“Розмалюю писанку, розмалюю…”

Напередодні Великодня “Пошта” пропонує  читачам власноруч зробити найрізноманітніші варіанти писанок та крашанок, які стануть окрасою святкового столу

Напередодні Великодня “Пошта” пропонує  читачам власноруч зробити найрізноманітніші варіанти писанок та крашанок, які стануть окрасою святкового столу

Зберігаючи традицію

1. Крашанка

Жовті, червоні, зелені крашанки можна з легкістю приготувати на власній кухні за допомогою підручних матеріалів. Найвідоміший та найпоширеніший спосіб – відварити яйця в цибулинні. В залежності від кількості цибулиння та тривалості термічної обробки можна отримати забарвлення від легкого жовтого до оранжевого і навіть темно-коричневого.

Щоб отримати червоне забарвлення, яйця потрібно відварити в соку буряка або корі вишні. Кора дуба надасть великоднім яйцям оригінального бронзового відтінку, а благородний золотистий колір забезпечить шафран.

Цікавими будуть і крашанки зеленого кольору. Раніше для отримання ніжного зеленого забарвлення використовували молоді паростки озимини. Сьогодні можна використати листя шпинату чи кропиви. Фіолетовий колір надасть відвар з квіток вільх 

2. Крашанки із візерунком

Є ще один нині призабутий, але досить оригінальний спосіб розфарбувати писанку. Для цього знадобиться: цибулеве лушпиння, капронові панчохи, нитки, різноманітна зелень цікавої форми (це можуть бути листочки, травинки, невеликі квіточки), також для декорування підійдуть різноманітні крупи.

Для початку потрібно приготувати барвник. Для цього лушпиння цибулі заливаємо водою, ставимо на вогонь і доводимо до кипіння. Потім тримаємо на невеликому вогні, поки вода не набуде насиченого коричневого забарвлення.

Для вдалих крашанок найкраще брати коричневі яйця, бо на білих візерунок може нечітко відбитися. Отже, беремося до найважливішої роботи. Вибираємо листочок чи травинку, накладаємо на яйце і щільно обтягуємо панчохою. Потім панчоху закручуємо і замотуємо ниткою так, ніби це повітряна кулька. Хвостик відрізаємо ножицями. Після цього яйце поміщаємо у посудину із киплячим барвником на 10 хвилин. За цей час яйце звариться, а малюнок відіб’ється на шкарлупці. 

Яйце можна декорувати і різноманітними крупами. Наприклад, малюнки можна викладати рисом, адже він легко переміщається під натягнутими панчохами. Для декорування згодяться і невеликі пір’їнки. Загалом, у пригоді може стати все, що є під руками.

 3. Писанки

Для того, щоб приготувати писанку, потрібні: бджолиний віск, писальце, яйця, набір барвників, чисті ганчірки, простий олівець, свічка.

Щоб почати писати писанку, потрібно підготувати чисте, свіже, без плям, тріщин та подряпин куряче яйце. Перед початком роботи яйце миють у чистій теплій воді, м’якою щіточкою можна почистити найбільш забруднені місця, потім витирають чистою сухою ганчіркою. Для полегшення роботи спочатку нанесемо малюнок простим олівцем. 

Тепер готуємо фарби (зараз їх можна придбати у магазині). Також можна використовувати набір розчинних анілінових барвників, що призначені для фарбування вовни. Або ж згадати старі бабусині способи і виготовити барвники із цибулиння чи відвару буряків. Звичайну фарбу, приблизно, половину чайної ложки, висипаємо у банку місткістю 0,5 л та заливаємо 250-300 гр. окропу. Воду для розчину бажано брати м’яку. Фарбувати писанки можна тоді, коли фарба повністю охолоне до кімнатної температури. Для кращого фарбування яєчної шкарлупи до барвників можна додати чайну ложку 9% розчину оцтової кислоти (харчовий оцет). 

Тепер запалюємо свічку, над якою нагріваємо писальце. Набираємо туди воску і знову нагріваємо над свічкою. Розтопленим воском “пишемо” по яєчній шкарлупці, наносячи перші лінії. Після цього опускаємо яйце у барвник. Починати потрібно із найсвітлішого кольору, і тримати у барвнику 5-10 хв. Після цього акуратно протираємо ганчіркою. Чекаємо, поки яйце висохне, і продовжуємо малювати. Коли малюнок готовий, тримаємо писанку над свічкою, щоб розм’якнув віск. Після цього акуратно зчищаємо його. У такий спосіб повинна вийти красива традиційна писанка.

4. Дряпанка

Потрібні: яйця коричневих відтінків, барвники, олівець, гострий предмет (ніж, шило, ножиці, товста голка).

Для того, щоб виготовити дряпанку, для початку потрібно пофарбувати яйця в темні кольори (способи виготовлення у домашніх умовах барвників дивіться у підпункті з крашанками). Найкраще брати коричневі яєчка, адже вважається, що вони міцніші. Після того, як яйця висохнуть, потрібно акуратно нанести малюнок. Намалювавши його, можна приступати до дряпання – акуратно зчищати фарбу по нанесених лініях. У такий нехитрий спосіб повинен вийти візерунок. 

5. Крапанка

Щоб виготовити крапанки, знадобляться ті ж підручні засоби, що й для писанок, а саме: бджолиний віск, писальце, яйця, набір барвників, чисті ганчірки, свічка. 

Спочатку беремо яйце і воском наносимо крапочки, які мають бути білими. Після цього занурюємо його у світлу фарбу і тримаємо 5-10 хвилин. Після цього наносимо інші крапочки і знову занурюємо у фарбу. У залежності від того, із скількох саме кольорів ви задумали крапанку, стільки й потрібно використати барвників. Наприкінці потрібно занурити її у найтемнішу фарбу. Після того, як крапанка висохне, акуратно знімаємо з неї віск. Так отримуємо оригінальне кольорове яйце у горошок. 

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.4460 / 4.12MB / SQL:{query_count}