Політика без політики

Міжнародна футбольна федерація вкотре продемонструвала свою любов до грошей “Газпрому”

фото: АР
В останньому матчі 1/4 фіналу Чемпіонату світу з футболу збірна Хорватії у серії пенальті переграла збірну Росії і вийшла у півфінал турніру. Для господарів чемпіонату сам турнір завершився, і оскільки тепер не треба переживати за свою команду, на перший план вийшла улюблена гра російської влади – політичні інтриги.  
Росіянам дуже не сподобалося, що після гри один з героїв двобою (голи в додатковий час і в серії пенальті), екс-гравець київського “Динамо” Домагой Віда і скаут київського клубу Огнен Вукоєвич, який під час першості працював на хорватську збірну, відповіли на численні привітання українців словами “Слава Україні!”.
Варто відзначити, що скандальне (на думку росіян і ФІФА) відео записали не на футбольному полі, не під час офіційного інтерв’ю, а в роздягальні команди під час особистого спілкування з друзями через особисті сторінки в соцмережах. Тільки згодом його опублікував журналіст Андрій Шахов. Незважаючи на це, вчинок хорватів викликав потужну реакцію не тільки в Росії, але й в усьому світі.
Спочатку “спалахнуло” на російських спортивних сайтах і в соціальних мережах. Описувати всю “демонологію” у виконанні росіян навіть важко, якщо вже навіть журналіст офіційного сайту УЄФА (саме офіційного) Артур Петросян заявив, що хорватські вболівальники тепер не зможуть відчувати себе безпечно в Росії:
“Відео Віди і Вукоєвича призвело до антихорватських пісень у центрі Москви. Ось як все зазвичай починається... Уявіть, хорватські фани більше не будуть себе відчувати безпечно в Росії, не зважаючи на те, що до цього добре проводили тут час. І це просто через те, що хтось дурний зробив щось дурне”, – написав Петросян.
Тобто журналіст сайту головної європейської футбольної організації вважає, що російська влада не в стані забезпечити правопорядок у столиці своєї країни для хорватських вболівальників. Постає питання: яким чином тоді чемпіонат відбувається в країні, де є загроза для вболівальників, до того ж ця загроза існує винятково через національну ознаку?
При цьому “правдолюбу” коментатору Василю Уткіну цілком дозволено переходити на прямі образи хорватського захисника. Адже він це робить лише на сторінках у соцмережах, а не в офіційній формі (нагадаємо, саме в соцмережах з’явилося відео з хорватами). 
Російські політики пішли ще далі, звинувативши Віду в навмисній провокації, а весь хорватський народ – у зраді (звичайно те, що роблять політики, в їхніх очах жодним чином не виглядає як розпалювання міжнаціональної ворожнечі). Гасло “Слава Україні!” ж назвали фашистським і неприємним для переважної більшості українців (хто як не російські політики знають про український народ). 
У справу втрутилася ФІФА. Точніше, її змусили втрутитися. Хоча сам факт розслідування говорить про те, що ФІФА в боротьбі за деполітизацію футболу максимально його політизують.Адже слова хорватів можна трактувати двояко. З одного боку, вони сказані відразу після перемоги над Росією, з іншого – в обох в Україні багато друзів, які їх підтримували. Хорватський футбольний союз справедливо зазначає, що висловлювання гравців можуть бути інтерпретовані як політичні, але лише можуть. У таких випадках вирішальне значення має те, як пояснюють свій вчинок самі гравці.
Віда і Вукоєвич відхрестилися від будь-якого політичного змісту, справедливо розсудивши, що всі й так все зрозуміли, і стояти на своєму напередодні головних ігор чемпіонату немає сенсу. Цим самим хорвати дали ФІФА можливість зберегти репутацію. А ФІФА цією можливістю не скористалася і вкотре продемонструвала свою любов до “газпромовських” грошей, а не до “банальних” прав людини.
Виносячи хорватам найм’якшу з усіх можливих санкцій, ФІФА дає зрозуміти, що подальші виправдання хорватів нікого не переконали: звернення було саме про політику. Віда і Вукоєвич, які провели в Україні значну частину своєї кар’єри, висловили їй підтримку саме в контексті російсько-українського конфлікту. Футболісти визначилися, що в цьому конфлікті вони на українській стороні.
І за що ж вони тоді попереджені та оштрафовані? За те, що мали мужність висловити свою позицію щодо хвилюючої міжнародної проблеми. У максимально коректній (не дивлячись на бурхливі емоції) і приватній формі.
Це їхнє право, гарантоване міжнародними документами і навіть російським законодавством. Обмежуючи це право, ФІФА грубо порушує права людини і свій власний регламент, який забороняє політичні жести тільки під час матчу. Цікаво, що Вукоєвіча оштрафували на суму, яка більша ніж та, яку виписали чиновники ФІФА трьом косоварам у складі швейцарської збірної, які демонстрували албанського орла ПІД ЧАС футбольного матчу Сербія – Швейцарія. Тобто у фразі Огнена “Ця перемога за “Динамо” і Україну. Вперед, Хорватія!”, на думку функціонерів ФІФА, значно більше політики, ніж у жестах косоварів. 
Але справа навіть не в цьому. Сама інтерпретація ФІФА висловлювання хорватів як політичного ставить федерацію в безглузде становище. Вона фактично визнає, що проводить ЧС у країні, яку окремі учасники вважають агресором, яка порушила міжнародне право. Ніяк інакше пояснити покарання не можна: в будь-якому іншому випадку слова Віди і Вукоєвича абсолютно невинні.
Тоді ФІФА варто було проводити чемпіонат не в Росії, адже все одно хтось рано чи пізно висловить слова підтримки Україні. Або як варіант, суворо попередити всіх про неприпустимість висловлювати симпатію до України. До Уганди – можна, до України – не можна. Продовжуючи паралелі, тепер класичні фрази “Віва Франція!”, “Боже, бережи Королеву!”, і “Вперед, Росіє!” цілком можна вважати політичними і забороненими на будь-якому футбольному матчі. ФІФА вкотре показала себе страусиною конторою, яка стурбована і тим, як би господарів не образити, і тим, як би гостей не відлякати.
А найголовніше, ФІФА, строго пильнуючи деполітизування чемпіонату, не бачить (або не хоче бачити), як він щосили використовується виключно в політичних цілях. Заради яких, власне, і проводиться
Найкраще це відображається у словах німецького журналіста Bild Юліана Репке.
“Просто нагадую: Росія вбила 12 українців від початку Чемпіонату світу. Не проблема для ФІФА, звичайно. Автократичний режим, який вкрав 2 млн українців у 2014 році і до цього часу вбиває і калічить щодня, може приймати Чемпіонат світу з футболу. Але гравець Чемпіонату світу, який говорить “Слава Україні!”, може бути забанений за це. ФІФА, ви огидні”, – написав Репке у Твіттері.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9558 / 4.4MB / SQL:{query_count}