Жорстка боротьба з расизмом

Футболістів закликають покидати поле у разі проявів нетерпимості до них

Міжнародна асоціація професійних футболістів (FIFPro) відреагувала на расистський скандал, який вибухнув цієї неділі в португальському футболі, жорсткою заявою. Тоді форвард «Порту» Мусса Марега покинув поле на знак протесту проти образ із боку вболівальників «Віторії». FIFPro не обмежився засудженням поведінки фанів. Асоціація заявила, що, оскільки заходи з викорінення расизму в футболі не працюють, вона буде підтримувати і сприяти гравцям і командам, які на знак протесту проти расизму залишають поле.
Скандал, який вибухнув у неділю в португальському футболі (він був спричинений тим, що форвард «Порту» Мусса Марега на знак протесту проти образ покинув поле), вже вийшов за національні рамки і цілком може стати каталізатором переходу до більш радикальної моделі боротьби з проявами расизму в футболі. Адже у справу втрутилася FIFPro. У заяві впливової асоціації, крім звичайних у таких випадках міркувань про неприйнятність расизму в футболі, зазначається, що боротьба з дискримінацією гравців повинна вийти на новий рівень, оскільки вжиті зараз заходи просто не працюють.
«Велика кількість нещодавніх випадків дискримінації показує, що ухвалений у футболі протокол, спрямований на боротьбу з расизмом, застосовується недостатньо активно і не досягає поставлених завдань, – наголошується в заяві FIFPro.– Санкції, які накладають спортивні структури за расизм, не мають ефекту. Правозастосовна практика багатьох країн також не дає належної відсічі порушникам правил на стадіонах і за їхніми межами».
У такій ситуації FIFPro дійшов висновку, що потрібні нові види протесту, і повідомляє, що «повністю підтримує гравців і команди, які вирішать піти з поля, та надасть будь-яку необхідну допомогу тим, хто так вчинив».
Зазначимо, що інцидент, у центрі якого опинився форвард «Порту» Мусса Марега, схожий на інші подібні історії. Вболівальники «Віторії», з якою зустрічався «Порту», почали по-мавп’ячому «ухати» щоразу, коли м’яча торкався Марега. Особливо вони розійшлися після того, коли він забив гол, який виявився згодом переможним. Напевно, свою роль у виникненні негативного настрою щодо форварда зіграло і те, що Марега в сезоні 2016/2017 виступав за «Віторію», а його відхід не порадував фанів клубу.
А ось реакція самого Мареги була нестандартною. Він просто вирішив покинути поле. Інші футболісти «Порту» намагалися його відмовити, навіть утримати, закликаючи охолонути. Але Марега був непохитний. Йдучи, він показав вболівальникам суперника середні пальці обох рук. Ті у відповідь кидалися в нього усім, що потрапляло під руку.
Однак формально Марега поле покинув із іншої причини. Головний тренер «Порту» Сержіу Консейсан, спостерігаючи нервовий зрив футболіста, поспішив його замінити.
Інцидент з Марегою широко висвітлювали у ЗМІ, і він швидко вийшов за межі Португалії. Причому критикували не тільки ті, хто образив Марегу, але і його партнери по команді. Скажімо, відомий у минулому нідерландський футболіст Рууд Гулліт заявив, що його обурило прагнення гравців «Порту» утримати Марегу на полі. Гулліт впевнений, що вони повинні були піти разом із ним. Також він здивувався, що подібні інциденти зазвичай не мають серйозних наслідків для їх ініціаторів, і теж закликав до перегляду протоколів із протидії расизму.
Розроблений Міжнародною федерацією футболу (FIFA) протокол боротьби з проявами дискримінації на матчах передбачає три способи реагування.
Перший – оголошення на стадіоні зі закликом припинити порушення. Другий – пауза в грі на п’ять-десять хвилин. Третій – припинення матчу. Втім, поки що далі першого пункту використання протоколу не доходило жодного разу.
Водночас проблема расизму на стадіонах, якщо вірити звітам антидискримінаційних організацій, тільки посилюється. Одна з них – Kick it Out – минулого літа опублікувала звіт, у якому зазначено, що кількість порушень, які стосуються расизму, зросла тільки в англійському футболі на 43%. Але і в інших країнах ситуація не набагато краща. Тільки в цьому сезоні жертвами расистських образ ставали такі відомі футболісти, як Фред із «Манчестер Юнайтед», Ромелу Лукаку з «Інтера», Маріо Балотеллі з «Брешії» та Тайсон із «Шахтаря». А у жовтні через них мало не зірвалася зустріч відбіркового турніру чемпіонату Європи у Софії між збірними Болгарії та Англії: після неї у відставку був змушений піти президент Болгарського футбольного союзу Борислав Михайлов.
В Україні ще досі не вщух скандал із гравцем «Шахтаря» Тайсоном, якого також образили вболівальники київського «Динамо». Столичний клуб був покараний грою без глядачів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.8378 / 4.1MB / SQL:{query_count}