Річниця трагедії

У неділю десятки тисяч людей у всьому світі вшанували пам’ять жертв руйнівного землетрусу, що стався у Японії 11 березня 2011 року

У неділю десятки тисяч людей у всьому світі вшанували пам’ять жертв руйнівного землетрусу, що стався у Японії 11 березня 2011 року

Мешканці багатьох світових столиць приносили квіти до будівель японських посольств, у храмах найрізноманітніших конфесій відслужили панахиди за загиблими. А рівно о 14-й годині 46-й хвилині (07.46 за київським часом) через гучномовці у всіх містах Японії була оголошена хвилина мовчання. У жалобній церемонії в Токіо взяли участь імператор Акіхіто з дружиною, прем’єр-міністр і члени кабінету країни. А напередодні, у суботу, в храмі Ситеннодзі в місті Осака було запалено близько 15 854 свічок – за кількістю загиблих у наслідок стихійного лиха. 

На річницю у Токіо відбувся й інший захід. Близько 45 тисяч людей взяли участь у демонстрації проти використання атомної енергетики. “Після катастрофи люди усвідомили, що їхні власні життя їм непідвладні. Вони зрозуміли, що не можна повністю довіряти технологіям та атомній енергетиці”, – наголошували організатори демонстрації. Нагадаємо, що 12 липня прем’єр-міністр країни Наото Кан заявив, що Японія вже найближчими роками має намір повністю відмовитися від використання атомної енергії. Він зазначив, що Японія почала розробляти кардинально нову енергетичну політику і планує компенсувати закриття АЕС розвитком альтернативних джерел енергії, зокрема електростанцій, що працюватимуть завдяки вітру та морському припливу.

ДО ТЕМИ

У грудні минулого року японський журналіст Томохіко Судзукі заявив, що активну участь у відновленні зруйнованої цунамі у березні 2011 року АЕС “Фукусіма-1” брали представники злочинних кланів якудзи. Як відзначав журналіст, мафія фактично курирувала підбір робітників для атомної станції. За версією Судзукі, на вкрай небезпечні роботи бандити відправляли своїх боржників. Раніше в японських мас-медіа вже з’являлася інформація про те, що члени якудзи могли бути причетні до розподілу бюджетних коштів, які виділяли на компенсацію потерпілим у результаті аварії на АЕС “Фукусіма-1”. 

Нагадаємо, що 11 березня 2011 року підземний поштовх магнітудою дев’ять балів за шкалою Ріхтера (найбільше значення становить 10) призвів до численних руйнувань і викликав хвилю цунамі, висота якої на окремих ділянках досягала 40 метрів. Наступного дня японські острови струсонула нова серія повторних підземних поштовхів, так званих афтершоків, силою п’ять балів за шкалою Ріхтера і вище. На узбережжя знову пішла майже триметрова хвиля. 

Наслідки були катастрофічні. Стихія знищила цілі міста на узбережжі Японії, а також викликала аварію на АЕС “Фукусіма-1”, яка своєю чергою призвела до забруднення великих територій радіоактивними речовинами. Жертвами трагедії стали 15 854 особи, ще 3167 осіб донині вважаються зниклими безвісти, понад 350 тис. людей позбулися даху над головою. Через викид радіації з “Фукусіми-1” тільки з 20-кілометрової зони навколо станції довелося евакуювати близько 80 тисяч осіб. 

Перший вибух на атомній електростанції “Фукусіма-1”, за 230 кілометрів від Токіо, було зафіксовано 12 березня, через добу після руйнівного землетрусу. Телекамери зняли, як над станцією високо в повітря здійнявся стовп пилу й диму. Подія негайно потрапила в центр уваги світових мас-медіа. Стало відомо про підвищення рівня радіації на прилеглій території, масову евакуацію та перші випадки радіоактивного опромінення. 

Світові засоби масової інформації миттєво назвали японську аварію другим Чорнобилем. Спочатку інцидентові на “Фукусімі” надали четвертий ступінь за шкалою INES, але вже до квітня він виріс до сьомого (найвищого). За всю історію атомної енергетики сьомий ступінь мала лише аварія на Чорнобильській АЕС. Утім насправді “Фукусімі” далеко до ЧАЕС, адже, за даними міжнародних експертів, у довкілля Японії було викинуто не більше однієї десятої від викидів Чорнобильської аварії. Тим не менше, за оцінками вчених-атомників, повна ліквідація наслідків аварії на АЕС “Фукусіма-1” займе мінімум 30-40 років. Радіоактивні речовини досі виявляють у воді, рисі, чаї, овочах та інших продуктах. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4209 / 4.01MB / SQL:{query_count}