Жінка чи чоловік?

Кастер Семеня продовжує воювати з IAAF

Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій (IAAF) має намір довести, що дворазова олімпійська чемпіонка, бігунка Кастер Семеня має змагатися не з жінками, а з чоловіками, оскільки біологічно належить саме до чоловічої статі. Про це повідомляє газета The Times.
За інформацією видання, з відповідною заявою організація звернулася до Спортивного арбітражного суду (CAS). Раніше між спортсменкою і IAAF виникла суперечка через нове правило, введене асоціацією. Відповідно до нього спортсменки з підвищеним рівнем тестостерону можуть брати участь в змаганнях у тому випадку, якщо знизять рівень цього гормону за допомогою спеціальних препаратів.
Пізніше IAAF на сайті виступила з офіційною заявою щодо справи Семені. “Ми не класифікуємо атлетів з відхиленнями статевого розвитку як чоловіків. Навпаки, ми без питань приймаємо їхню статеву самоідентифікацію і дозволяємо змагатися з жінками”, – свідчить текст. В IAAF відзначили, що спортсменки з підвищеним рівнем тестостерону отримують перевагу перед суперницями, які не мають гормональних змін.
На початку 2009 року 18-річна південноафриканка Кастер Семеня стрімко увірвалась до світової еліти легкої атлетики, перемігши на дистанціях 800 м і 1500 м на чемпіонаті Африки серед юніорів, причому на дистанції 800 метрів Семеня показала найкращий результат сезону у світі серед дорослих.
Тренери південноафриканської збірної не могли не відправити спортсменку на дорослий ЧС в Берліні, де Кастер фінішувала з гігантським відривом, поліпшила свої ж секунди і завоювала золоту медаль. Ця перемога викликала багато обговорень і невдоволень. Суперниці Семені по фінальному забігу зізнавалися, що їм було страшно бігти поруч з Кастер, адже вона зовсім не схожа на жінку.
Питання про статеву приналежність Кастер викликав інтерес навіть у IAAF. Під час різних тестів і генетичних експертиз з’ясувалось, що Семеня є жінкою, але у неї від природи дуже високий рівень чоловічих гормонів в організмі. Медицина вважає цей стан не хворобою, а вродженою особливістю, яка характеризується мускулатурою і підвищеними силовими даними. Рішення, яке запропонувала IAAF, мало стати компромісним: Семеня має право виступати, але повинна штучно знижувати свій рівень тестостерону (він перевищує стандартний жіночий втричі).
Кастер пристала на пропозицію IAAF, під час необхідних процедур її результати “трохи” впали: “срібло” ЧС-2011 і ОІ-2012 (яке через 5 років все ж перетвориться на “золото” через дискваліфікацію Марії Савінової). Але в 2015 році CAS ухвалив несподіване рішення: штучне обмеження тестостерону незаконне, немає ніяких доказів, що ця особливість організму допомагає краще бігти. Кастер перестала проходити необхідну раніше терапію і, як наслідок, з легкістю виграла ОІ-2016 і ЧС-2017.
В IAAF рішення CAS сприйняли неоднозначно. І протягом двох років ініціювали нові розслідування. Вчені дійшли висновку, що в певних випадках спортсменки з високим рівнем тестостерону все ж отримують конкурентну перевагу від 2 до 5 відсотків у порівнянні зі спортсменками з більш низьким рівнем. І тепер у IAAF з’явилися залізні підстави узаконити врівноважуючу шанси гормональну терапію. Суть проста: якщо рівень тестостерону жінки вище встановленого максимуму, то спортсменка або приймає необхідні препарати, або завершує кар’єру, або переходить в чоловічий вид спорту.
Через можливе введення цього правила влітку 2018-го Кастер Семеня подала позов в CAS. Слухання відбудуться наступного тижня. IAAF наполягатиме на тому, що Семеня повинна бути визнана чоловіком. Здоровий глузд у прийнятті правила є, але далеко не факт, що в CAS вважають так само.
Зазначимо, що в дитинстві Кастер ходила в клас для хлопчиків, непогано грала з хлопцями у футбол. А в 2015 році одружилася зі своєю давньою коханою Вайолет Расібойей і навіть не заперечувала, що на церемонії вона виступає в ролі нареченого. Тепер цікаво, які аргументи приведе Семеня як докази своєї жіночності?

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.5912 / 4.08MB / SQL:{query_count}