З боку Польщі все гаразд

Адам Олковіч, віце-президент польського футбольного союзу, про заяву Гжегожа Лято, стан справ у Польщі та невирішені проблеми

Адам Олковіч, віце-президент польського футбольного союзу, про заяву Гжегожа Лято, стан справ у Польщі та невирішені проблеми

polak.jpgПристрасті навколо майбутнього Євро-2012, яке мають провести Україна та Польща, ніяк не  вщухнуть. Обидві країни змушують УЄФА вкотре пошкодувати, що свого часу вибір упав саме на цю спільну заявку. Звісно, в такій ситуації подеколи лунають заяви, які ще більше підкидають дро­ва і без того у велике вогнище протиріч. Проте самі пред­ставники офіційних струк­тур польського і українського футболу намагаються заспокоїти спіль­ноту і крокувати пліч-о-пліч до поставленої мети.

Один з тих, хто насправді хоче, аби Євро-2012 було проведене саме в Україні та Польщі, - віце-президент польського футбольного союзу (PZPN) Адам Олковіч.

Не одне, так інше

Польська преса вкотре порушила питання стосовно міста-господаря фінального матчу майбутнього Євро-2012. На думку поляків, головний матч може не відбутися у Києві. Тепер справа не в стадіоні, а у фінансовій кризі. Місто не справляється з будівництвом готелів і із спорудженням ще одного термінала аеропорту.

Всі ці об'єкти повинні бути побудовані на кредитні гроші, які зараз жоден  банк не хоче видавати. Під загрозою перебуває будівництво термінала "Д" в аеропорту "Бориспіль".

Колишній директор аеропорту стверджує, що роботи з будівництва повинні були розпочатися ще наприкінці  жовтня, але дотепер ніхто нічого не зробив. Усе закінчилося розмовами. Чи почнеться будівництво і коли? Сьогодні відповісти на це питання важко. З готелями знову ж не все гладко. Проектування будинків і підготовка документації займе рік, а будівництво - близько двох. У той же час київська влада не виконала нічого зі своїх обіцянок перед УЄФА, крім демонтажу ТРЦ "Троїцький".

Професійний чиновник від футболу - п'ятий рік в керівництві PZPN, він симпатизує Україні, хоч спілкується не українською, а російською мовою. Пан Олковіч товаришує з Григорієм Суркісом, вважає його головним локомотивом перемоги Польщі та України у тендері Євро-2012.

-  PZPN офіційно спростував заяву вашого шефа про проведення Євро-2012 не з Україною, а з Німеччиною. Однак польська преса не втихає...

- Зрозумійте, у якій ситуації пролунала заява. Це було під час звітно-виборчого конгресу PZPN. Гжегож Лято - відомий футболіст, депутат сейму. Його запросила відома і впливова журналістка на інтерв'ю. Вона кілька разів перепитала: з ким Польща буде проводити турнір. Лято відповідав - з Україною. Вона ж наполягала: "А якщо Україна не встигне?" А якщо, а якщо... Це пролунало 5-6 разів, і він не витримав: "Якщо не зможе Україна - то з Німеччиною, але впевнений, що у нас з Україною усе вийде". Пан Гжегож Лято потім вибачався. Ну пробачте вже, просимо закрити цю тему. Я офіційно заявляю: він не сумнівається у тому, що тільки Україна та Польща - сторони, які завоювали право на проведення чемпіонату, - будуть організаторами Євро-2012.

-  Добре, тему закрили.  Але справді виглядає так, що тандем не готовий до конкретних демонстрацій успіхів?

