Не буває вічних ворогів чи вічних друзів

Пакистан має намір офіційно запросити до Ісламабада російського президента

Пакистан має намір офіційно запросити до Ісламабада російського президента

Один із співробітників пакистанського МЗС заявив часопису “Express Tribune”, що його шеф – міністр закордонних справ Хіна Раббані Кхар – вочевидь, у першій половині лютого відвідає Москву, щоб передати російському президентові офіційне запрошення. Цей намір однозначно свідчить про відхід країни від сформованої за кілька останніх десятиліть зовнішньополітичної стратегії, адже Пакистан завжди вважався найвідданішим союзником США в регіоні.

Якщо Дмітрій Мєдвєдєв прийме запрошення, він стане першим російським главою держави, який відвідає пакистанську столицю. Зрозуміло, що цей намір – частина зусиль Пакистану з налагодження контактів з країнами, що здатні більш-менш протистояти США на міжнародній сцені. 

Нагадаємо, що відносини між колись вірними союзниками Ісламабадом і Вашингтоном почали стрімко погіршуватися після того, як у ніч на 26 листопада минулого року американські літаки розбомбили пакистанський блокпост, знищивши 25 солдатів. Цей інцидент не тільки змусив Ісламабад закрити головний транзитний маршрут, за яким здійснювалося постачання західного окупаційного контингенту в Афганістані, але й почати глобальний перегляд відносин зі США. Чого вартий лише наказ головнокомандувача пакистанської армії генерала Ашфака Кайяні, відданий підлеглим у грудні 2012-го. “Вам надається повна свобода дій, і за вами вибір зброї, яка може використовуватися для оборони від нападу НАТО. Будьте певні: агресори не залишаться безкарними!” – сказав він тоді. Наголосимо, що це фактично офіційний дозвіл на відстріл американців (а саме вони становлять основу контингенту НАТО в сусідньому Афганістані). 

Слід зазначити, що армійське керівництво Пакистану й раніше звинувачувало владу країни, зокрема, президента Асіфа Алі Зардарі та прем’єр-міністра Юсуфа Гілані Резу, в надмірній орієнтації на Сполучені Штати. Критика різко посилилася після американської таємної операції в Абботабаді, коли було вбито лідера “Аль-Каїди” Осаму бін Ладена. Військові тоді заявили, що Вашингтон зазіхнув на пакистанський суверенітет, адже провів операцію без жодного погодження з Ісламабадом. Щобільше, ЦРУ навіть звинуватило колишніх союзників у тому, ніби вони свідомо ховали терориста №1.

Тим часом Білий дім не спромігся адекватно і – головне – вчасно відреагувати на образи “молодшого брата”, адже голова в Обами була забита виведенням контингенту з Іраку. У результаті колись вірні союзники гучно побили горщики.Як наслідок – вище пакистанське керівництво офіційно заявило про намір переглянути відносини з Росією. “В нашій країні запанувала думка про те, що ми повинні перевести відносини з Росією на новий рівень”, – заявив високопоставлений співробітник міністерства закордонних справ Пакистану. Власне, одним з кроків і стало рішення про намір запросити відвідати Ісламабад російського президента (не важливо, що Мєдвєдєв, найімовірніше, незабаром поступиться своїм кабінетом у Кремлі Путіну, головне – прецедент – “Пошта”). Тим паче, що у своїй – достатньо безпрецедентній за дипломатичними нормами – заяві, зробленій одразу після бомбардування пакистанського блокпосту, Росія публічно і жорстко засудила США, підкресливши, що суверенітету інших країн необхідно неухильно дотримувати навіть під час полювання за “терористами”. Зрештою, у травні минулого року відбувся історичний візит до Москви президента Пакистану Асіфа Алі Зардарі – уперше за 37 років. Крім того, нещодавно візит до Пакистану здійснив один з високопоставлених російських воєначальників – головнокомандувач сухопутних військ генерал-полковник Алєксандр Постніков. 

 

P. S. Нагадаємо, що у 1980-хроках, коли Пакистан разом із західними країнами всіляко підтримував душманів, які боролися з радянськими військами в Афганістані, Ісламабад і Москва були заклятими ворогами. Але то було колись – у політиці не буває вічних ворогів чи вічних друзів.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.7270 / 4.09MB / SQL:{query_count}