Араби проти африканців

На півдні Лівії спалахнули найкривавіші з часу повалення режиму Каддафі сутички 

На півдні Лівії спалахнули найкривавіші з часу повалення режиму Каддафі сутички 

У боях уже загинули щонайменше 150 людей, кілька сотень поранені. Експерти побоюються початку нової громадянської війни, яка загрожує Лівії розколом за расовою і національною ознакою: у місті Себха араби б’ються з чорношкірими тубу, а в іншому районі області Феццан – з туарегами. 
Основний осередок напруги виник у районі міста Себха за 650 кілометрів до півдня від лівійської столиці Тріполі. Конфлікт тут розгорівся 25 березня між колишніми повстанцями проти режиму Каддафі й чорношкірим плем’ям тубу. За однією з версій, тубу вбили арабського юнака, після чого прихильники Перехідної національної ради взялися за зброю. Подальші події представники тубу називають етнічними чистками і навіть геноцидом. За їхніми словами, загони арабських бойовиків спалювали будинки чорношкірих мешканців, вбивали жінок, дітей і старих. У відповідь тубу оголосили про створення власного уряду Південної Лівії, пригрозивши підривати нафтогони.

ДОВІДКА

Тубу – народ, який живе в Центральній Сахарі (головним чином у Республіці Чад, значні групи – у Нігері та Лівії). Чисельність – понад 350 тисяч осіб. Сповідують іслам.

Туареги – народ групи берберів, що живе в Нігері, Малі, Буркіна-Фасо, Лівії та пустинних районах Алжиру. Загальна чисельність – приблизно 5,2 мільйона осіб. За релігією – мусульмани-суніти.

Джерело: wikipedia.org 

Інша гаряча точка з’явилася у Лівії поблизу кордону з Алжиром в оазі Убара, де розпочався збройний конфлікт між арабами і туарегами. 
І тубу, й туареги побою­ються, що новий територіальний розподіл країни, про що останнім часом все частіше говорить Перехідна національна рада Лівії, призведе до того, що вони позбудуться “нафтової ренти”, яку поділять між собою арабські племена. Водночас за часів полковника Каддафі істотна частина виручених від продажу нафти коштів залишалася у муніципалітетах, де ними могли розпоряджатися представники національних меншин. На думку експертів, нинішні події зайвий раз підтверджують прогнози, що після падіння режиму Каддафі порушиться міжплемінний і міжетнічний баланс, який досі більш-менш зберігався у Джамахірії. Адже ситуація на півдні – не єдиний прояв сепаратистських настроїв.  
Наприкінці лютого було оголошено про створення напівавтономного “союзного федерального району Барка (Кіренаїка)” на сході Лівії. Йдеться про багатий нафтою регіон, який тягнеться від міста Сірт у центральній частині країни до кордону з Єгиптом на сході. Після цього голова Перехідної національної ради Лівії Мустафа Абдель Джаліль пригнічено заявив, що у центральної влади недостатньо сил, аби військовим шляхом покінчити із сепаратизмом у Кіренаїці. Судячи з усього, бракує військ і для взяття під контроль ситуації у регіонах, населених тубу і туарегами. Наразі там діють лише напівпартизанські загони “ветеранів” революції, що більше нагадують зграї батька Махно часів громадянської війни в Україні. Кожен командир – сам собі господар і думає не стільки про військовий успіх, як про вдалий грабунок.
Тим часом експерти наголошують, що події на півдні Лівії здатні спровокувати не лише серйозну регіональну кризу, але й навіть міжнародний конфлікт, адже і тубу, і туареги можуть звернутися по допомогу до одноплемінників, які живуть у сусідніх державах – Чаді, Нігері та Малі. Тим паче, що в останній країні туареги також узялися за зброю. Цими вихідними їхні загони захопили Тімбукту – останнє велике місто на північному сході Малі, що контролювала військова хунта, яка 22 березня захопила владу в країні в результаті заколоту. Вожді туарегів оголосили, що тепер контролюють увесь регіон Азавад, за незалежність якого боролися ще їхні предки. А тут з’являється прекрасна нагода долучити до новопроголошеної держави туарегів ще й частину Лівії. Тим більше багату на нафту частину. А це дуже серйозна спокуса для майже п’ятимільйонного народу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.6899 / 4.1MB / SQL:{query_count}