Боротьба за олімпійське життя

Аби залишитися у програмі Олімпіад, керівництво Міжнародної федерації об’єднаних стилів боротьби зважилося на кардинальні зміни

Нещодавно у столиці Росії відбувся позачерговий конгрес Міжнародної федерації об’єднаних стилів боротьби (FILA). На московському конгресі на безальтернативній основі новим головою FILA був обраний 55-річний серб Ненад Лалович. Попереднього керівника – швейцарця Рафаеля Мартінетті –відправили у відставку в лютому нинішнього року. Приводом для зміни влади стало лютневе рішення Міжнародного олімпійського комітету (МОК), яке рекомендувало виключити боротьбу з програми Ігор-2020. Плани МОК шокували усіх причетних до спортивної боротьби і змусили негайно вирішити питання повернення цього виду в олімпійську сім’ю. У FILA визнали необхідність серйозних та термінових змін, і в Москві перейшли від слів до дій, повідомляє видання “Спорт-Експрес”.

Впертий Мартінетті

Проте навіть у цій непростій ситуації закулісна боротьба навколо крісла голови FILA тривала майже до останнього дня. Попри те, що Лалович у підсумку був єдиним кандидатом у президенти, за день до цієї події не втрачав надії повернути собі крісло і Мартінетті. Швейцарець боровся до останнього. Він раніше через Спортивний арбітражний суд зумів поновити себе в статусі члена бюро FILA, а потім довго намагався оскаржувати у Лозанні легітимність московського конгресу. Це в нього не вийшло, так само як і повернути собі втрачену посаду. Мартінетті в останній момент зняв свою кандидатуру, і в підсумку Лалович отримав 125 голосів проти 7.
“Те, що відбуватиметься тут сьогодні і в наступні дні, визначить, чи буде боротьба олімпійським видом спорту після 2016 року. Ми отримали чіткий сигнал від МОК. Те, як ми відповімо на цей сигнал, визначить наше майбутнє. Нам потрібно переконати МОК у тому, що ми слухатимемо його. Ми досить сильні, щоб змінитися”, – відразу зазначив новий президент FILA.
Після обрання Лаловича делегати конгресу отримали подарунки, відкривши які, вони побачили маленькі дзеркальця. За словами серба, дзеркало символізує те, що успішність проведених перетворень залежить від кожного члена борцівської сім’ї. 
Також, не відкладаючи справу в довгий ящик, конгрес ухвалив рішення бюро FILA, згідно з яким відтепер борці проводитимуть свої змагання за новими правилами.

Нові правила

Головною зміною стало скасування ведення рахунку за періодами, які тривали по дві хвилини. Відтепер підрахунок очок знову стане наскрізним, а сутички складатимуться із двох трихвилинних періодів. Також тепер за переведення противника в партер стануть нараховувати два, а не одне очко, а достроково поєдинок буде закінчуватися у разі досягнення різниці в 10 очок у вільному стилі і семи – у греко-римському. Крім того, скасовані овертайми, клінчі, жеребкування під час поєдинків та бали за виштовхування.
Змінено також порядок нарахування штрафних балів за пасивність. Так, у вільній боротьбі спортсмен спочатку буде отримувати усне зауваження. Після другого попередження за пасивність для борця починається відлік 30 секунд. Якщо за цей час супротивники не наберуть очок, то один бал отримає активніший суперник. Також якщо упродовж перших двох хвилин одного з періодів атлети не наберуть очок, суддя буде зобов’язаний визначити більш пасивного борця, і якщо упродовж наступних 30 секунд він не набере очок, то бал отримає його суперник. 
У греко-римській боротьбі перше попередження за пасивність також буде усним, а після другого активніший атлет зможе обрати, що йому зробити – поставити противника в партер або стійку. Після третього попередження суперник пасивного борця отримає бал, а після четвертого – перемогу в поєдинку. Система нарахування оцінок за технічні дії та визначення пасивності будуть доопрацьовані на тестових турнірах найближчим часом.
І хоча у конгресу не викликала сумнівів необхідність нововведень, терміни запровадження нових правил викликали деяку дискусію. Так, пропонувалося, аби вони набрали чинності з 1 січня 2014 року, щоб у суддів та спортсменів був час адаптуватися, але в підсумку цей варіант відхилили. Хоча деякі змагання, які відбудуться найближчим часом, FILA дозволила проводити за старими правилами, але головний старт сезону – чемпіонат світу в Будапешті у вересні – точно відбудеться вже за новими.
“Щоб зрозуміти, наскільки складно борцям буде пристосуватися до нових правил, досить відповісти на питання: хто з спортсменів має найкращу форму. Якщо борець готовий до змагань, якщо він може покласти суперника на лопатки, а суперник не здатний чинити йому опір, якщо борці готові вести сутичку упродовж шести хвилин, то кращий із них переможе. Не важливо, за якими правилами ти готуєшся. Якщо ти вибрав правильний план підготовки до змагань, то нові правила ніяк не вплинуть на результат. Нові правила спрямовані на частіше застосування прийомів, оскільки система очок буде наскрізною”, – підкреслив віце-президент FILA Стен Джеджич.

Нові тенденції

Також FILA, відповідно до поточних тенденцій у світовому спорті, збільшила жіноче представництво в керівництві федерації. Тепер серед віце-президентів FILA буде принаймні одна жінка, а в бюро FILA – три. Крім того, планується збільшити представництво жінок на Олімпіадах. Якщо у Ріо-де-Жанейро, як і в Лондоні, FILA має намір розігрувати в чоловіків у вільному та греко-римському стилях по 7 комплектів нагород, а в жінок – 4, то до Ігор-2020, якщо все складеться добре і боротьба збереже прописку на Іграх, це співвідношення зміниться на формат “6+6+6”. Також FILA після бразильської Олімпіади збирається зменшити кількість бронзових медалей із двох до однієї. Крім того, в кожній ваговій категорії на Іграх буде виступати не більше ніж 16 спортсменів. 

Відкриті питання 

Щодо двох важливих питань формату змагань конгрес FILA ще не ухвалив остаточного рішення. На розгляд бюро було винесено пропозицію, аби турніри в кожній ваговій категорії відбувалися не упродовж одного дня, як всі останні роки, а упродовж двох, але наразі над цим ще розмірковують. Втім тепер перший раунд змагань дозволено починати не о першій годині дня, а о 10 ранку, що надасть борцям більше можливостей для відпочинку. Ще одне невирішене питання – поява “сіяних” атлетів. Вже ясно, що це нововведення майже напевно схвалять, але питання в тому, яка кількість борців буде розводитися по сітці. Пропонуються варіанти з двома, чотирма і навіть шістьма “сіяними” спортсменами.
Порушувалося на конгресі і традиційне в останні роки питання про збільшення верхньої планки обмеження у найважчій ваговій категорії (нинішні 120 кг), але і тут поки змін не відбулося.
Остаточне рішення про те, бути чи не бути боротьбі на Олімпіаді-2020, ухвалять у вересні на сесії МОК у Буенос-Айресі, але вже 29 травня на виконкомі МОК у Санкт-Петербурзі FILA належить показати презентацію свого виду спорту і довести, що він повинен залишитися в програмі Ігор. Говорячи про шанси на позитивне для боротьби вирішення питання, Ненад Лалович відмовився оцінювати його ймовірність у відсотках, але заявив, що впевнений у ньому. Заходи і дії, початі FILA в останні місяці, видаються досить ефективними, але міжнародній федерації у жодному разі не можна зупинятися на досягнутому. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6790 / 4.13MB / SQL:{query_count}