Мельдоній знищує російський спорт

Цими днями світова спортивна спільнота переживає чергову хвилю допінг-скандалів, пов’язаних із забороненою речовиною – мельдонієм. Він перетворився на справжній бич для спортсменів

фото: AP
Торік препарат не вважали забороненою речовиною, але з 1 січня він увійшов до списку допінг-препаратів, про що заздалегідь попередили всіх атлетів.
Наявність цього препарату у крові українських біатлоністів Ольги Абрамової і Артема Тищенка, а також шведської бігунки ефіопського походження Абеби Арігаві сприйняли доволі спокійно. Але останні новини завдали нищівного удару по залишках репутації російського спорту, адже більшість тих, кого звинувачують у вживанні допінгу, – еліта світового спорту. 
Спершу мельдоній знайшли у велогонщика Едуарда Ворганова, потім – у фігуристки Катерини Бобрової. У понеділок справжньою бомбою стало зізнання тенісистки Марії Шарапової, яка заявила, що вживала заборонений препарат. Але на цьому не закінчилось. Олімпійського чемпіона з шорт-треку Семена Єлістратова, п’ятикратного чемпіона світу з ковзанярського спорту Павла Кулижникова та волейболіста збірної Росії Олексія Маркіна також звинуватили у вживанні мельдонію.
Усе свідчить про те, що російські спортсмени несерйозно поставилися до появи нової речовини у списку заборонених і сподівалися, що її не виявлять у крові. Так, Марія Шарапова зазначила, що їй на електронну скриньку ще у жовтні приходив офіційний лист з інформацією про заборону препарату з нового року, але вона не відкрила файлу-вкладення зі списком заборонених препаратів. Адвокати Марії невипадково вирішили виступити з подібним зізнанням. Їх мета – максимально пом’якшити покарання для своєї клієнтки.
“Марія приймала цей препарат 10 років. Мілдронат рекомендував її лікар після тривалих тестів, які повинні були виявити причини хвороби Марії. Лікар виявив схильність до діабету, низький рівень магнію, а також імунодефіцит. Це його робота – виписати або рекомендувати певні препарати, які повинні поліпшити її стан. Він перевірив усі ліки, і на той момент вони не були в чорному списку”, – цитує адвоката Шарапової Джона Хеггерті Sports Illustrated.
Що реально чекає на Шарапову, сказати поки складно, проте покарання їй навряд чи вдасться уникнути, незважаючи на кришталево чисту в цьому плані репутацію. За версією ЗМІ, Марію можуть дискваліфікувати на строк від одного до чотирьох років. Утім, основне питання тут – мета прийому препарату. Якщо суд з’ясує, що росіянка дійсно приймала мілдронат, не знаючи про наслідки, її може чекати відносно м’яке покарання. Стандартний термін від WADA в таких випадках – рік.
Найбільше від скандалу постраждає репутація Шарапової. Кілька великих компаній уже заявили, що припинять співпрацю з тенісисткою. Послідовно свої відносини зі спортсменкою заморозили Nike, Tag Heuer і Porsсhe. Експерти вважають, що потенційно Марія може втратити близько 100 млн доларів.
Щодо інших російських спортсменів, то ця ситуація може значно зашкодити кар’єрі Кулижникова, якого раніше вже ловили на допінгу. У 2012-ому його дискваліфікували на два роки за вживання метилгексанаміну. Відбувши дискваліфікацію, Павло тріумфально повернувся в ковзанярський спорт. Кулижников виграв кілька золотих медалей на чемпіонатах планети і встановив новий світовий рекорд на дистанції 500 м. Тепер його може чекати довічна дискваліфікація, але звинувачувати в цьому він може лише себе і свою команду.
Також Кулижникову, Бобровій і Єлістратову доведеться повернути всі нагороди, завойовані на міжнародних турнірах у період вживання ними мілдронату.
Цікаво, що журналіст німецького телеканалу ARD Хайо Зеппельт, фільми якого привели до розслідування в російській легкій атлетиці та подальшої дискваліфікації Всеросійської федерації легкої атлетики (ВФЛА), заявив, що мельдоній виявили в російських спортсменів у 724 випадках із 4316 під час дослідження у 2015 році. Тож можна говорити про те, що росіяни цілеспрямовано приймали цей препарат.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.2932 / 4.09MB / SQL:{query_count}