Відлуння зими: скандал у біатлоні

Зима закінчилася, однак не закінчилися проблеми в зимових видах спорту. Здавалось би, після Олімпіади вже нічого не могло статися, але цього тижня біатлонний світ буквально вибухнув

фото: lequipe.fr
Федеральне управління кримінальної поліції Австрії провело обшуки в штаб-квартирі Міжнародного союзу біатлоністів (IBU) у Зальцбурзі. Рейд спеціальної групи співробітників компетентних органів може бути пов’язаний із антидопінговим розслідуванням. За інформацією Ski-Nordique, відразу кількох чиновників організації підозрюють у корупції в різних допінгових справах. Відомо, що поліцейські допитали генерального секретаря IBU Ніколь Реш. Імен решти підозрюваних чиновників поки не афішують.
Через резонансні події IBU в середу вдень провів у режимі телеконференції позачергове засідання виконавчого комітету. Віце-президент союзу Олле Даллін назвав ситуацію, що склалася, “дуже серйозною”.
“Я вже збираю речі, щоби вирушити до Зальцбурга і на місці зрозуміти, що відбувається. До цього часу ніколи з подібним не зіштовхувався”, – сказав функціонер.
За однією з версій, інтерес правоохоронців не пов’язаний із допінгом, а викликаний махінаціями з поширенням прав на змагання. На користь цього припущення свідчить той факт, що головне поле діяльності віденської прокуратури – якраз економічні злочини і корупція. Особливо ретельно оглянули кілька кімнат. Для вивчення з офісу IBU вилучили комп’ютери та документи.
Французьке видання Le Monde стверджує, що керівників IBU банально підкупили (це підтверджують дані, взяті зі звіту за 2013 рік колишнього директора Московської антидопінгової лабораторії, а нині основного свідка з питань махінацій із допінгом у російському спорті Григорія Родченкова).
“Скільки великих банкнот може поміститися у невеликій дипломатичній сумці? Відповіді не було. Олександр Тихонов, у той час віце-президент IBU, вважав, що сумка може бути заповнена від 200 до 300 тисячами доларів. Олександр Кравцов, президент Союзу біатлоністів Росії, оцінив, що в ній можна розмістити до 400 тисяч.
Питання важливе: мовиться про оцінку суми, яку дали Андерсу Бессебергу, норвезькому президентові IBU, для забезпечення підтримки російських біатлоністів”, інформує Le Monde.
Норвезьке видання VG припускає, що Бессеберг з 2011 року приховав 65 позитивних допінг-проб російських спортсменів. У 17-ти із 22-ох російських спортсменів, які брали участь в сезоні 2017/18 у гонках на етапах Кубку світу і Кубку IBU, були “доведені допінг-випадки, приховані Міжнародним союзом біатлоністів”.
Мовиться як про позитивні допінг-тести, так і про аномальні показники біологічних паспортів крові. Ця інформація стала відома завдяки трьом джерелам – зламаній базі Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) за період 2011 – 2015 рр., показанням Родченкова, а також показанням неназваних інформаторів.
Варто зазначити, що на Олімпіаду в Пхьончхані були допущені тільки четверо російських біатлоністів: Антон Бабіков, Матвій Єлисєєв, Уляна Кайшева і Тетяна Акімова, хоча незапрошення багатьох російських спортсменів на Ігри так і не було пояснене комісією Міжнародного олімпійського комітету під керівництвом Валері Фурнейрон.
З приводу цієї справи уже виступив сам Родченков. З його слів, чотири роки тому IBU відмовлявся розслідувати застосування допінгу російськими біатлоністами, чиї біологічні паспорти показували аномальні результати. Родченков наголосив: у біатлоні маніпулювали системою біопаспортів, навіть саботували її!
“Росія отримала секретну інформацію від IBU. У повідомленні йшлося про те, що про цей випадок треба подбати, – цитує експерта NRK. – З якихось причин IBU не став копати глибше і розслідувати вкрай аномальні показники біопаспортів росіян.
Ситуація погіршилася після Олімпіади-2014 у Сочі. Щоби не звинувачувати біатлоністів, IBU узяв біопаспорти “брудних” російських спортсменів з бази Російського антидопінгового агентства (РУСАДА), щоби приховати справу.
Винні обидві сторони. Між ними давно існує змова. Я не можу говорити про подробиці, але очевидно, що ця справа стосується корупції”.
У той же час німецький журналіст Хайо Зеппельт, також відомий своїм непримиренним ставленням до допінгу, автор фільму про застосування заборонених препаратів у російському спорті, в своєму твіттері процитував 12 квітня адвоката Родченкова Джима Волдена.
“Родченков співпрацює із розслідуванням щодо IBU та іншими наслідками. Ми сподіваємося, що все допінгове шахрайство і корупція в різних видах спорту будуть повністю розкриті, що ми й надалі докладатимемо всіх зусиль, щоб це стало реальністю”, – написав німецький журналіст.
Згодом із офіційними заявами виступили й у WADA (Всесвітньому антидопінговому агентстві).
“Розвідувальні та слідчі органи WADA обмінювалися інформацією з представниками правоохоронних органів Австрії та Норвегії, а також Інтерполу. Це розслідування привело до поліцейських обшуків у Австрії та Норвегії 10 квітня. WADA підтверджує, що проблема пов’язана з допінгом, але більше поки що сказати не можемо”, – заінтригував менеджер агенції зі зв’язків із громадськістю Джеймс Фітцжеральд.
Уже ближче до вечора середи в ЗМІ були опубліковані відомості зі спеціальної внутрішньої доповіді WADA з приводу допінгу в біатлоні.
