В очікуванні вироку

Сьогодні може вирішитися доля участі російських спортсменів на Олімпіаді–2016

Допінговий скандал, в якому головними дійовими особами є російські спортсмени, наближається до логічного завершення, а саме – до винесення вироку. Щоправда, 19 липня від Міжнародного олімпійського комітету (МОК) багато хто чекав остаточного рішення, однак організація вирішила відкласти його.

Шокуюча доповідь

Реагувати на ситуацію МОК змушують підсумки розслідування спеціальної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА). У доповіді говориться про системи захисту російських спортсменів від позитивних допінг-проб, про роль ФСБ у заміні пробірок із сечею і допінговому коктейлю “Дюшес”, який приймали атлети. З комісією ВАДА співпрацював колишній глава московської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков, який зараз мешкає в США. Він дав кілька інтерв’ю, а також надав тисячі документів. Неформальний лідер незалежної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства і автор нинішньої доповіді (а також професор права канадського Університету Західного Онтаріо) Річард Макларен вважає, що Родченкову можна довіряти, оскільки його слова підтверджувалися дослідженнями. Інші джерела комісії залишилися неназваними. Оскільки на розслідування ВАДА відвела лише 57 днів, Макларен вирішив не спілкуватися з представниками російської влади – його досвід участі в колишньому розслідуванні показав, що це безглуздо.
Перша схема приховування позитивних проб, описана в доповіді, діяла в Росії як мінімум з кінця 2011-го по серпень 2015-го. Її сенс полягав у тому, щоб просто позначати позитивні проби як негативні. Цю систему Річард Макларен назвав методом зникаючих позитивних проб. 
На грудень 2014 року ВАДА запланувала перевірку московської лабораторії. Агентство попросило главу лабораторії Родченкова зберегти всі зразки, які є. Після листа з агентства лабораторія знищила близько восьми тисяч проб, узятих до 10 вересня 2014 року: формально їх можна було знищити, оскільки закінчився мінімальний 90-денний термін зберігання (в першій доповіді також говорилося про знищення проб, але їх кількість становила приблизно півтори тисячі одиниць).
Після знищення зразків залишилися 37 позитивних проб, помічених як негативні; їх взяли з вересня по грудень 2014 року.  Комісія ВАДА доручила перевірити негативні проби, вилучені з московської лабораторії. В результаті з’ясувалося, що 89% з них були позитивними, але в системі вони були позначені як негативні. В цілому, з 2012 по 2015 роки негативними позначили 643 проби; причому, як зазначається в доповіді, це відбувалося навіть коли комісія ВАДА вела розслідування. Лабораторія приховувала позитивні проби не тільки легкоатлетів, а й представників інших видів спорту. Йдеться про проби, взяті у спортсменів із важкої атлетики, боротьби, футболу, баскетболу, волейболу та інших видах спорту.
Родченков розповів і про коктейль із трьох препаратів (названий “Дюшес”), які потрібно було розчинити в алкоголі (він його сам і винайшов). Спортсмени повинні були прополоскати ним ротову порожнину і потім виплюнути. В цьому випадку допінг швидше виводився з організму. Експерти, залучені комісією, підтвердили, що препарати швидше розчиняються в алкоголі, ніж у воді, а при введенні через порожнину рота період виявлення допінгу скорочується.

МОК у режимі очікування

Після оголошення доповіді голова МОК Томас Бах був налаштований рішуче і обіцяв серйозно покарати винних. “МОК не буде зволікати з прийняттям найсуворіших санкцій, які тільки можливо застосувати до окремої особи або організації, які брали участь в цьому”, – заявив Бах.
Втім в Росії сподівалися, що комітет все ж таки ухвалить рішення на основі принципу індивідуальної, а не колективної відповідальності.
Поки МОК засідав у режимі телеконференції, в Швейцарії відкрилися слухання Спортивного арбітражного суду (CAS) у справі російських легкоатлетів. Як з’ясувалося пізніше, ці події виявилися тісно пов’язані між собою.
Нагадаємо, що колективний позов від імені 69 вітчизняних легкоатлетів подав Олімпійський комітет Росії (ОКР), намагаючись змусити ІААФ пом’якшити вимоги з допущення російських спортсменів до Олімпіади-2016.
Цікаво, що засідання CAS в останній момент було перенесено з Лозанни в Женеву нібито через надмірний ажіотаж навколо заходу, а зал суду відвідала дворазова олімпійська чемпіонка Олена Ісінбаєва.
Тим часом у європейській пресі стали з’являтися суперечливі чутки щодо засідання МОК. За однією з версій, там вирішили покарати тільки чиновників, причетних до допінгового скандалу, але не спортсменів.
За іншою – в МОК поки взагалі нічого не вирішили. Остання версія виявилася найбільш правдивою. Хоча, якщо бути точним, сказано в результаті було чимало, проте відповідь на головне питання так і не була дана.
В МОК просто вирішили дочекатися рішення CAS у справі російських легкоатлетів і тільки потім виносити вердикт щодо ОІ-2016.
“МОК вивчить доповідь Макларена і проведе юридичні консультації щодо відповідності можливої заборони на участь усіх російських спортсменів праву на індивідуальне правосуддя. Також МОК прийме до уваги рішення Спортивного арбітражного суду за позовом Олімпійського комітету Росії і російських легкоатлетів, а також Всесвітній антидопінговий кодекс та олімпійську хартію”, – йдеться в заяві, опублікованій на офіційному сайті МОК.
Таким чином, рішення МОК варто очікувати в найближчі дні, адже CAS винесе свій вердикт за позовом ОКР до 21 липня.

