Упереджене ставлення?

ФІФА застосувала до збірної України і “Арени Львів” суворі санкції, а ФФУ в усьому звинувачує Григорія Суркіса

Головні причини суворого рішення ФІФА
У п’ятницю ввечері Міжнародна федерація футболу (ФІФА) після звіту організації “Футбол проти расизму в Європі” (FARE) застосувала санкції щодо збірної України, яка буде змушена провести при порожніх трибунах вирішальний матч кваліфікації чемпіонату світу проти Польщі 11 жовтня в Харкові. 
Причиною покарання стали “прояви расизму з боку українських уболівальників і використання неонацистської символіки” під час відбірної зустрічі між командами України і Сан-Марино 6 вересня на “Арені Львів”. Сам львівський стадіон теж суворо покараний і не зможе приймати матчі національної збірної до 2018 року.

Вибіркове правосуддя

В інформації на офіційному сайті ФІФА наголошується, що причиною покарання стали повідомлення суддів і комісара цього матчу про неодноразове використання глядачами піротехніки, а також доповідь представників організації FARE, які відзначили ряд “расистських і дискримінаційних” інцидентів на трибунах, що полягали в демонстрації “неонацистських прапорів” і “нацистських вітань”. Точніше навіть, ґрунтуючись на заяві представників окремого департаменту FARE, що сфокусований на східній Європі та керується польською організацією “Never Again” з Варшави.
Якщо пройтися по пунктах доповіді представників організації FARE, то у будь-кого може виникнути чимало запитань. Усім, хто уважно стежить за подіями, що відбуваються в сучасному футболі, зрозуміло, що головним у дискваліфікації української команди стало не демонстрування “неонацистських прапорів” і “нацистських вітань”, а ряд “расистських і дискримінаційних” інцидентів на трибунах, або простіше – прояви расизму. Саме за ці прояви нині в УЄФА і ФІФА ведеться жорстка боротьба. На відео, яке представили представники FARE, насправді можна побачити, як група з декількох людей, після голу Едмара, почала вести себе не зовсім адекватно.
Однак відразу постає кілька питань. Насамперед, як вдалося так добре зняти саме цю трибуну в цей момент, адже це аж ніяк не був активний фан-сектор, проте той, хто знімав, чітко знав куди саме направити свою камеру. Інше питання, чому існує лише одне відео, хоча в звіті говориться про “ряд расистських і дискримінаційних інцидентів”, а це означає, що їх було кілька. 
Як вдалося так добре зняти саме цю трибуну в цей момент, адже це аж ніяк не був активний фан-сектор, проте той, хто знімав, чітко знав куди саме направити свою камеру
Цікаво, що сам гравець збірної України та харківського “Металіста” Едмар заявив, що він не чув образ на свою адресу під час поєдинку: “Якщо чесно, я нічого не чув такого. Навпаки – мене вболівальники підтримували. Я здивувався таким заявам. Через клуб я написав листа, у мене немає претензій”. Схоже, представників FARE це абсолютно не цікавило, адже головною метою було дискредитувати львівських фанів за “неонацистські прапори”, а для більшої важливості і був доданий расизм. 
А в цьому випадку можна говорити про вибіркове правосуддя з боку представників FARE. Отже, Україну, окрім вищезгаданої поведінки на секторі 9А, покарали за банер дивізії СС “Галичина” у секторі 10А, банер “Good Night Left Side” в тому ж секторі 9А, і знову ж таки в секторі  9А, чоловік знімає куртку і залишається до кінця матчу у футболці з двома великими вісімками на грудях. 