“Основною метою корупційних схем було забезпечення безпеки російських біатлоністів, які вживають допінг, – мовиться в матеріалі. – Російська сторона досягла успіху у взаємодії з паном Бессебергом і пані Ніколь Реш (генсек IBU) заради відстоювання російських інтересів. Вони були однаково залучені в корупцію та, імовірно, знали про роль одне одного.
Про ефективність російських методів свідчать незмінна підтримка паном Бессебергом російської позиції, підозрілі маніпуляції пані Реш із біопаспортами біатлоністів і початкове рішення провести чемпіонат світу – 2021 у Росії”.
Нагадаємо, що заявка Тюмені перемогла у конкурсі на право організації ЧС-2021, проте торік Союзу біатлоністів Росії (СБР) довелося відмовитися від цієї можливості через хвилю протестів і допінгові скандали. Окрім того, IBU став об’єктом жорстких нападок з боку спортсменів та керівників національних федерацій після рішення не переносити заключний етап Кубку світу з Тюмені. У підсумку турнір відбувся в заздалегідь визначеному місці і в точні терміни, але його бойкотували команди США, Канади, Чехії, Великобританії та України.
Не залишили ситуацію без уваги й самі біатлоністи. Найактивнішим із них в цьому питанні був швед Себастьян Самуельсон, молодий призер Олімпіади в Пхьончхані, раніше бойкотував етап Кубка світу в Тюмені із особистих переконань щодо російського допінгу.
Як зазначив зірковий спортсмен, обшуки в офісі IBU його не здивували.
“Поліцейський рейд у штаб-квартирі IBU через розслідування допінгової справи – сумна, але цілком очікувана новина. Все очевидно, проблема існувала давно. IBU потрібен новий керівник”, – написав у своєму твіттері Себастьян, висловивши думку, що допінгова проблема існувала в Міжнародному союзі біатлоністів довго.
“У IBU дуже довго існувала допінгова проблема, однак у федерації не сприймали її серйозно. Сподіваюся, вони зроблять це зараз.
Вони й далі проводять змагання в Росії, хоча там немає ефективної антидопінгової системи, що свідчить про багато що. У IBU не слухають активістів, які хочуть ретельнішого ставлення до допінгу, не дивлячись на те, що проблема виникала вже кілька разів.
У керівництві не слухають ні мене, ні інших біатлоністів. Більшість біатлоністів, які виступають на Кубку світу, знають, що в IBU існує проблема з допінгом, що федерація повинна діяти, але, на жаль, цього не відбувається”.
Висловився і семиразовий переможець Кубку світу француз Мартен Фуркад. Він упевнений, що спортсмени, які вживали допінг, свого часу відібрали у нього кілька перемог. Слова француза передає Le Parisien:
“Допінг-контроль у нас постійний. Когось ловлять, хтось залишається безкарним. Утім я не думаю, що допінг у біатлоні надто поширений. Так, я впевнений, що деякі перемоги у мене вкрали “допінгісти”.
Але я один із тих спортсменів, який може сказати собі: “Я не вживаю допінг і досяг багато. Я дуже часто перемагав і ні в кого нічого не крав”.
А його головний конкурент у минулому сезоні – норвезький біатлоніст Йоганнес Бьо сказав, що ця історія буде ударом по всьому біатлону.
“Це кризовий момент для всієї біатлонної сім’ї. Ми говоримо про чистоту спорту, а виявляється, що бос нашого виду спорту отримував гроші, щоби покривати спортсменів, які вживали допінг, і проти нього проводять розслідування. Це найгірше, що могло статися. Але ми повинні бути терплячі й не засуджувати нікого, перш ніж усі факти не будуть викладені на стіл”, – цитує Бьо видання VG.
Сам Бессеберг звинувачення відкидає, про що заявив напередодні, коли розповідав про ситуацію, яка склалася.
“Мене допитувала австрійська поліція. Про це повідомив прес-реліз IBU. Вони заявляють, що російські біатлоністи мали можливість виступати, незважаючи на підозрілі показники крові, – розповів Бессеберг IBU TV2. – Це є порушенням антидопінгового кодексу Всесвітнього антидопінгового агентства і законодавства Австрії.
Я повністю спростовую ці звинувачення. Будь-які проби з підозрілими показниками крові передають для додаткового аналізу в лабораторію Осло, при цьому їх супроводжують представники WADA.
Мені дивно чути такі звинувачення. Я впевнений, що ми все робили правильно. Сподіваюся, ситуація незабаром вирішиться. Це важливо для біатлону”.
“За останні кілька років у нас було 11 підозрілих допінг-проб, по 10-ти з них експерти й далі працюють. 11-та – особлива допінг-проба, яка є в нашій системі з 2012 року. Існує ймовірність, що деякі біологічні або генетичні причини там могли викликати підозрілі або аномальні показники крові. Зараз у Белфасті спеціальна лабораторія проводить оцінку, і, як я знаю, ми чекаємо на відповідь упродовж двох-трьох тижнів”, – зазначив Бессеберг.
Варто сказати, що Андерс Бессеберг очолює IBU з 1993 року. Цього року закінчується його термін перебування на посаді голови організації. Раніше він заявляв, що не планує висувати свою кандидатуру на пост президента. Вибори глави IBU відбудуться в другій половині 2018 року. На час розслідування Бессеберг вирішив піти у відставку. Водночас росіянин Віктор Майгуров, віце-президент IBU і кандидат у президенти Союзу біатлоністів Росії (СБР), відмовився узяти на себе повноваження.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.8024 / 4.18MB / SQL:{query_count}