Дамоклів меч російського спорту

WADA рекомендує на чотири роки усунути Росію від міжнародних турнірів

Цими днями у світі спорту вибухнула чергова інформаційна бомба. Комітет з відповідності Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) запропонував усунути Росію від міжнародних турнірів на чотири роки. Цю інформацію спершу на рівні чуток повідомили ЗМІ, а згодом було оприлюднено на офіційному сайті організації. Другу Олімпіаду поспіль російські спортсмени можуть провести в ролі нейтральних учасників – без прапора і гімну. У звіті комітету міститься ряд пропозицій, у тому числі – відсторонення Росії на чотири роки від усіх великих міжнародних змагань. До їх числа входять Олімпійські ігри в Токіо-2020 і Пекіні-2022, а також ЧС-2022 в Катарі. Крім того, Росія не зможе претендувати на право проведення Олімпійських і Паралімпійських ігор у 2032 році. Під питанням проведення матчів Євро-2020 і фіналу ЛЧ-2021 у Санкт-Петербурзі.

Під знаком допінгу

Аби розібратися в нинішній ситуації, слід трішки зазирнути назад у 2015 рік. Саме тоді, через півтора року після Ігор-2014 в Сочі, де росіяни здобули рекордну кількість нагород (33 медалі, 13 золотих), саму країну звинуватили в державній системі допінг-махінацій. Перевірка Річарда Паунда, яка починалася з легкої атлетики, вивела на весь російський спорт – детонатором стали свідчення колишнього глави Московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова. За Сочі-2014 він отримав Орден Дружби з рук президента Росії, а через рік був змушений втекти до США, щоб звідти викривати російську допінг-систему.
Розслідування махінацій із допінгом на Іграх 2014 доручили канадському професору Річарду Макларену. У доповіді він стверджував, що в Сочі існувала система підміни токсичних допінг-проб на чисті, здані російськими спортсменами заздалегідь, і до неї були причетні державні структури – Міністерство спорту, Центр спортивної підготовки і ФСБ.
Після серії розглядів у Спортивному арбітражному суді Росія спершу втратила чималу кількість медалей і більше десятка топ-спортсменів, дискваліфікованих за маніпуляції з пробами.
Після розслідувань комісій Самюеля Шміда (перевірка державної участі в допінг-системі) і Дениса Освальда (перевірки застосування допінгу спортсменами) МОК у грудні 2017- го відсторонив Олімпійський комітет Росії від участі в зимових Іграх-2018. У Пхенчхан вирушили тільки запрошені спеціальною комісією МОК російські спортсмени; вони виступали там під нейтральним прапором.
Виконавши умови дорожньої карти для відновлення, Росія повернула повноцінний статус ОКР, паралімпійського комітету Росії і РУСАДА. Причому агентству – авансом, з умовою надання електронної бази даних (LIMS) з Московської антидопінгової лабораторії в повному обсязі і без змін.

Злочин...

Але, як з’ясувалося, передана експертам WADA база даних (її вилучив Слідчий комітет Росії) має сліди змін – за словами представників WADA, з неї видалена інформація про окремі позитивні допінг-проби.
Росіяни наполягають на тому, що доступ до бази мали сторонні люди. “Слідчий комітет Росії отримав докази про вразливість даної бази лабораторії і про роботу в ній за допомогою віддаленого доступу Мігачева, Соболевського і Родченкова в період їх діяльності і після їхнього від’їзду до США.
Про вразливості бази також було відомо представникам WADA, які ще до 2014 року вказували Родченкову на дані недоліки і необхідність блокування віддаленого доступу. Володіючи правами доступу до бази і результатами тестування спортсменів аж до червня 2016 року, вони мали можливість безконтрольно змінювати їх з метою створення помилкових доказів. Докази таких маніпуляцій можуть бути надані WADA і МОК”, – повідомляла в листопаді 2017 го офіційний представник Слідчого комітету Світлана Петренко.
Але проблема серйозніша – WADA просить пояснити зміни, зроблені в базі вже після 2017 року. А в цей період Московська лабораторія знаходилася під повним контролем Слідчого комітету, і саме тільки офіційні слідчі мали доступ до даних і проб.
У ході розслідування експертами також було виявлено, що з копії бази за 2019 рік були видалені сотні передбачуваних несприятливих аналітичних висновків, які є в копії бази за 2015 рік. Ці вихідні коди і файли PDF були видалені або змінені.
Окремим пунктом виділено дві дії, які були зроблені в період з 25 листопада 2018 роки (після встановлення вимог до даних) і до 10 січня 2019 (дати передачі даних). У лабораторії Московської філії були підкинуті в базу даних LIMS сфабриковані докази схеми вимагання грошей у спортсменів, а також був вилучений файл (з бази даних) LIMS з важливими доказами співучасті одного з працівників лабораторії до приховування допінг-проб російських спортсменів у 2014-15 рр.