З цього всього по-справжньому крамольним можна вважати хіба що банер “Good Night Left Side” – гасло неонацистів. Щодо інших тут знову постають великі питання. Скажімо, банер дивізії СС “Галичина”, а точніше зображення галицького лева, аж ніяк не можна вважати “неонацистським символом”. Золотий лев з трьома коронами посередині трикутного щита хоча  дійсно використовувався як шеврон вищеназваної дивізії, але на початках був нічим іншим як гербом Галицько-Волинського князівства і в різні часи використовувався в геральдиці з певними модифікаціями як герб Львова та герб Галичини.
З цього всього по-справжньому крамольним можна вважати хіба що банер “Good Night Left Side” – гасло неонацистів. Щодо інших тут знову постають великі питання
На банері футбольних фанів із зображенням лева не фігурують жодні інші деталі, які вказують на те, що це саме збільшене зображення нашивки дивізії “Галичина”, також саме словосполучення “Дивізія Галичина” на банерах не значиться. Вважати будь-яку людину, яка ходила у футболці з цифрами 88 – неонацистом, взагалі нонсенс. Адже тоді перший-ліпший гравець на полі з подібним номером – неонацист?
Якщо ж взагалі прискіпуватись до будь-якої символіки, то половині команд світу треба грати при порожніх трибунах. Адже заборонений знак Hammerskins (перехрещені молоти), використовувався в старій емблемі донецького “Шахтаря”. Сучасний державний прапор Латвії – в штандартах латвійської дивізії СС. Фанати римського “Лаціо” майже на кожному матчі не приховують своїх ультраправих поглядів, і їхня символіка припадає під заборону будь-де. Але чомусь за це карають лише Україну і українські клуби, точніше лише київське “Динамо” та львівські “Карпати”, вболівальники яких використовують національні символи. 
Можливо, це пояснюється тим, що координатором програм по східній Європі від FARE є Павло Клименко, фанат київського “Арсеналу”. Як відомо, саме вболівальники “Карпат” та “Динамо” – найбільші вороги “Арсеналу”. Це також пояснює, чому саме фанатів “Арсеналу” фінансує FARE. 
Якщо ж взагалі прискіпуватись до будь-якої символіки, то половині команд світу треба грати при порожніх трибунах. Але чомусь за це карають лише Україну і українські клуби, точніше лише київське “Динамо” та львівські “Карпати”
Можливо, банери з обличчями Бандери та Шухевича, які, на щастя, не потрапили у звіт представників FARE, не дають спокою полякам Рафалу Паньковскі та Яцеку Пурскі, керівникам східноєвропейського відділення FARE. Позиція Польщі стосовно ОУН-УПА відома всім. І зайвий раз покарати сусідів, можливо, для них справа честі. Але розгледіти расизм на власних стадіонах чомусь поляки не хочуть. Хоча проявів цього ж расизму і ультраправих поглядів у Польщі дуже багато, достатньо згадати інциденти на матчах зі збірною Литви. 
Вибіркове правосуддя можна побачити в ще одному факті – п’ятирічній дискваліфікації “Арени Львів”. Дискваліфікація стадіону на такий тривалий термін – безпрецедентний випадок. Зазвичай, заборони ФІФА на проведення матчів на аренах, що провинилися, обмежуються кількома іграми. Останнім часом лише збірна Сенегалу зазнала подібного у порівнянні з українським покарання, коли в 2012 році Національний стадіон у Дакарі був дискваліфікований на рік через заворушення, які влаштували місцеві вболівальники під час відбіркового матчу Кубка Африки проти Кот д’Івуару.  

