Нова холодна війна

Туреччина та Ізраїль побили горшки. Найбільше злякалися Америка і НАТО . Уже наступного понеділка, 12 вересня, під час візиту турецького прем'єр-міністра Реджепа Тайіпа Ердогана в Каїр очікується підписання військової угоди між двома країнами. Також напередодні Анкара рішуче заявила про цілковите згортання співпраці в галузі оборони та розвідки з колись вірним союзником Ізраїлем.

Туреччина та Ізраїль побили горшки. Найбільше злякалися Америка і НАТО  
Уже наступного понеділка, 12 вересня, під час візиту турецького прем'єр-міністра Реджепа Тайіпа Ердогана в Каїр очікується підписання військової угоди між двома країнами. Також напередодні Анкара рішуче заявила про цілковите згортання співпраці в галузі оборони та розвідки з колись вірним союзником Ізраїлем.
Ба більше, Туреччина відправила додому ізраїльського посла і відкликала з Тель-Авіва свого. Турецький прем'єр також має намір призупинити торговельні відносини з Ізраїлем та готовий застосувати й інші санкції стосовно єврейської держави.
А почалося все на початку вересня з ретельних перевірок в турецьких аеропортах громадян Ізраїлю, які раніше завжди мали “зелену вулицю”. Відтепер ізраїльтян відокремлюють від громадян інших країн, після чого забирають у них документи й кілька годин з'ясовують мету їхнього візиту в Туреччину. Крім того, всіх, зокрема жінок, змушують роздягатися до білизни для проведення особистого огляду. Оскільки раніше громадяни Ізраїлю ніколи не стикалися з таким поводженням у турецьких аеропортах, ізраїльське МЗС попросило Анкару пояснити свої дії. Турки розважливо відповіли, що до ізраїльтян застосовуються такі ж методи перевірки й огляду, як і до турків, які прибувають у Тель-Авів. Заяви про те, що в Ізраїлі подібна практика (з огляду на постійну загрозу терактів) є рутинною Анкара відразу проігнорувала.
Натомість нагадала, що й досі не дочекалася від Тель-Авіва вибачень за вбивство ізраїльтянами восьми своїх громадян. Йдеться про події травня 2010 року, коли група європейських правозахисних організацій відправила до сектору Газа так звану “флотилію свободи” – караван кораблів із гуманітарним вантажем. На одне із суден, що йшло під прапором Туреччини, висадився ізраїльський спецназ. У результаті загинули дев'ятеро осіб – восьмеро турків та один громадянин США турецького походження. Хоча дії Ізраїлю засудили інші держави та Рада Безпеки ООН, Тель-Авів уперто заявляє, що діяв правильно, і не збирається ні в кого просити пробачення.
Щоправда, тепер, цілком можливо, пробачення євреї проситимуть уже в турків. Віднині кораблі ВМС Туреччини супроводжуватимуть цивільні судна, що йтимуть до узбережжя сектору Газа з гуманітарними вантажами для палестинського населення. Крім того, прем'єр-міністр Туреччини наказав найближчим часом організувати для нього поїздку до сектору Газа, метою якої стане привернення міжнародної уваги до палестинської проблеми.
Ізраїль від усього цього в шоці – він завжди хворобливо ставився до будь-яких спроб у той чи інший спосіб підтримати палестинців. Не менше заклопотані США та НАТО. Перших страшенно турбує холодна війна між двома їхніми найближчими союзниками на Близькому Сході. А в НАТО нервують: якщо між двома суперниками станеться бодай дрібна стрілянина, Альянсу доведеться втрутитися – Туреччина все-таки член НАТО, значить, решта мусить її боронити. Тож холодна війна може зненацька перетворитися на справжню.

ЦИТАТИ:

“У 1949 році Туреччина стала першою країною з мусульманською більшістю, що визнала нову державу Ізраїль. До кінця 1990-х обидві країни дуже тісно співпрацювали у військових і розвідувальних питаннях. Але за останні три роки дружба постійно псувалася. Кульмінацією стало оголошення Туреччиною про розрив дипломатичних стосунків і припинення військових контактів”.
“Financial Times”
***
“Ми надзвичайно стурбовані тим, що відбувається між Ізраїлем і Туреччиною, та закликаємо сторони знизити рівень напруженості. Ми сподіваємося, що сторони зможуть зупинити ескалацію та почати переговори про поліпшення відносин. Туреччина та Ізраїль є стратегічними партнерами США, і в наших інтересах нормалізація відносин між цими країнами”,
Гілларі Клінтон, держсекретар США
***
“Арабська весна” (серія революцій в арабських країнах) може обернутися “радикальною ісламською зимою”. Ймовірність великої війни на Близькому Сході збільшується все швидше. Причому такий конфлікт, найімовірніше, буде вестися із застосуванням зброї масового ураження, адже радикальні ісламські угруповання вже давно взяли на озброєння балістичні ракети”.
Еяль Ейзенберг, генерал-майор Армії оборони Ізраїлю
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6928 / 4.1MB / SQL:{query_count}