Обурені до краю освітяни

Педагоги Львова погрожують провести акції протесту, якщо депутати міськради не відтермінують ухвалу з ліквідації районних відділів освіти


Педагоги Львова погрожують провести акції протесту, якщо депутати міськради не відтермінують ухвалу з ліквідації районних відділів освіти

середовищі львівських освітян вирують обурення та невдоволення, наслідком яких можуть стати акції протесту. Зокрема, місцеві педагоги домагаються відтермінування принаймні на три місяці запровадження змін, передбачених ухвалою Львівської міськради № 725 від 14 липня та скасування рішення виконкому від 12 серпня про зміни в структурі міського управління освіти. Нагадаємо, саме цією ухвалою міські райці постановили з 

1 жовтня ліквідувати районні відділи освіти та запровадити нову структуру міського управління освіти, яка б, на їх переконання, більш ефективно виконувала функцію менеджменту освітньої галузі та дозволила б зекономити кошти.

Однак таке вирішення проблем освітяни назвали поспішним та необґрунтованим, до того ж прийняте воно було у період відпусток та підготовки до нового навчального року, який через проведення у Львові матчів Євро-2012 буде досить напруженим. 

Структура реорганізації освітньої галузі, яку пропонує місто – необдумана, – переконані педагоги. Та й мета її – невідома. Адже зекономити грошей не вдасться, полегшити роботу вчителям тим паче. Про це вони заявили мас-медіа під час учорашньої прес-конференції “Освіта Львова на межі колапсу: педагоги готуються до акцій непокори” напередодні сесійного засідання міськради, яке має відбутися 29 вересня.

Зокрема, як зазначила директор Львівської лінгвістичної гімназії Тетяна Крупей, порушена логіка процесу: спочатку ухвала, тоді постанова виконкому про запровадження нової структури освіти і лише після цього напрацювання самої системи і структури.  

Хоча все мало б бути навпаки – спочатку напрацювання та обґрунтування нововведень, їх апробація і лише тоді запровадження системної реформи освітньої галузі міста.

“Буквально до останнього тижня ми не бачили тієї структури, яку пропонують. І тепер, коли вона вже є на сайті, ми її аналізуємо. Ми бачимо, що вона ще до кінця не випрацювана. Є цікаві моменти. Однак нова структура має бути чіткою, стрункою, виваженою, обґрунтованою і прорахованою у всіх аспектах”, – зазначила Тетяна Крупей. 

Однією з проблем запровадження змін є вивільнення працівників районних відділів освіти, яким вже повідомлено, що їх звільнять, але їм буде запропоновано нове місце праці. Однак до вчора вони ще не отримували жодних пропозицій. 

Як розповіла Наталія Марич, головний бухгалтер централізованої бухгалтерії відділу освіти Галицького району, у п’ятницю стало відомо, що фінансування закладів освіти, а саме винагорода до Дня вчителя і друга половина заробітної платні за вересень, будуть профінансовані 3 жовтня, коли офіційно працівники бухгалтерії будуть звільнені. Інших розпорядчих документів не надходило, тож учителі будуть змушені чекати на свої гроші.

За словами директора СШ №65 Мирослави Бичишин, є й інші технічні моменти, які створять багато додаткових клопотів та фінансових затрат: внесення змін до статутів школи, які треба зареєструвати у відділах юстиції, зміна вивісок, печаток, бланків тощо.

Також значні побоювання виникають із процесом атестації, яку кожен педагогічний працівник проходить що п’ять років. Як зазначили освітяни, щороку в місті майже п’ять тисяч учителів та вихователів складають цей звіт про свою роботу,  і це досить тривалий процес. Запроваджені нововведення ставлять під сумнів можливість проведення атестації на належному рівні.

Непокоїть освітян і те, що багато життєво важливих питань будуть зосереджені в одних руках.

Насамперед це кадрові, фінансові питання, проведення тендерів щодо харчування дітей у школах і садочках, тож виникає ризик зловживань та незбалансованого забезпечення закладів освіти.

Щоб зняти подвійне підпорядкування районних відділів освіти, педагоги ратують за те, щоб вивести їх із підпорядкування районних адміністрацій та напряму підпорядкувати міському управлінню і наразі зняти низку питань.