- Це не моя особиста думка - це розмірковування експертів та чиновників УЄФА. Власником цього заходу - фінального турніру Євро-2012 є УЄФА. Чому в них така думка? Напевно, тому, що друга половина 2007 року відзначилася неста­більною політичною ситуацією у Польщі і в Україні. І у вас, і у нас були достроково припинені повноваження парламенту. Потім - бурхливі виборчі кампанії. Одні перемогли, інші програли. Нові сили прийшли до влади і довго придивлялися до організації чемпіонату. Кілька місяців майже зовсім були викреслені з підготовки. Наприкінці січня Мішель Платіні у Загребі  заявив: "У вас хороші плани, але покажіть хоч щось із реалізованих кроків". Тому з'явилася так звана "жовта картка". Вона була потрібною, ми всі зрозуміли, що це - серйозне попередження.  Нам потрібно не лише будувати плани, але й показувати якісь реально зроблені речі. Мушу сказати, що у Польщі цей процес пішов. З'явилася державна структура, яка відповідає за підготовку Польщі до Євро-2012. Дуже добре працюють міста, які встигли залучити інвестиції під будівництво стадіонів. Зараз ми почали будівництво трьох нових стадіонів. Найбільша з арен - у Варшаві. А ще у Ґданську і Вроцлаві. У Познані, де стадіон реконст­руюють, готові дві трибуни. Ми вже там приймаємо 22 тисячі глядачів. На краківському стадіоні теж готові дві трибуни за воротами, павільйони для ЗМІ. Гроші є, плани є. Великої загрози для чемпіонату з боку Польщі на цей момент немає. Ми так вважаємо. Для УЄФА червоним пунктом залишаються стадіон у Варшаві і аеропорти. Місць у польських готелях є навіть більше, ніж того вимагають європейські чиновники. Чекаємо на потужну модернізацію залізниці. Ми мусимо їздити у поїздах зі швидкістю не 60 км на годину, а, за європейськими стандартами, 160 км. До 2012 року в Польщі збудують 900 кілометрів нових автобанів.

olimpiys.jpg 

- В Україні проблема - ніхто не знає, за що відповідає уряд, Федерація футболу та агенція "Євро-2012". Не зрозуміло, хто ділить інвестиції, бюджетні гроші. Не ясно, хто відповідатиме за зрив графіка. У Польщі донедавна теж були такі проблеми...

- У нас прозоріше. Є поль­ський організаційний комітет на чолі з прем'єр-міністром. Фір­мою, яка у робочому режимі займається підготовкою до чемпіонату, є спілка РL-2012. Вона має контакти з містами, з відомствами та міністерствами і від імені держави готує сцену для проведення чемпіонату: стадіони, за­лізниці, автобани, аеропорти, готелі, безпека, медичне забезпечення і т.д. Ще одну структуру ми готуємося створити. Вона буде займатися організацією фінальної частини турніру. Потрібно організувати сам футбол. До цієї структури увійдуть представники УЄФА, наш національний футбольний союз. У її компетенції буде розподіл місць у готелях для команд і гостей, спонсорів. Ми будемо друкувати і продавати квитки на матчі. Через цю структуру УЄФА продаватиме права на телевізійні трансляції. З останнього чемпіонату трансляції велися на понад двісті країн. УЄФА на цьому заробило 680 мільйонів євро. Наш чемпіонат будемо дивитися не лише по телевізору, а й у мо­більних телефонах та Інтернеті. Я не впевнений, але сума прибутків може сягнути мільярда євро. Ці гроші заробить УЄФА, компенсує свої затрати, а потім розподілить решту поміж 53-ма національними федераціями, які витрачатимуть кошти на розвиток цього спорту.

- Якось вщухла ідея проведення паралельних чемпіонатів з футболу поміж студентами, вболівальниками тощо. Вся увага на головний чемпіонат?

- У Польщі кожен хоче долучитися до проведення турніру. Не тільки у тих областях, які визначені тендером. Міста і містечка зацікавлені у тому, аби  відчути свою причетність до великої події. Є такі ідеї - чемпіонат Європи серед студентів, уболівальників, серед команд міст-побратимів. Ми підтримуємо такі речі. Деякі ініціативи передаємо на розгляд УЄФА. І, можливо, вони будуть вписані у програму проведення Євро-2012. Та для цього потрібні гроші. Але це завдання для самих міст, які пропонують щось подібне.

- Один з українських телеканалів запропонував Вам озвучити фільм про майбутній чемпіонат. Подобається така ідея?

- Та не смійтеся. Скажу лише, що нашому поколінню неймовірно пощастило - ми можемо взяти участь у грандіозному святі. Очі Європи будуть повернуті до нас, Польщі та України. Спортивне та й політичне життя Європи останні тижні шостого місяця 2012-го року буде зосереджене у Польщі та в Україні. У Швейцарію та Австрію на півфінали та фінал прилетіла уся Європа: політична, культурна, бізнесова і, звичайно, футбольна.  Для мене це надзвичайна честь.

Варшава - Київ

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6385 / 4.15MB / SQL:{query_count}