Нервова і дуже небезпечна

Туреччина стрімко псує відносини з Кіпром, Ізраїлем та Сполученими Штатами

Туреччина стрімко псує відносини з Кіпром, Ізраїлем та Сполученими Штатами

 
Учора турецький міністр енергетики Танер Їлдиз у грубій формі закликав Республіку Кіпр відмовитися від планів видобутку нафти на шельфі розділеного на турецько-кіпрську і греко-кіпрську частини острова. Він назвав плани греків-кіпріотів “підбурюванням і провокацією”. 
“Якщо греки-кіпріоти дотримуватимуться свого графіка (розпочати розробку шельфу з 1 жовтня – “Пошта”), ми одразу укладемо угоду з невизнаною Турецькою Республікою Північного Кіпру на власний видобуток нафти в Середземному морі. Причому наші сейсмічні судна супроводжуватимуть військові кораблі”, – заявив міністр енергетики. А віце-прем’єр Туреччини Бешир Аталай взагалі заявив, що Анкара заморозить усі відносини з ЄС, якщо Республіка Кіпр головуватиме в Євросоюзі в 2012 році, як це передбачено планом ротації.
Дісталося від турків й ізраїльтянам. Міністр закордонних справ Туреччини Агмет Давут-оглу розповів, що Анкара перешкодила Тель-Авіву відкрити повноцінне представництво у штаб-квартирі НАТО, пригрозивши використати своє право вето. Хоча ці події відбувалися ще навесні цього року, відомо про них стало щойно, коли Агмет Давут-оглу дав войовниче антиізраїльське інтерв’ю турецькому часопису “Today’s Zaman”. 
Нагадаємо, що відносини колишніх союзників Туреччини та Ізраїлю зіпсувалися після інциденту в травні 2010 року, коли ізраїльський спецназ атакував “Флотилію свободи”, що намагалася прорвати блокаду Сектора Газа і доставити палестинцям гуманітарний вантаж. Тоді загинули дев’ятеро громадян Туреччини. Після цього Анкара зажадала офіційних вибачень, а не дочекавшись їх, сама пішла “в атаку” на Тель-Авів. 
Турки вже оголосили перелік заходів тиску: заморожування дипломатичних, політичних, військових, розвідувальних і (частково) економічних зв’язків, укладення військового союзу з Єгиптом і подача низки позовів проти Ізраїлю до міжнародних судів. Збентежені проблемами свого головного близькосхідного союзника, Сполучені Штати вирішили втрутитися в ситуацію. Барак Обама запропонував зустрітися з прем’єром Туреччини Реджепом Ердоганом і главою ізраїльського уряду Біньяміном Нетаньягу в рамках сесії Генасамблеї ООН, що триває в Нью-Йорку. Однак у суботу стала відома зовсім недипломатична реакція Анкари: “Туреччина не має потреби в посередництві президента США!” 
Але це ще не все. Турки анонсували головну свою погрозу – прорив тієї самої морської блокади Палестини, з якою Тель-Авів носиться, як з писаною торбою. Анкара пообіцяла, що чергову “Флотилію свободи” супроводжуватимуть її бойові кораблі, тож ізраїльському спецназу, якщо він наважиться піти на штурм, буде непереливки.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.5718 / 4.08MB / SQL:{query_count}