Як повідомив завіду­вач відділу соціально-еко­номічного захисту Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки Мар’ян Калин, освітян найбільше обурює те, що ліквідація районних відділів освіти і передання їх функцій міському управлінню не були широко обговорені з педагогічними колективами навчальних закладів Львова, освітяни не достатньо поінформовані про мету реформи і кроки щодо вирішення практичних завдань. Відтак профспілка звернулася до депутатських фракцій у Львівській міськраді з проханням відкласти введення згадуваної ухвали в дію.

Зі слів Михайла Калина, профспілка зібрала протоколи зборів 180 педагогічних колективів Львова про незгоду з ліквідацією районних відділів освіти Львова з 1 жовтня цього року. Він повідомив, що депутати від “Нашої України”, Партії регіонів, “Фронту змін”, Народного руху України, “України соборної” уже висловили згоду голосувати за рішення про відтермінування реорганізації структури управління освітою міста. Проект ухвали щодо цього, поданий секретарем міської ради Василем Павлюком, проходить процедуру реєстрації, хоча у порядку денному сесійного засідання цього питання ще нема.

Мар’ян Калин також наголосив, що в разі, якщо депутати ігноруватимуть це питання 29 вересня, освітяни влаштують мирну акцію протесту під ратушею.

 

Коментарі
Орест Печенко, депутат Львівської міськради, фракція НРУ: Катерина Гороховська, в. о. начальника управління освіти Львова:
- Рішення про ліквідацію районних відділів освіти з 1 жовтня цього року було поспішним і не до кінця продуманим. Ця ліквідація мала на меті вивільнити кошти, адже загально відомо, що коштів на потреби освітньої галузі не вистачає. Однак, на мою думку, все ж не варто ухвалювати такі важливі рішення, не вивчивши ситуацію. І сьогодні ми бачимо, що сприйняте воно неоднозначно, і є досить багато аргументів, щоб повернутися до цього питання. Багато освітян занепокоєні розподілом фінансування навчальних закладів, утрудненням процесу атестації вчителів та вихователів, зрештою, вони вважають, що важче буде контактувати та розв'язувати питання, які потребують оперативного вирішення. Тому все ж варто відтермінувати дію ухвали хоча б на три місяці та створити комісію для докладного вивчення питання та пошуку більш виважених варіантів.Безперечно, що освітня галузь потребує реформування, адже існує багато невирішених питань, зокрема і брак коштів на фінансування навчальних закладів. Одним із варіантів вирішення фінансових проблем може стати популяризація приватної освіти та створення комфортних умов для приватного сектору в цій галузі. Тоді частину фінансового навантаження на бюджет міста візьмуть на себе забезпечені батьки, яким доходи дозволяють віддати дитину у приватну школу.
- Ефективна система управління освітою є така, коли управління здійснюється однією структурою. Було б добре, щоб районні відділи освіти не були підпорядковані районним адміністраціям, а управлінню освіти міста, яке б виконувало функцію стратегічного центру. Районні ж відділи забезпечували б нормальне функціонування навчальних закладів: ремонти, аварійні роботи, забезпечення підручниками, моніторинг навчального процесу. Це все мусить бути на місцях, аби забезпечити конт­роль за роботою школи. Так прописана нормативна база. Зараз розробляється стратегія розвитку міста на 15 років, і ми там бачимо гарне потужне управління освітою. Можливо, воно буде видозмінене, може, будуть створені округи, шкільні дорадчі ради, можливо, буде менше чиновницького апарату, а більше посад на громадських засадах. Але це все треба зважити і знайти оптимальний варіант.
 

Андрій Мочарський, депутат Львівської міськради, фракція Партії регіонів:     
- Депутатський корпус завинив перед освітянами через неуважність. На той момент більшість дбала про власні інтереси, а не інтереси громади. Я не був присутній на сесії, коли ліквідовували районні відділи освіти, проте свою позицію одразу висловив публічно  на користь учителів. Наразі я провів конструктивний діалог із представниками ВО "Свобода" для того, аби переконати їх виправити помилку. Наша кінцева мета - відкликати рішення сесії міської ради щодо ліквідації районних відділів освіти. Адже потрібно провести обговорення з освітянами і, зрештою, варто пояснити громаді: у чому полягає благо при зосередженні всіх коштів в одних руках - управлінні освіти? Ось тут і криється вся інтрига. А я хочу нагадати чиновникам та, зокрема, владі міста - ви покликані служити людям, а не висиджувати собі місця та поповнювати  власні гаманці. На Сході  статус вчителя прирівнюється до святості. А у нас вчителя принизили матеріально, відсторонили від суспільних процесів. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2762 / 4.18MB / SQL:{query_count}