Батьківщина новорічних ялинок

Столиця Латвії дарує туристам на Різдво 42 неординарні новорічні красуні – тут триває ялинковий фестиваль

Столиця Латвії дарує туристам на Різдво 42 неординарні новорічні красуні – тут триває ялинковий фестиваль

Фестиваль “Шлях новорічних ялинок” за підтримки Ризької думи вже вдруге організовує департамент освіти, культури і спорту в співпраці з Латвійською художньою академією. Його започаткували ще торік, коли Рига відсвяткувала 500-річчя новорічної ялинки. Згідно з легендою, саме в столиці Латвії в 1510-му на головній ринковій площі вперше прикрасили ялинку до Різдва. 

“Традиція оздоблювати ялинку зародилась саме у нашому місті, – каже Максим Толстой, депутат Ризької думи, – Поблизу споруди міської думи торік вмонтували пам’ятну медаль, на якій зазначено, що саме в цьому місці 500 років тому стояла перша в світі новорічна ялинка”.

ДОВІДКА

Дотепер тривають суперечки, де й коли була вперше документально зафіксована установка різдвяної ялинки. Є згадки про схожу церемонію в переддень 1510 року в Ризі. Деталей дуже мало, але написано, що після свята дерево було спалене. Це вказує на те, що свято усе ще поєднувало в собі християнські і язичницькі елементи. Саме тому як   першу різдвяну ялинку пропонують ту, яку Лютер встановив у себе в будинку на Різдво. Лютер не вказав точного року цієї події, але, ймовірно, це відбулось на початку XVІ століття. Натомість історики  Christmas Archives International UK акцентують, що Ризька ялинка була встановлена кількома десятками років раніше, аніж ялинка Лютера.

Оскільки питання “першої ялинки в Європі” має туристичне (а з ним і фінансове) значення, у переддень Нового 2011 року між Ригою й Таллінном розгорівся справжній дипломатичний конфлікт з питання ялинкового пріоритету. В естонських дослідників знайшлись аргументи того, що в Таллінні  ялинку встановили на 400 років раніше від ризької, тобто, ще до першої згадки про місто (1154 рік). Таллінці навіть називають рижан “Грінчами – викрадачами Різдва”. Мер Риги Ніл Ушаков охарактеризував ситуацію як “ялинкову війну”, що серйозно загрожує комерційним інтересам міста й країни, і пообіцяв знайти гідну відповідь агресорові. 

Якщо торік до ялинкового фестивалю прибрали 25 ялинок, цьогоріч за спеціально розробленим маршрутом по столиці Латвії розкидані аж 42 новорічні красуні. З “ялинковою” картою Риги можна ознайомитись на сайті фестивалю – www.eglufestivals.lv. Більшість фестивальних експонатів – альтернативні ялинки, зроблені з дерева, металу, скла й інших матеріалів. Над ними працювали студенти Латвійської художньої академії та автори, проекти яких обрані на конкурсній основі. 

Новорічні красуні, які прикрашають латвійську столицю, – дуже неординарні та різноманітні. За словами Максима Толстого, деякі з них збереглись ще з минулого року, інші – створені спеціально для цьогорічного фестивалю. Найцікавішими експонатами є “літаюча”, “соціальна” та “дзеркальна” ялинки. Остання зроблена зі шматочків дзеркал, які підморгують рижанам і гостям міста, відбиваючи сонячні промені.

ДО ТЕМИ

Цьогоріч Рига встановила власний “туристичний рекорд”. За 9 місяців 2011-го до міста прибуло 1 млн 200 тис. туристів. За словами Максима Толстого, такої кількості гостей за рік тут ще не було. Новий потік туристів столиця Латвії очікує на Різдвяні свята. Побачити “Шлях новорічних” ялинок та інші визначні місця Риги приїде близько 300 тисяч гостей. 

“Ця ялинка розташована за Думою і має дуже оригінальний вигляд. Вона простояла цілий рік ще з минулого фестивалю, – каже Максим Толстой, – Часто туристи підходили до неї і не розуміли, що це таке. Коли екскурсовод пояснював, що це новорічна ялинка, їм дуже подобалась така неординарна ідея”.

Вражає також і “ялинка-нещастя”, зроблена з нетесаних дощок і встановлена у горизонтальному положенні. Її можна побачити біля Латвійської академії мистецтв. На “ялинковій” карті Риги є також “романтична”, “казкова”, “дерев’яна” і навіть ялинка в стилі “диско” та “ялинка-тюрбан”

Гості міста можуть мандрувати “ялинковими” стежками Риги ще декілька тижнів. Фестиваль “Шлях новорічних ялинок” триватиме в столиці Латвії до 15 січня.   

 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9501 / 4.11MB / SQL:{query_count}