Перші жертви

Однак план дій для себе МОК уже намітив і деякі санкції щодо Росії винесені:
1. Міжнародний олімпійський комітет (МОК) не буде організовувати або патронувати проведення змагань на території Росії. В першу чергу це стосується планів щодо проведення в Росії Європейських Олімпійських ігор–2019.
Підкреслимо, що мова йде про турніри, які проходять під патронатом МОК, а чемпіонат світу з футболу – цілком і повністю вотчина ФІФА. Тому цю першість у Росії не заберуть.
2. Будь-які співробітники Міністерства спорту Росії, а також офіційні особи, згадані в доповіді незалежної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) під керівництвом Річарда Макларена, не будуть акредитовані на Олімпіаду 2016 в Ріо-де-Жанейро. 
3. Міжнародний олімпійський комітет має намір перевірити ще раз усі допінг-проби російських спортсменів, взяті на Олімпійських іграх – 2014 в Сочі.
Цим займеться спеціально створена комісія, на основі розслідувань якої МОК прийме окреме рішення. Відзначимо, що в доповіді згадується 15 російських медалістів Олімпійських ігор у Сочі, в тому числі Олександр Зубков, Олександр Легков і Олександр Третьяков і вся жіноча збірна з хокею, яка в підсумку посіла лише шосте місце.
На Іграх в Сочі Росія зайняла перше місце в загальному заліку, завоювавши 33 медалі: 13 золотих, 11 срібних і дев’ять бронзових. Але враховуючи, що бобслеїст Зубков, лижник Легков і скелетоніст Третьяков на трьох завоювали п’ять нагород, в тому числі чотири “золота”, медальний залік після їх можливої дискваліфікації може помітно змінитися.
4. Міжнародний олімпійський комітет попросив федерації зимових видів спорту призупинити підготовку до стартів, які повинні були пройти в Росії.
“Через докладно описані системи маніпуляцій допінг-пробами на Олімпійських iграх – 2014 МОК просить федерації зимових видів спорту призупинити підготовку до великих змагань, які повинні були пройти в Росії, будь то світові чемпіонати, кубки або інші турніри.
Міжнародним федераціям, відповідальним за проведення змагань, рекомендовано знайти можливі альтернативні варіанти для проведення стартів”, – повідомляється в прес-релізі МОК.
5. Виконком Міжнародного олімпійського комітету просить продовжити мандат глави незалежної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) Річарда Макларена.
МОК просить Макларена продовжити своє розслідування, щоб він зміг оголосити імена російських спортсменів, причетних до махінацій iз допінгом на ОІ-2014.
6. МОК звертається до всіх міжнародних федерацій з проханням провести розслідування з приводу порушення антидопінгового кодексу відповідною російською федерацією. У разі підтвердження звинувачень на адресу Росії міжнародним федераціям рекомендовано ввести санкції щодо російських  національних федерацій.
Це означає, що рішення про допуск російських спортсменів повинна в індивідуальному порядку приймати міжнародна федерація відповідного виду спорту, ґрунтуючись на аналізі історії допінг-проб атлета.
Якщо взяти за приклад футбол, то в доповіді Макларена говорилося про 11 позитивних допінг-пробах у цьому виді спорту. Тепер ФІФА рекомендовано провести своє розслідування і на його основі ввести або не вводити санкції проти Російського футбольного союзу.
Для тих, хто мріє аби мундіаль забрали у Росії, це остання надія. Адже у випадку, якщо РФС тимчасово виключать зі складу УЄФА та ФІФА, країну можуть позбавити права на проведення чемпіонату світу.
7. Виконком Міжнародного олімпійського комітету підтвердив і висловив підтримку рішенню саміту організації від 21 червня 2016 року, на якому було оголошено, що кожен російський легкоатлет, який хоче виступити на ОІ-2016, повинен довести свою непричетність до допінгового скандалу.
Додатково повідомляється, що всі ці заходи дійсні до 31 грудня 2016 року, проте можуть бути переглянуті на грудневому ж виконкомі організації.
Тим часом у Росії продовжують робити оргвисновки за підсумками доповіді Макларена. Першим потерпілим став заступник Віталія Мутка Юрій Нагорних.
У день телеконференції МОК була тимчасово відсторонена від виконання своїх обов’язків радник Мутка з антидопінгових питань Наталія Желанова.
Також позбулися своїх постів заступник директора збірних команд Росії Ірина Родіонова, заступник голови московської антидопінгової лабораторії Юрій Чижов і заступник директора департаменту науки і освіти Мінспорту Авак Абалян.
Багато хто чекав відставки Мутка, але міністр зберіг свій пост.
“Моє відсторонення не розглядається – це прерогатива президента в зв’язку з тим, що якихось звинувачень на мою адресу немає і бути не може, тому що це абсолютно нереально і неможливо. Все, що робить міністр, завжди пов’язане тільки з боротьбою з допінгом. Але навіть це відсторонення співробітників, зазначених у доповіді ВАДА, ми повинні розглядати як тимчасове”, – наводить слова Мутка “Р-Спорт”.
Проте міністр спорту Росії в числі інших російських функціонерів не буде акредитований МОК як офіційна особа на ОІ-2016 в Ріо-де-Жанейро.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.4109 / 4.17MB / SQL:{query_count}