Із “олімпійським” настроєм

На загальних зборах учасників УПЛ ухвалили низку доленосних рішень

Цього тижня в Будинку футболу відбулися загальні збори учасників Української прем’єр-ліги (УПЛ), на якому ухвалили низку доленосних рішень. Але найголовніше рішення клуби не прийняли – вирішили перекласти відповідальність на виконком Української асоціації футболу (УАФ). Питання “Олімпіка” досі висить у повітрі і досі невідомо, гратиме чи не гратиме донецький клуб у Прем’єр-лізі.

Перестаралися

Донецький клуб ґрунтовно підготувався до загальних зборів, заручившись підтримкою більшості колег, але дещо, мабуть, було вже зайвим. Нагадаємо, що “Олімпіку” заборонили брати участь в наступному чемпіонаті України через залучення його молодіжних команд у скандали з договірними матчами. Апеляційний комітет УАФ після останнього засідання в справі “Олімпіка” залишив чинним рішення про невидачу клубу атестата. При цьому це рішення може бути оскаржене в Спортивному арбітражному суді (CAS) Лозанни.
А клуби несхвально поставилися до ініціативи покарати “Олімпік”. Хтось, хто стоїть за “Олімпіком”, вирішив зібрати біля Будинку футболу так звану групу підтримки. Цікаво, що напередодні цього зібрання  “обурених уболівальників “Олімпіка” в соцмережах і на дошках оголошень були пропозиції стосовно роботи для хлопців – “для роздачі листівок від футбольного клубу”. 
Може, це й не “Олімпіку”, а якомусь іншому клубу знадобилося? Але ті ж “уболівальники”, які прийшли під Будинок футболу, чомусь не знали жодного прізвища гравців донецького клубу і яке місце посіла команда в останньому сезоні… 
Як би там не було, клуби Прем’єр-ліги України проголосували за те, щоб “Олімпік” продовжив виступи у змаганні, незважаючи на рішення УАФ, про що повідомив генеральний директор донецького “Олімпіка” Олексій Антонов. Тепер, з його слів, потрібно знайти юридичний механізм, як реалізувати це рішення. “Це буде вирішуватися на екстреному засіданні Виконкому УАФ”, – заявив Антонов.
Цікаво, що “Олімпік” підтримали одноголосно (за винятком, можливо, “Шахтаря”, представник якого Сергій Палкін поїхав на підписання контракту з новим наставником “гірників” Луїшем Каштру). Сам Палкін згодом теж підтримав донеччан: “Мені здається, “Олімпіку” потрібно дійти до кінця, аж до Арбітражного суду в Лозанні, але відстояти право. Сьогодні всі клуби підтримали “Олімпік”, посилаючись на те, що десь сталася колізія, хтось когось не зрозумів, не довів. Сьогодні рішення ухвалювали не відповідно до закону, а згідно з нашою ситуацією”.
Рішення клубів дуже не сподобалося журналістові і ведучому програми “ПроФутбол” Ігорю Циганику, який емоційно повідомив у себе в твіттері, що всі клуби УПЛ “легалізували договірні матчі”: “Усі клуби підтримали “Олімпік” в Прем’єр-лізі на наступний сезон! Вони легалізували договірні матчі в українському футболі! І взагалі корупцію! Значить так можна було і можна буде. Тепер нехай більше ніхто не бідкається, що хтось комусь “здає” або судді беруть гроші. Клуби самі винні”.
Циганику ще брутальніше відповів асистент тренера з аналітики “Олімпіка” Володимир Горожанкін. 
“Циганик – продажна, гнила особистість. Він робить собі ім’я на безпідставних і бездоказових заявах. Він не потрібен футболу. Футбол проживе без нього.
Донецьк переможе, “Олімпік” переможе. Разом ми – серце Донбасу. Руки геть від “Олімпіка!” – написав він у фейсбуці.
Аби довести ситуацію до цілковитого абсурду, “Олімпік” створив петицію на сайті президента України із закликом розібратися з корупцією в українському футболі, у якій звинувачує УАФ.
“Асоціація футболу України замість захисту професійних футбольних клубів займається їх знищенням. У 2017 році УАФ сфальсифікувала справу про договірні матчі проти молодіжних команд “Олімпіка”. Тепер “Олімпік” на тій же підставі намагаються позбавити права виступати в Прем’єр-лізі, відмовивши у видачі атестата на наступний сезон.
У нашої команди є докази, що експертиз, які лягли в основу всіх звинувачень, насправді ніколи не проводили. УАФ просто підробила їх, зробивши наш клуб заручником своїх кулуарних політичних ігор.
Просимо президента Зеленського, як гаранта верховенства права в Україні, звернути увагу і публічно відреагувати на цю ситуацію”, – сказано в петиції. Автором петиції є Роман Лопатин, зазначений на сайті “Олімпіка” як прес-аташе.
Найцікавіше, що донеччани не переймаються тим фактом, що якщо Зеленський “втрутиться” в цю ситуацію, то український футбол може бути дискваліфікований на рівні ФІФА і УЄФА, в статуті яких чітко прописана заборона на пряме втручання державних органів у діяльність місцевих федерацій.
Щодо відсутності в “Олімпіку” молодіжних команд, то клуби схилилися до того, що якщо вже рішення про виключення молодших команд клубу прийняте, то можна перенести його у фінансову площину – дати “Олімпіку” можливість профінансувати участь команд U-21 і U-19 якогось іншого клубу не з УПЛ , який не повинен був грати у цих турнірах.
Президент “Олімпіка” Владислав Гельзін так прокоментував ситуацію з фінансуванням команд U-19 і U-21.
“Нас підтримало сьогодні 12 клубів, одноголосно. Виконком вирішуватиме, яким чином виходити з цієї ситуації. Найімовірніше, буде прийняте рішення, що ми повинні фінансувати змагання U-19 і U-21, просто ті клуби, які мають іншу юридичну особу. Тобто якусь академію, яка виявляє бажання виступати. Виявили бажання “Чорноморець” і “Волинь”, є ще академія футболу “Олімпік-Київ” – інша юридична особа. Вони виявили бажання брати участь на нашому місці в змаганнях молодіжних команд”.
Незалежно від долі “Олімпіка” на загальних зборах було ухвалене рішення про виключення “Чорноморця” і “Арсеналу” зі складу учасників УПЛ, а Виконкому УАФ запропонували включити до складу учасників Прем’єр-ліги на сезон 2019/20 “Дніпро-1” і “Колос”.
До речі, “Колос” поповнив список “бездомних” команд в УПЛ. Ще під час плей-оф за право виходу команди в УПЛ президент ФК “Колос” (Ковалівка) Андрій Засуха заявив, що на арену клубу очікують масштабні зміни: “Повністю знімаємо газон, щоби покласти підігрів і зробити нормальний дренаж. Як відомо, на початку сезону в нас була проблема з якістю покриття через відсутність хорошого дренажу. Можу сказати, що в “Колоса” масштабні плани. Замовили три трибуни, які вміщатимуть 3000 глядачів плюс залишаються трибуни на 1800 місць. Загалом наш стадіон зможе прийняти 4800 уболівальників. Також у нас буде адміністративна будівля, яка відповідатиме усім вимогам Прем’єр-ліги. Зараз у нас вже є одна VIP-парковка плюс велика парковка для футболістів. До першого квітня 2020 року всі ці масштабні плани втілимо у життя”.
А поки ковалівці очікують 1 квітня, команда гратиме в Києві на стадіоні “Динамо” імені Валерія Лобановського, повідомляється на офіційному сайті клубу. Раніше ходили чутки, що “Колос” хотів грати на НСК “Олімпійський”, але це все залишилося на рівні чуток.
Зазначимо, що стадіон “Динамо” вміщує 16 тисяч 873 глядачі, що в 10 разів більше, аніж усе населення села у Васильківському районі.