...і покарання

Що ж чекає російський спорт у разі найжорсткішого покарання, яке якраз і пропонує WADA. Раніше правила були лояльнішими: за допуск до Олімпіади спортсменів із проблемних країн відповідав МОК, і цим механізмом росіяни скористалися у Пхенчхані-2018.
Але на початку року Всесвітній антидопінговий кодекс поповнився новим пунктом, згідно з яким WADA має право накладати вето на участь в Іграх спортсменів з країн, якщо на Національне антидопінгове агентство накладені санкції. І зараз може скластися саме ця ситуація.
І знову ж таки зараз мова йде не лише про Олімпійські ігри,  в новому Міжнародному стандарті щодо відповідності Всесвітньому антидопінговому кодексу прописана можливість дискваліфікації країни в усіх міжнародних змаганнях для будь-якого виду спорту, де профільна федерація дотримується кодексу WADA. Навіть футболу (ФІФА підписало кодекс, а ось УЄФА – ні), тим більше поки не відомо – чи не було серед стертих з бази проб футбольних.
А повний перелік усіх санкцій, які можуть бути застосовані до російського спорту, виглядає таким чином:
- представники/чиновники російської влади не можуть обіймати жодної посади в жодній організації-підписанта Кодексу WADA;
- представники / чиновники російської влади не можуть брати участь або відвідувати протягом чотирьох років Олімпійські і Паралімпійські ігри, чемпіонати світу та інші великі змагання. Те ж саме стосується і керівників Олімпійського комітету Росії;
- Росія не має права приймати протягом найближчих чотирьох років жодні великі міжнародні змагання. Ті турніри, які вже заплановані, по можливості повинні бути перенесені в інші країни. Також Росії заборонено претендувати на проведення Олімпійських ігор 2032 року;
- російський прапор не може підніматися на жодних змаганнях протягом чотирьох років;
- російські спортсмени і їх персонал можуть брати участь у міжнародних змаганнях тільки за умови, якщо їм вдасться довести свою повну непричетність до будь-яких порушень. Представляти свою країну вони не можуть;
- Росія повинна виплатити WADA максимальний штраф у розмірі 100 тисяч доларів або 10 відсотків від річного бюджету WADA.
Варто відзначити, що, скажімо, РУСАДА виявилася єдиною структурою, до якої у WADA загалом немає претензій. Незважаючи на формальне позбавлення статусу, WADA зберігає за РУСАДА право здійснювати тестування і виконувати всі інші функції. Необхідності залучати для цього будь-які сторонні організації немає.
Вся викладена вище інформація і можливі санкції представлені комітетом WADA щодо відповідності. Це важлива, але не кінцева інстанція. 9 грудня на засіданні в Парижі висновки комітету вивчить виконком WADA – він і буде приймати рішення про санкції. Росія зможе оскаржити вердикт у Спортивному арбітражі, який із великою ймовірністю займеться цією справою вже після Нового року. Міжнародний олімпійський комітет, згідно з новою редакцією Всесвітнього антидопінгового кодексу, повинен буде погодитися з рішенням CAS без додаткових дискусій.
При цьому WADA особливо підкреслює, що одна з умов відновлення через чотири роки – це повна незалежність РУСАДА і відсутність спроб втручатися в його діяльність.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4296 / 4.04MB / SQL:{query_count}