Олімпіада без російського гімну

Російські спортсмени зможуть взяти участь в Олімпіаді у Пхенчхані лише під нейтральним прапором

фото: АР
У вівторок виконком Міжнародного олімпійського комітету (МОК), який розслідував обставини допінгової кризи в Росії, вибрав у якості санкції за виявлені порушення один із найжорсткіших варіантів, які ним розглядалися, але все-таки не найжорсткіший. Він піддав відстороненню Олімпійський комітет Росії, але оголосив про допуск на лютневу зимову Олімпіаду у Пхенчхані тих спортсменів, які будуть відповідати критеріям “чистоти” МОК. Їм дозволять виступати лише під нейтральним прапором, і почути свій національний гімн в Південній Кореї вони не зможуть. Інтрига полягає в тому, кого допустять у Пхенчхан і чи погодиться на варіант без національної символіки російська влада, яка раніше давала зрозуміти, що в тому випадку, якщо МОК дійсно вдасться до цього заходу, готова взагалі відмовитися від участі в Олімпійських іграх.
Засідання виконкому Міжнародного олімпійського комітету 5 грудня було кульмінацією грандіозної допінгової кризи у російському спорті. А події листопада – перш за все серія дискваліфікацій російських олімпійців, які виступали на домашній Олімпіаді 2014 року, за порушення антидопінгового регламенту – свідчили про те, що МОК, визначаючи формат участі росіян у наступних зимових Олімпійських іграх (вони відбудуться в Пхенчхані в лютому наступного року), може зупинитися на дуже жорсткому варіанті. Вердикт, що був оголошений після кількох годин засідання в Лозанні, абсолютно відповідав прогнозам експертів.
Зазвичай офіційні прес-релізи надто сухі і нецікаві. Однак реліз, який у вівторок випустила прес-служба МОК, красномовний і не потребує додаткових слів. Це той випадок, коли краще читати першоджерело, ніж окремі цитати з нього. Тому пропонуємо ознайомитися з офіційною позицією МОК.