Ще один плей-оф

Щодо інших рішень, то варто відзначити ще одну новинку в українському футболі. Наступного сезону побачимо плей-оф між командами, які посіли за підсумками сезону 5 – 8-ме місця в чемпіонаті, за право потрапляння в Лігу Європи.
Тепер команда, яка фінішувала на п’ятому місці в чемпіонаті, якщо Кубок дістанеться комусь із першого квартету, не отримає відразу путівку в Лігу Європи, а спочатку прийме восьму команду (шоста – сьому), після чого на полі клубу, який посів більш високе місце в чемпіонаті, зустрінуться переможці пар.
Якщо ж Кубок (і путівка в групу Ліги Європи) дістанеться команді не з першого квартету, то плей-оф за участь в другому за рангом єврокубку почнеться з четвертої команди за підсумками сезону (третя отримає пряму путівку) і трьома послідовно нижчими від неї.
До слова, формулювання слід ретельно відпрацювати, щоби при розподілі місць в плей-оф не виникло правових колізій – практично неминучих, якщо в остаточну редакцію регламенту перекочує формулювання, яке можна прочитати на сайті УПЛ (4-та, 5-та, 6-та і 7-ма команди) , а Кубок дістанеться, скажімо, власникові шостого місця.
Здоровий глузд, звичайно, повинен перемогти, якщо справа дійде до такої не вельми вірогідної розв’язки, але краще передбачити все заздалегідь.

