Від Австралії до Північної Кореї

Створено рейтинг країн за рівнем ядерної безпеки

Створено рейтинг країн за рівнем ядерної безпеки

Американська неурядова організація “Ініціатива зі скорочення ядерної загрози” і компанія “Economist Intelligence Unit” вважають, що серед 32 держав, що мають значний ядерний потенціал, найбезпечнішою є Австралія. Натомість останнє місце прогнозовано посіла Північна Корея. Україна – на 15-му місці (76 балів зі 100 можливих). 

“Перед нами стоїть глобальна проблема, і ми можемо вибирати тільки між співробітництвом або катастрофою”, – заявив на презентації першого у світі Індексу ядерної безпеки (Nuclear Materials Security Index) співголова “Ініціативи зі скорочення ядерної загрози” Сем Нанн. Автори рейтингу пов’язують його появу з активністю міжнародних терористів, які посилено намагаються дістатися до ядерних матеріалів. Хоча такі традиційні вороги США, як Іран і Північна Корея, опинилися наприкінці рейтингу, автори запевняють: у них не було мети влаштовувати пропагандистську акцію та покарати представників “вісі зла”, навпаки їхня мета – допомогти урядам правильно оцінити свої можливості щодо охорони ядерних матеріалів. Для цього автори розробили розгалужену систему критеріїв: 

1. Кількість ядерних матеріалів. Чим їх більше й чим більше місць, де вони зберігаються, тим вищий ризик крадіжки. 

2. Ступінь контролю. Які заходи вживаються для захисту матеріалів при зберіганні й перевезенні? Чи здатна країна оперативно відреагувати на їхнє викрадення?

3. Участь у глобальних ініціативах. Рейтинг держави підвищується, якщо вона є членом МАГАТЕ й готова обговорювати з міжнародним співтовариством свою ядерну програму. 

4. Дотримання міжнародних зобов’язань. Оцінюється дотримання резолюції 1540 Ради Безпеки ООН і угоди з МАГАТЕ про застосування гарантій, а також наявність законів про обіг ядерних матеріалів. 

5. Соціальні фактори. Низьку оцінку одержують країни, визнані корумпованими або політично нестабільними. 

Отож, найбезпечнішою визнана Австралія – вона набрала 94 бали зі 100 можливих. Далі розташувалися Угорщина (89 балів), Чехія (87), Швейцарія (86) і Австрія (85). Натомість п’ять нижніх рядків у рейтингу дісталися Індії (49 балів), В’єтнаму (48), Ірану (46), Пакистану (41) і Північній Кореї (37). Автори документу стверджують, що в цих країнах високий ступінь корупції поєднується з низьким професіоналізмом персоналу, а великі обсяги ядерних матеріалів – з незадовільним рівнем їхнього зберігання й транспортування. Крім того, у Пакистані діють численні терористичні угруповання, а КНДР категорично відмовляється від діалогу з міжнародним співтовариством. 

Що ж стосується постійних членів Ради Безпеки ООН, та всі вони виявилися в середині рейтингу: Британія на 10-му місці (79 балів), США – на 13-му (78), Франція – 19-та (73), Росія – 24-та (65), а Китай – 27-й (52). 

Водночас оприлюднення Індексу ядерної безпеки викликало бурхливу реакцію з боку Росії. Офіційний представник “Росатома” Сєргєй Новіков в інтерв’ю “Голосу России” різко розкритикував результати американського дослідження. Новіков заявив, що найбільш компетентним джерелом у справах ядерної безпеки є МАГАТЕ, а у доповідях цього аґентства “Росія традиційно посідає найвищі місця”. “ 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.2191 / 4.08MB / SQL:{query_count}