Оплески на фоні ґрат

Святкування дня незалежності в Білорусі обернулося масовими арештами. Напередодні урочистостей президент Білорусі прийняв безпрецедентне рішення – кожного, хто насмілиться аплодувати під час промови президента або параду військ, одразу арештують. Зазначимо, що оплески – наразі єдиний спосіб протесту в Білорусі.

Напередодні урочистостей президент Білорусі прийняв безпрецедентне рішення – кожного, хто насмілиться аплодувати під час промови президента або параду військ, одразу арештують. Зазначимо, що оплески – наразі єдиний спосіб протесту в Білорусі.
Кожного вечора тисячі білорусів ходять центром Мінська, біля резиденції президента, на відстані двох метрів один від одного (щоб уникнути обвинувачень в участі в масовій маніфестації) і просто плещуть у долоні. До неділі місцеві силовики не знали, як дати раду з такою своєрідною формою протесту. Але в день святкування незалежності вони помстилися за своє попереднє безсилля.
Забирали всіх
Сам парад минув сяк-так спокійно. Бацька в повній військовій формі з усіма регаліями, тримаючи за руку 6-річного позашлюбного нащадка, якого відкрито називає наступним президентом, звично розповів про клятих закордонних ворогів та їхніх місцевих посіпак. Лукашенка нагримав на протестувальників, які, за його словами, діють за планами, написаними “у столицях окремих країн”, і хочуть поставити Білорусь на коліна та знищити її незалежність.
Поодинокі оплески миттєво вщухали, бо в натовпі було більше агентів спецслужб у цивільному, ніж простих білорусів. Однак затримання тут відбувалися тихо і непомітно: навіщо псувати настрій вищому керівництву держави?
Натомість осіб, які надвечір зібралися в районі головного вокзалу Мінська і почали мовчки аплодувати, розганяли вже по-справжньому. Кремезні парубки в цивільному накидалися на людей, вміло заламували руки і тягнули нещасних до спецавтобусів, яких у цьому районі “випадково” виявилося багато. Вперше в Білорусі проти протестантів застосували сльозоточивий газ. За ґратами того “святкового” вечора опинилося близько 200 осіб. Ще приблизно 80 осіб затримали в різних регіонах Білорусі, зокрема у Могильові, Гомелі та Гродно.
Як повідомив білоруський правозахисний центр “Весна”, затримали також першого президента Білорусі Станіслава Шушкєвіча, послідовного критика Лукашенка. Шушкєвіча, який напередодні зустрічався з держсекретарем США Гілларі Клінтон під час її візиту до Вільнюса, зняли з потяга, коли він повертався до Мінська. Протримавши опозиційного політика чотири години на кордоні, міліція його відпустила. Але цієї затримки вистачило, щоб Шушкєвіч не встиг на розгін мітингу в білоруській столиці.
Гроші
вирішують усе
Тим часом Лукашенко зустрівся із держсекретарем Союзної держави Білорусі й Росії Павлом Бородіним. Чудово усвідомлюючи, що самими лише репресіями вгамувати акції протесту не вдасться, він прозоро натякнув російському гостю, що було б незле підкинути грошенят. У червні Білорусь уже одержала 800 мільйонів доларів кредиту від контрольованого Росією антикризового фонду ЄврАзЕС і просить ще вісім мільярдів у МВФ. Умовами виділення кредитів Росія та МВФ висунули реформу економіки й приватизацію великих держпідприємств. Спочатку бацька пообіцяв виконати ці вимоги, однак уже через місяць як справжній господар своїх слів забрав їх назад.
“Скажу прямо – не дочекаються. Не варто розраховувати, що нас загнали в кут і приперли до стінки”, – у притаманній йому експресивній манері заявив білоруський лідер.
Тепер Павєл Бородін поставив логічне питання: а з якого дива Росія має кредитувати режим у Мінську? Але бацька й цього разу з відповіддю не забарився, заявивши, що насправді Росія кредитує… сама себе. “Ми як були складальним цехом Союзу, так практично й залишилися складальним цехом Росії. Білоруські компанії, споживаючи комплектуючі з Росії, розміщують замовлення на російських підприємствах, що є роботодавцями для 15 мільйонів росіян. То що, вони там у Кремлі не розуміють, що, підтримуючи економіку Білорусі, насправді підтримують економіку Росії?” – відрубав президент Білорусії.
Однак, схоже, гострий язичок цього разу бацькові не допоможе. Загнавши своїми популістськими рішеннями країну в глибоку економічну яму, бацька вперто гне стару лінію, не бажаючи ні співпрацювати із сусідами, ні йти на поступки власному народові.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4118 / 4.01MB / SQL:{query_count}