Говорить МОК

Виконком МОК вивчив і обговорив висновки комісії, очолюваної Самуелем Шмідом, які стосувалися систематичних маніпуляцій в антидопінговій системі Росії. Цей звіт також стосувався, зокрема, маніпуляцій з антидопінговою лабораторією на Олімпійських іграх–2014 в Сочі, яка безпосередньо стосується Ігор. За більш ніж 17 місяців великої роботи комісія Шміда зібрала докази та інформацію, провела слухання з усіма основними дійовими особами. Протягом процесу дотримувалася послідовність. Ця можливість не була доступною до Олімпіади 2016 року в Ріо-де-Жанейро.
Висновки звіту Шміда, як щодо фактичних, так і щодо правових аспектів підтвердили “систематичне маніпулювання антидопінговими правилами і системою в Росії, через методологію зникнення позитивних проб на Олімпійських іграх в Сочі, а також різні рівні адміністративної, юридичної та контрактної відповідальності, яка виникла через недотримання зобов’язань залучених організацій”.
Як наслідок, комісія Шміда рекомендувала виконкому МОК:
– вжити необхідних заходів, які повинні бути досить серйозними, щоб ефективно покарати існуюче систематичне маніпулювання антидопінговими правилами і системою в Росії, так само як і юридичну відповідальність різних залучених суб’єктів (в тому числі форму, прапор і гімн);
– в той же час захистити права окремих “чистих” російських спортсменів;
– взяти до уваги серйозні витрати, яких зазнали дві комісії МОК, зокрема ті, які були пов’язані з розслідуваннями, експертизами і реаналізом проб, узятих на Олімпійських іграх.
Після обговорення та затвердження звіту Шміда, виконком МОК прийняв такі рішення:
– негайно усунути Олімпійський комітет Росії (ОКР);
– запросити окремих російських спортсменів, при дотриманні суворих умов (вказані нижче), на Олімпійські ігри в Пхенчхані;
– ці запрошені спортсмени братимуть участь в індивідуальних або командних змаганнях і називатимуться OAR (Olympic Athlete from Russia) – “Олімпійський спортсмен з Росії”. Вони виступатимуть з формою під власним ім’ям і під олімпійським прапором. Олімпійський гімн звучатиме в їхню честь на будь-якій із церемоній;
– ніхто з офіційних осіб міністерства спорту РФ не буде акредитований на зимових Олімпійських іграх в Пхенчхані;
– виключити екс-міністра спорту Віталія Мутка і екс-заступника міністра Юрія Нагорних від будь-якої участі в Олімпіадах;
– вивести Дмитра Чернишенка, колишнього керівника оргкомітету “Сочі-2014”, з координаційної комісії Пекіна-2022.
– усунути президента ОКР Олександра Жукова від членства в МОК, оскільки його членство пов’язано з позицією президента ОКР;
– МОК залишає за собою право вживати заходів проти інших осіб, залучених до системи;
– ОКР відшкодує витрати, зазнаних МОК, щодо розслідувань, а також зробить внесок у створення незалежного тестувального органу (ITA) на загальну суму 15 млн доларів, щоб створити потенціал глобальної антидопінгової системи;
– МОК може частково або повністю зняти відсторонення ОКР від початку церемонії закриття Олімпійських ігор в Пхенчхані, за умови, що ці рішення будуть повністю прийняті і дотримані ОКР і запрошеними атлетами та офіційними особами;
– МОК випустить відповідні гіди по здійсненню цих рішень.
Запрошувати російських атлетів будуть у відповідності з такими рекомендаціями:
– список запрошених буде визначено за абсолютним рішенням групи, яку очолить Валері Фоурнейрон, голова ITA. Група буде включати в себе членів цільової групи з тестування перед Іграми – одного від ВАДА, іншого від DFSU, і одного від МОК – доктора Річарда Баджета.
– Група буде керуватися у своїх рішеннях такими принципами:
1. Вона може затвердити спортсмена, який кваліфікувався, згідно з кваліфікаційними стандартами його виду спорту;
2. Спортсмени повинні бути визнані чистими для задоволення групи:
* Спортсмени не повинні бути дискваліфіковані або визнані винними в будь-якому з порушень антидопінгових правил.
* Спортсмени повинні пройти всі тестування перед Іграми, які встановить цільова група з тестування перед Іграми.
* Спортсмени повинні пройти будь-які інші тестування, певні групою, щоб забезпечити рівні умови.
МОК на свій розсуд в кінцевому підсумку визначить спортсменів із цього списку, які будуть запрошені.
3. Ці запрошені спортсмени братимуть участь в індивідуальних і командних змаганнях під ім’ям “Олімпійський атлет з Росії”. Вони виступатимуть у формі під своїми іменами і під олімпійським прапором. Олімпійський гімн буде грати в їхню честь на будь-якій із церемоній.
4. Ці запрошені спортсмени будуть прийняті з тією ж технічною і логістичною підтримкою, як і будь-які інші учасники Олімпіади.
5. Група на свій розсуд визначить список запрошених для персоналу та офіційних осіб.
6. Група буде керуватися у своїх рішеннях такими принципами:
* Жоден із керівників олімпійської команди Росії на Іграх 2014 року в Сочі не може бути включений до списку запрошених.
* Жоден тренер або лікар, чий спортсмен був викритий у порушенні антидопінгових правил, не може бути включений. Всі тренери і лікарі, включені в список запрошених, повинні будуть підписати заяву про це.
* Будь-які інші вимоги, необхідні для захисту цілісності Олімпійських ігор.
7. МОК на свій розсуд визначить кінцевий список персоналу і офіційних осіб, які будуть запрошені з цього списку.
Глава МОК Томас Бах заявив: “Це була безпрецедентна атака на цілісність Олімпійських ігор і спорту. Виконком МОК після відповідного процесу, прийняв пропорційні санкції за ці систематичні маніпуляції, захищаючи “чистих” спортсменів. Це повинно підвести риску під цим руйнівним епізодом і повинно послужити каталізатором для більш ефективної антидопінгової системи під керівництвом ВАДА”.
Він також додав: “Як спортсмену в минулому, мені дуже шкода “чистих” спортсменів з усіх національних олімпійських комітетів, які постраждали від цих маніпуляцій. Працюючи з комісією атлетів МОК, ми зараз будемо шукати можливості компенсувати моменти, які вони втратили на фініші або ж на п’єдесталі”.

