Соціально небезпечна...

У ці перші дні весни нам так хочеться більше часу проводити надворі, вдихати її п’янкі пахощі.

У ці перші дні весни нам так хочеться більше часу проводити надворі, вдихати її п’янкі пахощі.

На загал для людини це так природно і життєво необхідно – дихати. Однак, на жаль, органи дихання найчастіше хворіють. Адже саме вони приймають на себе перший удар вірусних захворювань, потерпають від тютюнопаління свого чи чужого, від незадовільної екології, шкідливих умов праці. До того ж в Україні оголошено стан епідемії туберкульозу.
П’ятий рік поспіль у Львові на початку весни управління охорони здоров’я Львівської міської ради проводить акцію “Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання у населення”. Цього року акція відбудеться з 12 до 30 березня у рамках Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз.
Мета цієї акції – виявити хронічні недуги органів дихання, вчасно розпочати лікування та запобігти поширенню захворювань. Про це  вчора розповів журналістам начальник управління охорони здоров’я Львівської міськради Володимир Зуб.
Запобігти туберкульозу
Захворюваність на туберкульоз у Львові  у 2011 році становила 51,9 особи на 100 тис. населення (у 2007-му – 57,4 особи на 100 тис. нас.). Посилення профілактичної та роз’яснювальної роботи, яка проводилася медичними працівниками за активної підтримки засобів масової інформації, дало змогу активізувати виявлення туберкульозу і, як наслідок, знизити  кількість деструктивних процесів серед уперше виявлених хворих  (з 39,6% у 2007 році до 35,1% у 2011-му), скоротити терміни лікування та зменшити смертність від туберкульозу (з 16,7 випадку на 100 тис. нас. у 2007 р. до 8,6 – у 2011-му). 
“Раннє виявлення туберкульозу дає можливість уникнути ізоляції пацієнта,  скоротити терміни лікування, знизити медикаментозне навантаження на організм, запобігти інфікуванню родичів та близьких, зменшити ризик розвитку ускладнень, хронічного перебігу недуги та врешті уникнути смерті від цієї хвороби”, – наголошує Володимир Зуб.
Як розповів головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я з фтизіатрії Роман Вереснюк, симптомами туберкульозу є: покашлювання, що триває більше двох-трьох тижнів, підвищення температури без очевидних причин понад 5-7 днів, погіршення або відсутність апетиту, схуднення, нічна пітливість.
Якщо є подібні симптоми, слід негайно звернутися до лікаря. Діагностика цього захворювання складається з рентгенографії, аналізу мокротиння та додаткових призначених лікарем за потреби загальних клінічних аналізів. Обстеження просте, доступне, безпечне та виконується протягом кількох днів.
За його словами, туберкульоз – це соціально небезпечна інфекційна хвороба, яка спричинена мікобактеріями туберкульозу, може вражати всіх людей, але найчастіше найбідніші, соціально неадаптовані верстви населення, як-от: біженців, мігрантів, осіб, які перебувають в установах кримінально-виконавчої системи, осіб без постійного місця проживання, алкоголіків, наркоманів, ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД. Однак не слід вважати, що туберкульоз не загрожує тим, хто не належить до вказаних категорій громадян. Ця хвороба також розвивається тоді, коли у людини знижений імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитоподібної залози, недостатнього харчування, поганих житлових умов, виснажливої праці тощо.
Важливо, щоб рідні, близькі залучали до обстеження людей, які належать до групи ризику, вмовили їх пройти ці нескладні процедури.
“Захворювання на туберкульоз спричиняє високу тимчасову та стійку втрату працездатності, вимагає тривалого (від 6-8 місяців інколи до кінця життя) комплексного лікування та реабілітації хворих”, – наголошує Роман Вереснюк.
За його словами, найбільш небезпечною формою туберкульозу для оточення є легенева форма з наявністю бактеріовиділення. “Ризик від перебування у контакті з такими хворими є досить високий, але тільки ризик, бо впливають й інші фактори, насамперед стан імунної системи. Найбільш небезпечно перебувати з такими хворими в закритому приміщенні, бо виділені з кашлем бактерії у такому приміщенні можуть зберігатися до шести годин”, – каже головний фтизіатр міста. 

Куріння – головна загроза для легенів

Медики наголошують: упродовж останніх років хвороби органів дихання посідають перше місце у структурі загальної захворюваності населення. 
Серед хронічних захворювань органів дихання основну питому вагу займає хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Основною його проблемою є те, що розвивається воно непомітно для хворого і до моменту появи задишки призводить до незворотних змін у бронхолегеневій тканині. 
“Людина втрачає здатність повноцінно дихати через звуження бронхіальних шляхів. Зменшується постачання кисню у всі органи. Насамперед потерпає серце, через брак кисню для серцевого м’яза розвиваються його хронічні захворювання – ішемічна хвороба, гіпертонія, зростає загроза інсульту. Страждає мозок, людина швидко втомлюється, зменшується працездатність, може розвинутися інсульт. Наражаються на небезпеку інші органи”, –  зазначила “Пошті” головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я з пульмонології Олена Кулітка. 
Основним чинником ризику розвитку ХОЗЛ (90%) медики називають куріння  як активне, так і пасивне. Саме нехтування пересторог медиків щодо шкоди паління є головною причиною зростання захворюваності органів дихання. Так, упродовж минулого року у Львові зареєстровано на дві тисячі більше хворих з хронічним обструктивним захворюванням легень, порівняно з 2010-м.
“Для раннього виявлення ХОЗЛ пацієнтові необхідно провести спірографічне дослідження – обстежити функцію зовнішнього дихання. Цей метод дозволяє виявити стадію хвороби та диференційовано призначити базисну терапію”, – наголошує Олена Кулітка.
Сьогодні усі медустанови Львова обладнані сучасними спірографами, а сама процедура займе до десяти хвилин.
Насамперед таке обстеження слід пройти людям, які відповідають позитивно на три з п’яти запитань:
- вам більше 40 років;
- ви курите (працюєте у шкідливих умовах);
- кашляєте зранку;
- відкашлюєте харкотиння;
- виникає задишка при фізичному навантаженні.
Також умовою проведення спірографії є флюорографічне обстеження, зроблене не більш як за півроку до звернення. 
Медики наголошують: лише розпочавши лікування на ранніх стадіях, у вас є шанс бути здоровими!   
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.7281 / 4.13MB / SQL:{query_count}