Доброго і солодкого Нового року!

Євреї святкують Рош га-Шану та просять Всевишнього про милосердя

Євреї святкують Рош га-Шану та просять Всевишнього про милосердя

У ці дні, вчора і сьогодні, євреї всього світу святкують Рош га-Шану – Новий рік, за єврейським літочисленням 5773-й. Це  одне з найважливіших єврейських духов­них свят. Цього року воно припадає на 17 і 18 вересня, однак за традицією обидва дні Рош га-Шани вважаються одним “довгим” днем. У цей час заборонена будь-яка робота.

У той день, за переказами, був створений Адам і цього ж дня він порушив дану йому Богом заборону та був вигнаний з райського саду. Рош га-Шана – свято очищення душі. У синагогах всього світу моляться про настання щасливого Нового року, спов­неного добрих справ. “Так будеш ти записаний і підписаний на добрий і щасливий рік!” – кажуть євреї один одному, а також сурмлять перед Господом про милосердя у шофар – спеціальний ритуальний ріг.

Повернувшись додому із синагог, вони промовляють Кідуш над келихом вина, потім омивають руки і проказують благословення на хліб, перший шматочок якого увесь рік за традицією вмочали у сіль на згадку про гіркоту гонінь і страждань єврейського народу. На свято Рош га-Шана хліб (халу) вмочують у мед, щоб таким же солодким був увесь наступний рік. 

На початку святкової трапези прийнято їсти яблука з медом, саме з цим звичаєм пов’язане побажання доброго і солодкого Нового року. Під час трапези їдять голову риби (з побажанням: “Аби ми були в голові, а не в хвості”), гранати, страви з моркви, буряку та інших овочів, назви яких на івриті або на ідиші асоціюються з добрими подіями.

Перші десять днів після святкування Нового року називають “Ямім норам”. Після них настає Йом-Кіпур. У перекладі з івриту ці 10 днів називаються “Дні трепету”, а Йом-Кіпур – “Дні відкуплення”.

Вони є продовженням новорічного покаяння і закінчуються винесенням вироку “Суду Всевишнього”. Для пом’якшення рішення Господа євреї перебувають в ці дні у молитві та каятті за гріхи. Перед Йом-Кіпуром просять вибачення у людей, яких чимось образили. Також у цей період прийнято робити благодійні пожертви частіше, ніж у інші періоди року.

Нагадаємо: щороку до Ума­ні в цей час з’їжд­жа­ються десятки тисяч паломників-хасидів для того, аби відсвяткувати єврейський Новий рік і помолитися на могилі тлумача Тори Нахмана з Брацлава, нащадка засновника хасидизму БаалШемТова. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.7777 / 4.08MB / SQL:{query_count}