Реакція

Більшість світу позитивно зреагувала на рішення МОК. В Україні міністр молоді та спорту Ігор Жданов привітав жорстку позицію Міжнародного олімпійського комітету, який, на думку чиновника, зайняв єдино вірну позицію.
“Особливо цинічними і аморальними слід вважати дії російської влади, яка займалася не тільки підміною брудних проб власних спортсменів на Олімпіаді в Сочі, а й намагалася зіпсувати допінг-проби чесних конкурентів, зокрема української біатлоністки Віти Семеренко. Росія зґвалтувала олімпійські цінності, їй не місце на Олімпійських іграх. Всім їм показали червону картку. Це хороший сигнал, який свідчить про реальний процес очищення міжнародного спорту та олімпійського руху від зловживань”, – зазначив Жданов на своїй сторінці у Фейсбуці.
Британське видання Inside the Games активно стежило за розвитком ситуації з допінгом в Росії протягом останніх років. Журналіст Нік Батлер висловив сумнів щодо непричетності Володимира Путіна до участі в допінгових махінаціях національної збірної своєї країни. Комісія Самуеля Шміда виявила провину Віталія Мутка і Юрія Нагорних, які на момент проведення Олімпіади в Сочі управляли російським спортом. Батлер зазначив, що якщо допінгова програма підтримувалася на найвищому рівні, то як про неї не міг знати глава країни, який любить тримати руку на пульсі в будь-якій ситуації?
Це ж видання проводить паралель між допінг-системою в Росії і використанням заборонених препаратів у східній Німеччині, де все також контролювалося на державному рівні. Журналіст Ліам Морган при цьому зізнався, що ці випадки схожі за змістом, але не за формою, натякаючи на значно серйозніший масштаб порушень з боку Росії.
Washington Post теж проводить паралелі, але більш глобальні, порівнюючи нинішнє рішення МОК із схожим рішенням організації проти Німеччини і Японії під час Другої світової війни. Також видання навело висловлювання російських юристів і чиновників, які не погодилися із тотальною дискваліфікацією російських атлетів. Зокрема, була цитата члена держдуми Петра Толстого, який заявив, що у Росії немає причин вибачатися перед Томасом Бахом за свої гріхи.
Журналіст завершує свій матеріал на позитивній ноті, приводячи слова глави антидопінгового комітету США Тревіса Тайгерта, який висловив єдино вірну в цій ситуації думку.
“За останні три роки велася боротьба між тими, хто зрадив олімпійські ідеали заради використання державної програми з використання допінгу, і тими, хто не залишився осторонь і не став мовчати. Одні люди обманювали, щоб перемогти, а інші піднялися на нелегку боротьбу із зруйнованими мріями і нечесно відібраними успіхами. У цей день МОК прислухався до думки тих, чиї чисті перемоги вкрали російські спортсмени”.
А ось у самій Росії наразі не визначилися з однозначною реакцією. Те, що це суцільна світова змова проти “кристально чистого” російського спорту і особисто проти Путіна говорять усі. Водночас готуються якісь рішення Держдуми стосовно позиції МОК. Деякі чиновники і депутати готують судові позови проти Мутка, який, на їхню думку, дискредитував російських спортсменів і не зробив нічого, щоб захистити їх. В середовищі спортсменів немає однозначної думки їхати чи не їхати на Олімпіаду під нейтральним прапором. Росія в очікуванні того, що скаже “цар”. Наразі Володимир Путін ніяк не прокоментував рішення МОК. “Батюшка” думає...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9028 / 4.47MB / SQL:{query_count}