Відкритий процес

WADA за публічний суд у справі російського допінгу

Головний для світового спорту процес року, який відбудеться в Спортивному арбітражному суді в Лозанні (CAS) і визначить справедливість санкцій, застосованих відносно Росії Всесвітнім антидопінговим агентством (WADA), може пройти в незвичайному форматі. WADA запропонувало зробити його публічним. Відкриті процеси в CAS до цього відбувались всього двічі. Перший відбувся ще в минулому столітті, а другий, за участю знаменитого китайського плавця Сунь Яна, зовсім недавно, в листопаді минулого року, і запам’ятався насамперед складнощами з перекладом. Деякі експерти вважають, що екстраординарний формат – знак впевненості WADA в своїй правоті.
У вівторок WADA оголосило про те, що попросило надати процесу в CAS, якому належить розглянути питання про правомірність санкцій, застосованих WADA відносно Росії, публічний характер. Пояснюючи позицію структури, її генеральний директор Олів’є Нігглі заявив, що розслідування, пов’язані з антидопінговими порушеннями у російській спортивній галузі, а також найбільш свіжа подія у межах загальної російської допінгової кризи – позбавлення Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) статусу відповідності – «породили величезний інтерес у усьому світі». Нігглі додав, що WADA і «багато його засновників» вважають, що відкритість слухань гарантує, що «кожен зможе почути аргументи».
Насправді йдеться про вкрай цікавий через свою виняткову важливість процес. Його ініціював виконком WADA на засіданні 9 грудня 2019 року, позбавивши РУСАДА статусу відповідності через виявлені маніпуляції з базою даних Московської антидопінгової лабораторії. Основними складовими пакету санкцій стали заборона на виступи під своїм прапором на найбільших змаганнях найближчі чотири роки та позбавлення права приймати і претендувати на значущі міжнародні змагання. Крім того, санкції передбачають, що російським спортсменам, які хочуть брати участь в Олімпійських іграх у нейтральному статусі, доведеться, ймовірно, проходити через жорсткі фільтри. Через них склад збірної Росії на Олімпіаді в Токіо може бути зменшений.
Ще в грудні незгоду з санкціями, що означає намір оскаржити рішення виконкому WADA в CAS, задекларувала наглядова рада РУСАДА. До участі в майбутньому процесі поряд із РУСАДА, фігурантом з боку Росії, відразу ж підключилися як треті особи Олімпійський комітет Росії (ОКР) і Паралімпійський комітет Росії (ПКР). А пізніше, в січні, у CAS скерувала заяви про надання статусу третьої особи ціла низка російських і навіть міжнародних спортивних федерацій, а також спортсменів.
Прохання WADA теж можна назвати неординарним. Стандартна практика CAS – це закриті для публіки слухання. У 35-річної історії вищої спортивної арбітражної інстанції було всього два винятки з правила.
Перше відбулось дуже давно, в 1999 році, коли ірландська плавчиня, триразова олімпійська чемпіонка Мішель Сміт де Брюін, звинувачена в навмисному псуванні проби шляхом вливання в неї алкоголю, намагалася опротестувати рішення Міжнародної федерації водних видів спорту (FINA) про чотирирічну дискваліфікацію. Успіху вона не домоглася, тож змушена була завершити кар’єру.
Другий виняток зовсім недавній. У листопаді CAS погодився розглядати у відкритому режимі гучну справу знаменитого китайського плавця – триразового олімпійського чемпіона, 11-разового чемпіона світу Сунь Яна. Скандал навколо нього розгорівся восени 2018 року, коли співробітники антидопінгової служби прибули до спортсмена додому, щоб узяти проби. Сунь Ян довго відмовлявся пускати їх в будинок, потім – здавати сечу в присутності агента, але все-таки здав кров. Після цього мати плавця зажадала знищити проби, а вимогу здійснив охоронець сім’ї, розколовши пробірку з кров’ю молотком. Сунь Ян виправдовував свої дії тим, що агенти з’явилися до нього додому з неправильно оформленими документами. Цього виявилося достатньо, щоб Міжнародна федерація плавання (FINA) не стала відкривати справу. WADA ж наполягало на довічній дискваліфікації Сунь Яна, намагаючись довести в CAS його і FINA (виступала відповідачем) неправоту.
Вердикт у справі Сунь Яна повинен бути оголошений найближчим часом. Але про самі слухання вже можна сказати, що незвичайний формат ніяк не поліпшив сприйняття того, що відбувається. Проблема полягала в тому, що репліки учасників доводилося перекладати з китайської на англійську мову і навпаки. Після закінчення слухань спостерігачі скаржилися, що через складнощі з перекладом так і не змогли вловити нюанси виступів. А СAS навіть довелося, зважаючи на скарги, випускати спеціальний пресреліз із обіцянкою оприлюднити разом із вердиктом повну розшифровку дебатів і свідчень сторін, завізовану їхніми представниками.
У нинішній ситуації, на думку багатьох експертів, WADA зацікавлене у відкритих слуханнях у CAS, щоб уникнути маніпуляцій саме з боку росіян і закріпити свої рішення. І публічний характер  доводить, що структура абсолютно впевнена в своїй правоті.
Росіяни вже дали зрозуміти, що не бачать причин намагатися заблокувати прохання щодо публічності процесу. Генеральний директор РУСАДА Юрій Ганус зазначає, що «це бажання не тільки WADA», бо «за публічні слухання виступає все міжнародне спортивне і антидопінгове співтовариство»: «У зв’язку з цим відхід від них буде поганим знаком. Відсутність прозорості в цьому середовищі буде вважатися моветоном». Глава РУСАДА, однак, акцентував і на тому, що «якщо у нас немає аргументів і доказів, то це може завдати удар по репутації».

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3696 / 4MB / SQL:{query_count}