Солоне місто

“А за цими дверцятами в нас таке собі приміщення, навіть не знаю, чи вам сподобається”, – жартома сказав гірничий майстер, який проводив для львівських журналістів екскурсію соляною шахтою в Соледарі. Ми прочинили хвіртку і… скам’яніли, мов та сіль.

“А за цими дверцятами в нас таке собі приміщення, навіть не знаю, чи вам сподобається”, – жартома сказав гірничий майстер, який проводив для львівських журналістів екскурсію соляною шахтою в Соледарі. Ми прочинили хвіртку і… скам’яніли, мов та сіль.
Грандіозний тунель (взагалі-то, в шахтарів це називається гірнича виробка) вразив. Близько півтора кілометра завдовжки, метрів зо 30 заввишки, а завширшки майже такий самий. І всюди сіль: соляні стіни, соляний дах, дрібна сіль під ногами. А ще потужна ілюмінація і – що просто спантеличило – справжня кав’ярня (увага – це на глибині 300 метрів від поверхні), де можна скуштувати запашної кави та смачних канапок. Щоправда, коньячок тут вам не наливають. Так само треба забути і про цигарки – під землею категоричне правило: жодних алкоголю та відкритого вогню.
Державне підприємство “Артемсіль” – найбільший у Європі виробник солі. Багато мільйонів років тому тут було плесо мілководної затоки древнього Пермського моря, котре поступово висихало, утворюючи потужні соляні пласти. Люди навчилися випарювати такий потрібний їм продукт із солоної ропи Торських та Бахмутських озер уже давно. Але справжня “соляна революція” сталася у 1880 році, коли видатний учений-геолог А. Карпінський зробив точні науково обґрунтовані розробки з цього питання і довів наявність величезних соляних запасів у краї, через який століттями пролягав знаменитий чумацький шлях по сіль до Криму. Проходка так званої “Урядової свердловини” біля села Брянцівка, за 10 верст від Бахмута (нині – Артемівськ), яку здійснив у 1876 – 1880 роках гірничий інженер П. Іванов, засвідчила наявність у земній товщі дев’яти соляних пластів, товщина найпотужнішого з яких становить майже 40 метрів. Чудово розуміючи, що каша без солі не смакуватиме, на місце сенсаційного відкриття рвонули підприємливі хлопці, які започаткували інтенсивний розвиток регіону.
Це – історія. Нині “Артемсіль” видобуває і продає найякіснішу, найчистішу і найдешевшу в світі кам’яну сіль, будучи найбільшим підприємством відповідного профілю в Україні й у країнах СНД. А ще тут є можливість потрапити на екскурсію в підземне соляне царство і побачити підземні музей, діючу капличку, соляні скульптури, самородний кристал солі заввишки з людину. Також на базі підприємства діє санаторій “Соляна симфонія”, де лікуються люди з вадами органів дихання. Всі ці визначні пам'ятки дозволили Соледару потрапити в Книгу рекордів Гіннеса.
А в тій самій виробці, з опису якої й починався матеріал, відбуваються концерти симфонічної музики і… матчі з міні-футболу. Тішать не так самі голи, як надзвичайна луна, що супроводжує кожен удар. А над головою – 300 метрів солі й ще трохи землі…
Львів – Донецьк – Соледар – Львів
Прес-тур у Донецьку область організувала фінансово-промислова група “Альтком”.
Особлива подяка Олені Васіній та Олені Яковлєвій
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0153 / 4.09MB / SQL:{query_count}