Присудили смертну кару

Amnesty International опрюднила дані про смертні вироки за 2011 рік

Amnesty International опрюднила дані про смертні вироки за 2011 рік

На кінець 2011-го у світі майже 18 тис. 750 в’язнів перебувало у тюрмах на лаві смертників, а щонайменше 676 осіб було страчено. Про це зазначено в річній оглядовій доповіді Amnesty International про смертні вироки та страти минулого року у країнах, де присуджується смертна кара, інформує РБК-Україна.

Серед способів приведення вироку у виконання торік були обезголовлення, повішання, смертельні ін’єкції та розстріл.

У той же час кількість країн, в яких застосовується найвища міра покарання, зменшилася більш ніж на третину, порівняно з десятиріччям тому. Лише 10% країн у світі (20 з 198) здійснювали страти впродовж минулого року.

Однак ці показники не враховують тисячі страт, які, на думку Amnesty International, було здійснено у Китаї, де така статистика не оприлюднюється. 

Ці показники також не відображають можливу кількість випадків здійснення смертної кари в Ірані – Amnesty International отримувала достовірні звіти про значну кількість страт, що не визнаються офіційним Тегераном.

“Переважна більшість країн вже відмовилися від смертної кари. Наш заклик до лідерів країн ізольованої меншості, які далі страчують людей, достатньо зрозумілий: ви не крокуєте у ногу з рештою світу у вирішенні цього питання. Настає час викорінювати такий жорстокий, нелюдський та принизливий спосіб покарання”, – каже генсекретар Amnesty international Саліл Шетті.

Торік кількість зафіксованих страт на Близькому Сході різко зросла – майже наполовину, порівняно з попереднім роком.

Головні винуватці сумної статистики – це Ірак (щонайменше 82 страти), Іран (щонайменше 360), Саудівська Аравія (щонайменше 82) та Ємен (щонайменше 41). Їхній сукупний показник становить 99% усіх зафіксованих страт у регіоні. Зростання кількості випадків застосування смертної кари лише в Ірані та Саудівській Аравії збільшило загальну кількість страт у світі на 149 випадків,  порівняно з 2010-м.

Тисячі людей було страчено в Китаї торік – більше, ніж в усіх інших країнах разом. Дані про смертну кару вважаються у цій країні державною таємницею. Amnesty International припинила публікувати показники, надані відкритими джерелами інформації Китаю, оскільки вони занадто применшують реальні цифри.

Організація учергове звернулася до влади Китаю із закликом надати статистику про кількість страчених та засуджених на смерть, вимагаючи, щоб влада підтвердила свої заяви про те, що різноманітні зміни у законі та його виконанні за останні чотири роки суттєво зменшили застосування смертної кари у країні.

США знову відзначилися як єдина країна на Американському континенті та єдиний член Великої вісімки, що страчує в’язнів, – 43 людини торік. У Європі та країнах колишнього СРСР цього року не було застосовано найвищої міри покарання, за винятком Білорусі, де стратили двох осіб. У Тихоокеанському регіоні також не зафіксували страт, крім п’яти смертних вироків у Папуа Новій Гвінеї.

У Білорусі та В’єтнамі в’язням, як і їхнім сім’ям та адвокатам, не повідомляли про час страти. Також відомо, що публічні страти за судовим вироком виконувалися у Північній Кореї, Саудівській Аравії, Сомалі, а також в Ірані.

У більшості країн, де страчували людей чи виносили смертні вироки, судові процеси не відповідали міжнародним стандартам справедливого судового розгляду справи. В окремих країнах розгляд справи супроводжувався вибиттям “зізнань” шляхом застосування тортур або ж іншого тиску. Такі випадки зафіксовано у Китаї, Ірані, Іраку, Північній Кореї та Саудівській Аравії.  

Кількість іноземних громадян, що постраждали від смертних вироків, є непропорційно високою у таких країнах, як Китай, Саудівська Аравія, Малайзія, Сінгапур і Таїланд.

Білорусь залишається єдиною країною у Європі, де практикують смертну кару як вищу міру покарання. Так, 18 березня в Білорусі розстріляли засуджених до смертної кари головного фігуранта кримінальної справи про теракт у мінському метро Дмітрія Коновалова і його спільника Владіслава Ковальова.

Відзначимо, за даними Міжнародної правозахисної організації Amnesty International, у 1998 – 2010 рр. у Білорусі винесено 102 смертні вироки, зокрема у 2006 р. – дев’ять, у 2007 р. – один, у 2008 р. – три. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9786 / 4.1MB / SQL:{query_count}