Спорт або політика

Жан Беленюк та Ольга Саладуха можуть стати депутатами Верховної Ради України і втратити державне фінансування як спортсмени

В Україні відбулись позачергові парламентські вибори. Традиційно ця подія не оминула світ спорту. Та якщо раніше за депутатські мандати боролися спортсмени, які завершили свою кар’єру, цього разу в списках партій були спортсмени, які продовжують активно виступати. І двоє з них точно потраплять у Верховну Раду. Борець Жан Беленюк та легкоатлетка Ольга Саладуха отримають мандати за списком президентської партії “Слуга народу”. Для обох це політичний дебют.
Але є нюанс, попри який неможливо пройти повз. Перш ніж отримати мандат, Жану та Ользі ще доведеться пройти тест на сумісність із депутатством, зокрема, до 31 серпня вони повинні припинити іншу оплачувану діяльність. Цього вимагає закон.
Стаття 78 Конституції України: “Народні депутати України не можуть мати іншого представницького мандата, бути на державній службі, обіймати інші оплачувані посади, займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності), входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку”.
Стаття 25 Закону України “Про запобігання корупції”: “Депутатам Верховної Ради України забороняється займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України”.
А призери Олімпійських ігор, чемпіони світу та Європи у своїх видах спорту –Жан Беленюк та Ольга Саладуха – зараз отримують зарплату від Міністерства молоді та спорту як штатні спортсмени національних збірних.
“Крім цього, за рахунок Мінмолодьспорту як штатних спортсменів збірних команд їх відряджали на змагання та навчально-тренувальні збори. Тобто як працівників інших установ чи підприємств. Фактично це їхні оплачувані відрядження”, – пояснив у коментарі Tribuna.com радник голови профільного міністерства Павло Булгак.
“Тож із отриманням депутатського мандату Беленюк та Саладуха зможуть лише власним коштом готуватись до змагань та брати в них участь. До цього моменту їм доведеться офіційно відмовитись від фінансової підтримки Мінмолодьспорту, яке зазвичай покриває витрати на переліт, проживання та харчування спортсменів під час участі в міжнародних турнірах.
Це стосується й будь-якої іншої фінансової допомоги. Згідно з Конституцією України, а також з чинним антикорупційним законодавством, вони повинні готуватися власним коштом. Якщо ж хтось буде оплачувати їм таку діяльність, це може трактуватися як корупційне правопорушення, отримання неправомірної вигоди тощо.
Здається, це ще й прецедент, що в парламент проходять чинні спортсмени, а не колишні. Не пам’ятаю щодо Олександра Онищенка (скандальний олігарх був водночас депутатом двох попередніх скликань ВР та спортсменом-кіннотником). Гадаю, він це робив власним коштом”, – зазначив Булгак.
Єдиною позапарламентською прибутковою діяльністю, яку дозволяє український закон спортсменам, може стати робота спортивним інструктором або суддею.
Середня зарплата депутатів попереднього скликання – близько 30 тисяч гривень щомісяця. Плюс ще понад 30 тисяч гривень на ведення депутатської діяльності.
Одними з основних пільг народних депутатів були безкоштовне забезпечення медичним обслуговуванням та компенсація вартості проїзду, оренди житла або винайму готельного номера.
Нагадаємо, що Беленюк планує закінчити спортивну кар’єру після Олімпіади в Токіо, яка пройде наступного року. Саладуха про своє майбутнє в спорті не говорила. Але тепер готуватись до неї, зокрема Жан та Ольга, повинні без чиєїсь фінансової підтримки. Звичайно, якщо не будуть змінені закони, що цілком можливо в сучасних реаліях.

Спортивні функціонери на виборах-2019

Окрім спортсменів Жана Беленюка та Ольги Саладухи, у Верховну Раду проходить чимало людей, які мають безпосередній стосунок до українського спорту (інформація станом на 23 липня згідно з неофіційними результатами на сайті ЦВК).
“Опозиційна платформа – За життя” має в своєму списку колишнього президента Федерації футболу України і ексвіце-президента УЄФА Григорія Суркіса (17-ий номер), а також власника збанкрутілого футбольного клубу “Говерла” Нестора Шуфрича (7-й номер) і його товариша по нещастю із ФК “Арсенал” Вадима Рабиновича (2-й номер). Усі вони, схоже, отримають депутатський мандат.
По мажоритарних округах до парламенту увійдуть ще кілька спортивних функціонерів.
Ігор Палиця, почесний президент ФК “Волинь”, виграв вибори в 22 окрузі (Волинська область). Йшов як самовисуванець і випередив представників “Слуги народу” і “Європейської Солідарності”. 
Олександр Герега, віце-президент УАФ, впевнено виграв виборчі перегони в 192 окрузі (Хмельницька область).
Максим Єфімов, віце-президент УАФ і глава Федерації футболу Донецької області, впевнено виграв у своєму окрузі №48 (Донецька область), самовисуванець.
Вадим Новинський, в минулому почесний президент ФК “Севастополь”, впевнено переміг у 57 окрузі (Донецька область). Він йшов як кандидат від “Опозиційного блоку”.
У 184-ому окрузі (Херсонська область) впевнено лідирує Ігор Колихаєв – президент чемпіона України з футзалу “Продексіми”. У Верховну Раду він йде як самовисуванець.
Натомість чимало колишніх спортсменів і спортивних функціонерів не змогли виграти ці перегони.
За списками партій не пройшли до парламенту плавець Денис Силантьєв (Радикальна партія України) і шахістка Наталія Жукова (“Рух нових сил”). 
Футболіст Артем Федецький, який представляє “Слугу народу”, програв боротьбу в 118 окрузі (Львівська область).
Президент “Інгульця” Олександр Поворознюк програв вибори в 103 окрузі (Кіровоградська область).
Власник “Чорноморця” Леонід Клімов у впертій боротьбі поступився в 137 одномандатному виборчому окрузі (Одеська область). Клімов довго лідирував, але опинився на третьому місці, програвши Олексію Гончаренку (переможець округу) і представнику “Слуги народу” Олександру Муконіну.
Досить несподівано президент ХК “Донбас” і віце-президент “Шахтаря” Борис Колесніков (“Опозиційний блок”), поступається (там ще триває підрахунок голосів) в 49 окрузі (Донецька область), відстаючи від лідера гонки, який представляє “Опозиційну платформу – За життя”.
Член виконкому УАФ Ярослав Москаленко поступився представнику “Слуги народу” на 96 окрузі (Київська область).
Власник “Ворскли” Костянтин Жеваго програв у 150 окрузі (Полтавська область) кандидатові від “Слуги народу”.
Роман Вірастюк (брат Василя Вірастюка, штовхач ядра, директор департаменту олімпійського спорту в Міністерстві молоді та спорту України) посів 4-е місце у 84 окрузі (Івано-Франківська область).
Баскетболіст Станіслав Медведенко без шансів програв у 214 окрузі (місто Київ).
Гімнастка Ганна Різатдінова набрала менше 1% голосів у 93 окрузі (Київська область).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6556 / 4.13MB / SQL:{query_count}