FARE виправдовується і погрожує

Самі представники FARE вже зробили заяву після звинувачень щодо упередженості стосовно України. Але ця заява більше була схожа на погрозу.
Організація наголосила, що спостерігачі, які працювали на матчі, були обрані з міжнародного пулу фахівців. Вони добре знаються на футбольному середовищі, є нейтральними та неупередженими. Нейтралітет є основою їхньої діяльності.
“Нас засмучують коментарі щодо представників організації. Будь-які спроби залякати або заохочувати нападки на представників FARE привернуть увагу правозахисних органів. Виконавчий директор FARE звернеться до ФФУ з пропозиціями про допомогу в боротьбі з такими проблемами у подальшому”, – йдеться в повідомленні на офіційному сайті організації.

А ФФУ воює з Суркісом

Але найбільше розчарувала позиція ФФУ, яка більше стурбована боротьбою з Григорієм Суркісом, аніж з ситуацією навколо дискваліфікації “Арени-Львів” та гри без глядачів. Спершу президент ФФУ Анатолій Коньков замість того, аби обуритися з приводу рішення ФІФА, повністю його підтримав і звинуватив в усьому вболівальників.
“Ми знаємо, що є сила, спрямована на дискредитацію українського футболу і всієї нації. Як президент ФФУ, запевняю кожного вболівальника, який приходить підтримати національну збірну серцем, а не расистськими вигуками, що ми зробимо все для того, щоб і надалі збільшувати імідж національного футболу у світі. Серед прихильників збірної не місце расизму, фашизму і будь-яким радикальним проявам. Ми засуджуємо таку поведінку на українських трибунах, адже те, що хтось називає патріотизмом, шкодить країні, за яку ми всі переживаємо. Стадіон – футбольна арена, а не політична.
Дискваліфікація стадіону на такий тривалий термін – безпрецедентний випадок. Зазвичай, заборони ФІФА на проведення матчів на аренах, що провинилися, обмежуються кількома іграми
Ми повинні з мудрістю прийняти і виконати рішення ФІФА. Звичайно, гра без підтримки українських уболівальників, які завжди гаряче переживають за збірну – дуже відчутна втрата для команди. Але я закликаю всіх, хто не байдужий до національної збірної, підтримати її біля телеекранів”. 
Згодом екс-президент ФФУ, а нині віце-президент УЄФА Григорій Суркіс запропонував свою допомогу у вирішення питання, від якої  Коньков відмовився. “Керівництво ФФУ може розраховувати на мою посильну участь у вирішенні цієї проблеми, про що я вже говорив. Про це я повідомив і в особистій телефонній бесіді з Коньковим. Власне, я ніколи не дію за принципом: “Якщо гора не йде до Магомета, то Магомет повинен бігти до гори”, – заявив Суркіс в інтерв’ю програмі “ПроФутбол”.
“Своїм дзвінком я підкреслив, що готовий допомогти, але для початку я повинен ознайомитися з документами, що надходили від ФІФА та претензіями до вболівальників. Не стояти ж мені з простягнутою рукою під федерацією і просити, щоб мені дали документи. Я готовий включитися в боротьбу. Досвід є, авторитет є, бажання допомогти національному футболу та країні теж є, і я б хотів, щоб моїм бажанням скористалися. Але я хочу сказати, що мене здивувала відповідь Анатолія Конькова. Він сказав, що моя допомога не потрібна, а ФФУ впорається самостійно”.
Найбільше розчарувала позиція ФФУ, яка більше стурбована боротьбою з Григорієм Суркісом, аніж з ситуацією навколо дискваліфікації “Арени-Львів” та гри без глядачів
Після цього в ефірі програми “Великий Футбол” перший віце-президент ФФУ Сергій Стороженко у всіх проблемах традиційно звинуватив Суркіса. “На жаль, до 27 вересня ми Суркіса не бачили, не чули і ні про яку допомогу не знали. Допомога може бути різна. Цього року “Металіст” вже отримав “допомогу” Суркіса, і Харків залишився без єврокубків. Тепер така допомога пропонується, щоб і збірна залишилася без глядачів на харківському стадіоні? Я думаю, що у нас достатньо коштів, сил, інструментів для того, щоб у правовому полі відстоювати інтереси України, що ми і робимо. Як Суркіс може допомогти нам? Він не член апеляційного комітету УЄФА і не людина, яка може безпосередньо вирішувати це питання...
Заява Конькова про навмисну дискредитацію українського футболу?.. Я думаю, що цей вираз президента федерації комплексний. Цілком очевидно, що після зміни керівництвом ФФУ головного тренера збірної команда набрала такий хід і таку силу, що стала небезпечною. Небезпечною вона стала для наших опонентів по групі, і для тих, хто не хоче бачити успіхів національної асоціації і збірної. Чи маю я на увазі Григорія Суркіса? Важко сказати. Я не звик до голослівних звинувачень. Цілком очевидно, що Григорій Суркіс не задоволений нинішнім статусом і важко переживає відхід з поста керівника національної асоціації. Я б сказав, що потрібно не заздрити тому, що відбувається, а дійсно, якщо хочеш, допомагати.
Григорій Михайлович допоміг “Металісту” “померти” в єврокубках. Дуже активно допоміг, аж до особистої поїздки в Лозаннський суд і виступу. Це очевидно, якщо він сам давав свідчення в Лозаннському трибуналі. Все-таки має рацію Коньков, коли говорить, що є сили, які намагаються дискредитувати український футбол. Я не здивуюся, що такі сили є і за межами країни, і в самій Україні,” – відзначив чиновник.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.5758 / 4.19MB / SQL:{query_count}