарпаття

Якщо плануєте поїздку на Закарпаття, обов’язково відвідайте селище Середнє, що між Ужгородом і Мукачевим.

Якщо плануєте поїздку на Закарпаття, обов’язково відвідайте селище Середнє, що між Ужгородом і Мукачевим.

Нині Середнє вабить до себе гостей і  туристів двома речами – залишками фортеці, збудованої, як кажуть, самими тамплієрами, та відомими винними погребами.
Як розповідають екскурсоводи, замкові укріплення звели легендарні лицарі – монахи-тамплієри у ХІІІ ст. Замок у Середньому був єдиним на теренах України та найсхіднішим форпостом цього ордену в Європі. Оскільки орден тамплієрів був не так бойовий, як діловий, напевне, у Закарпаття його привела якась бізнесова потреба, наприклад, торгівля сіллю чи виноробство. Найновіші дослідження дещо спростовують теорію про тамплієрів. Учені  сперечаються щодо походження замку, але версія про овіяний легендами орден однозначно найцікавіша. 
 
Тамплієри недовго хазяйнували у фортеці – після розпаду ордену замок перейшов до монахів ордену Святого Павла. Згодом ще кілька разів змінював власників, змінювали їх і землі, на яких він був зведений. Найвідоміші та найбагатші господарі цих земель – представники угорського роду Добо, які з ХVI ст. отримали Середнє і залишили після себе чимало легенд про кохання, воєнні сутички, фальшиві монети і заховані в підвалах скарби.
 
Остаточно долю фортеці вирішили у Відні, ухваливши рішення про зруйнування всіх замків, що могли бути використані проти цісаря. 
Відтоді середнянська твердиня втратила своє оборонне значення і перетворилася на руїни. 
Нині вони заростають травою та бур’янами, але, незважаючи на це, дорогу до замку легко знайти навіть уночі. Ба навіть більше – шукати його в темну пору доби захопливо та романтично. Сміливості під час походу додає вино, яке можна скуштувати і купити у льохах тут же, у Середньому. 
 
Славнозвісні винні погреби були збудовані й укріплені полоненими турками у 1557 році, їх загальна протяжність – 4,5 км. Раніше сховища слугували приміщенням для зброї та боєприпасів, але їх клімат дозволяє зберігати й вино. Викопані ці підвали в туфі – породі вулканічного походження. Через капіляри, що містяться в ній, у підземелля постійно проникає свіже повітря. Це дуже важливо для технології витримки справжніх вин за європейськими традиціями протягом трьох-п’яти років. У підвалах завше стала температура –  плюс 12 °С. Це ідеальні умови для витримки і зберігання вин. 
Той, хто вперше відвідує винні погреби, може й заблукати, адже всі тунелі заставлені дубовими бочками зі смачним вином. Є навіть бочки місткістю 10 549 літрів!
 
Гостями цих винних погребів були всі президенти України. Кажуть, свого часу це вино вподобав і Петро І, дегустуючи його в Середньому. Частують гостей у так званій дегустаційній залі, яку облаштували спеціально до візиту Брежнєва. 
Тож якщо плануєте їхати на Закарпаття, не позбавляйте себе можливості скуштувати смачного вина та знайти дорогу до легендарного середньовічного замку тамплієрів.
Львів – Середнє – Ужгород – Львів 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9428 / 4.1MB / SQL:{query_count}