Європейські футбольні новації

Новий турнір, нові правила і нові плани від УЄФА

фото: ECA
Минулий тиждень пройшов під знаком Ліги нації, нового турніру для збірних від УЄФА. Однак на цьому організація зупинятися не збирається і анонсує ще більші новації. Головна – створення нового єврокубку.

Кубків мало не буває

У континентальному футболі з’явиться третій єврокубок. Ініціативу, яку нещодавно анонсував Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА), фактично схвалила Асоціація європейських клубів (ECA). За словами її керівників, новий турнір буде вперше проведено через три роки. Втім, є сумнів, що змагання з незрозумілим статусом дійсно здатне перетворитися на вигідне з іміджевої, а головне, фінансової точки зору для його учасників.
На відкритті Генеральної асамблеї Асоціації європейських клубів в хорватському Спліті президент структури Андреа Аньєллі (на фото) оголосив важливу реформу. За словами пана Аньєллі, ECA дала зелене світло ініціативи, яка передбачає появу третього – після Ліги чемпіонів і Ліги Європи – єврокубку. Про плани впровадити його в календар говорив в кінці серпня президент УЄФА Александр Чеферін. Але якщо він повідомляв лише про “дискусії” з цього приводу, то Андреа Аньєллі міркував про реформу як про вже узгоджену, назвавши навіть терміни впровадження: перший розіграш почнеться в 2021 році. Остаточно схвалити ініціативу повинен виконком УЄФА наприкінці вересня. Але, як правило, якщо позиція ECA, яка дуже часто суперечить позиції головної континентальної футбольної організації, позитивна, нововведення втілюють в життя.
Формат турніру поки невідомий. Зі слів Андреа Аньєллі, слід брати до уваги, що число учасників його основної стадії буде таким, як число учасників групового етапу Ліги чемпіонів – 32 команди. До цієї позначки скоротиться і основна сітка Ліги Європи, яку зараз формують 48 клубів. Загальна ж кількість команд, залучених в єврокубках після завершення кваліфікації, збільшиться з 80 до 96. Це цілком відповідає прагненням президента УЄФА Александра Чеферіна зробити міжнародні клубні турніри “відкритими”, стимулюючи путівками до них розвиток національних ліг. Для маленьких клубів виступ в єврокубках вигідний з іміджевої та фінансової точок зору.
Проте виникають сумніви щодо цінності нового турніру, і бонусів, які він здатен принести. Єврокубки останнім часом дійсно генерують все більше і більше грошей. Але явним драйвером в цьому процесі є Ліга чемпіонів, куди потрапляють найпотужніші і популярні команди. Ліга Європи – другорядна. Різницю в “вазі” між цими змаганнями ідеально ілюструє колосальна різниця їхніх призових фондів. У Лізі чемпіонів в минулому сезоні він склав  1,3 млрд євро, в Лізі Європи – 400 млн євро.
Що ж стосується нового єврокубка, то незрозуміло, яким чином його можна підтягнути в плані привабливості хоча б до другого за рангом. У футболі протягом декількох десятиліть існувала система з трьома турнірами – Кубком чемпіонів, Кубком УЄФА (для призерів національних першостей) і Кубком володарів кубків, який ліквідували в 1999 році тому, що він втратив “сенсове навантаження” через збільшення масштабу Ліги чемпіонів, яка прийшла на зміну Кубку чемпіонів.
Не варто забувати і історію Кубка Інтертото (1995 – 2008), який 13 років був таким собі літнім відбірковим турніром до єврокубків. Зараз цю роль відіграють кваліфікаційні раунди. Та й нині маленькі команди щоразу дивують Європу потраплянням в основну сітку групових турнірів. Минулого року таким “генератором виконаної мрії” став азербайджанський “Карабах”, який грав в Лізі чемпіонів. Цього року вперше в історії в груповому турнірі Ліги Європи зіграє люксембурзький “Дюделанж”.

В гостях як вдома

Не менш цікавою виглядає ідея УЄФА скасувати правило виїзного гола, яка буде розглянута на виконкомі в вересні. Про це розповів віце-президент Турецької футбольної федерації і член виконкому УЄФА Сервет Ярдимджи.
“УЄФА, безумовно, зверне увагу на цю пропозицію, відповідні комітети розглянуть всі деталі і винесуть проект на голосування виконкому. Мені поки складно говорити про те, в які терміни можуть бути внесені зміни. Думаю, ясність з цього питання з’явиться до кінця вересня”, – зазначив чиновник.
Також функціонер позитивно оцінив і саму ідею скасування правила виїзного гола.
“Тренери підняли важливу тему. Я згоден з тим, що гостьовий гол не повинен коштувати двох, це звучить добре. До того ж це дуже впливає на тактику команди, особливо якщо вона грає вдома. Граючи перед своїми вболівальниками, доводиться занадто багато думати про оборону, адже пропущений м’яч фактично вартий двох”.
Нагадаємо, що провідні клуби Європи раніше звернулися в УЄФА з проханням розглянути можливість скасування правила виїзного м’яча в єврокубкових змаганнях.
Правило виїзного гола вперше з’явилося в європейському футболі в 1965 році і стало альтернативою третього матчу на нейтральному полі, а також жеребом.

Фінал за межами Європи

Ну і найбільш фантастичною ідею є проведення фіналу європейської Ліги чемпіонів за межами континенту. Хауме Роурес, засновник групи мультимедійних комунікацій в Іспанії Mediapro, заявив, що УЄФА веде переговори про фінал Ліги чемпіонів в Нью-Йорку.
“Переговори тривають. Існує можливість проведення фіналу Ліги чемпіонів в Нью-Йорку ”, – цитує Роуреса AS.
УЄФА розділяє позицію керівників іспанської Прімери, які уклали контракт на проведення матчів чемпіонату в Північній Америці.
Проте президент УЄФА Александер Чеферін, раніше пообіцяв, що матчі Ліги чемпіонів до 2024 року будуть проходити тільки в Європі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6542 / 4.12MB / SQL:{query_count}