Календар, VAR і телепул

Учасники УПЛ також проголосували за запровадження в матчах чемпіонату системи допомоги арбітрам VAR (але тільки з 2020 року і тільки в тестовому режимі), а також затвердили календар на перше коло сезону 2019/20. Він повинен стартувати 28 липня. На цей день заплановані деякі матчі першого туру і поєдинок за Суперкубок України. Але й тут є деякі нюанси, адже якщо вибори, заплановані на 21 число, все ж таки перенесуть, то, можливо, і матч за Суперкубок відбудеться саме 21 липня.
Що стосується VAR, то, як повідомляє FootballHub, система відеоповторів, можливо, буде в українському футболі з другої половини чемпіонату. Саме на цьому наголосив президент УПЛ швейцарець Томас Грімм: “Чи VAR можлива в Україні? Так, думаю ми зможемо її застосувати в другій половині наступного розіграшу чемпіонату – навесні 2020 року. Але не на всіх матчах, а лише на двох поєдинках у турі”
Взимку голова Української асоціації футболу Андрій Павелко заявив, що залишилися тільки технічні питання щодо запуску VAR в Україні. “Ми на фінішній прямій. У нас є кілька технічних питань. Потрібно протестувати обладнання певною кількістю годин. Думаю, в найближчому часі ми побачимо цю систему в тестовому режимі. Один із варіантів – фінал Кубку України”, – сказав Павелко.
Голова Комітету арбітрів італієць Лучано Лучі заявив, що впровадження системи залежить від ФІФА. Зі слів голови комітету арбітрів, щойно до України прибуде технічне обладнання, як українські рефері після етапу теоретичної підготовки, яку вони вже отримали і отримують, перейдуть до практичної підготовки до роботи з VAR.
Жвавою, але безрезультатною вийшла дискусія з приводу єдиного телевізійного пулу. Телеканали “Футбол 1/2” захотіли повний пул, отримавши права на три роки. Але проти цього жорстко виступили “Зоря”, “Динамо” і “Дніпро-1”. Та й “Карпати”, судячи з усього, не в захваті. У підсумку троє були проти, двоє утрималися.
Розсерджений гендиректор “Шахтаря” намагався звести все до технічного боку питання. “Головне сьогодні для вболівальника – показувати якісний футбол, знятий з усіх боків, – заявив Палкін. – А за тої якості, яку сьогодні транслює “2+2”, ви мене вибачте, я часом своїх футболістів на полі впізнати не можу. На мобільний телефон можна зняти краще, аніж канал “2+2”.
Іншу точку зору висловив гендиректор “Зорі” Сергій Рафаїлов.
“Учасників Прем’єр-ліги поставили перед фактом. Мовляв, у нас є один охочий транслювати матчі – телеканали “Футбол”, і ми повинні погодитися. Але питання неопрацьоване. Була озвучена смішна сума, яка з’явилася невідомо звідки. Ніхто її не аргументував, і ми всі повинні погодитися. Чому? Тому що ми футбольна сім’я. “Зоря” в результаті цього контракту втрачає 20% свого бюджету. Хто це компенсує? Крім того, у нас є договір із телеканалом “1+1”, і за одностороннє розірвання контракту передбачаються штрафи. Хто їх покриє?
Три клуби проголосували “проти”. Це “Зоря”, “Динамо” і “Дніпро-1”. Ще два клуби утрималися. Сім команд, які завжди в усіх питаннях рухаються в ар’єргарді нашого великого клубу, вони всі голосують як треба.
Наша позиція і позиція “Динамо” дуже жорстка. Причини? Мені не подобається редакторська позиція каналів “Футбол”, їхня журналістська робота, робота коментаторів теж. Всі вони – вболівальники “Шахтаря”. Телевізійні передачі, які розповідають про наш чемпіонат, на 90% складаються з розповідей про один клуб.
Людей хочуть загнати в платний канал “Футбол”, щоб вони платили за нього і слухали протягом усього сезону, “Слався, рідний “Шахтар!”. Ось що нас не влаштовує. Тому ми проти. Своє право будемо відстоювати аж до судів”, – заявив Рафаїлов.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.8787 / 4.19MB / SQL:{query_count}