“Ялта-2” по-гельсінськи?

Дональд Трамп і Володимир Путін проведуть перемовини у столиці Фінляндії 16 липня. Звичайно, не обійдеться і без українського питання

фото: Getty Images
Менше ніж через два тижні, 16 липня, американський президент Дональд Трамп має зустрітись із господарем Кремля Володимиром Путіним у столиці Фінляндії Гельсінкі. Фактично це будуть їхні перші окремі перемовини, адже до цього часу Трамп і Путін лише двічі зустрічались на полях міжнародних самітів та здебільшого спілкувались лише телефоном. І майбутня зустріч цих двох президентів у Гельсінкі може мати прямі наслідки для України…

Непередбачуваний Трамп

Нагадаємо, що ще з кінця 2016-го, після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США, світові й українські медіа неодноразово аналізували можливість укладення так званої “великої угоди” між Трампом і Путіним. Мовляв, “проросійський” Трамп зможе поділити з кремлівським автократом зони впливу США і Росії у світі. І питання українських Донбасу і Криму, на які наклав лапу Путін, за такого сценарію могли б стати лише “розмінними монетами” при домовленостях двох політиків.
Та ось вже середина 2018-го і за час, який пройшов від інавгурації Трампа, глава Білого дому неодноразово демонстрував, що, мабуть, дарма його із самого початку називали “проросійським”. Йдеться не тільки про те, що за Трампа США розширили і посилили антиросійські санкції, для нашої держави надзвичайно важливо, що адміністрація нинішнього американського президента зважилась на те, чого не могли зробити їхні попередники на чолі з Бараком Обамою – ухвалили рішення і надали Україні летальну оборонну зброю. І хоч йдеться не про таку вже й велику кількість розхвалених переносних протитанкових комплексів “Джевелін”, але вже отримані Україною 35 ракетних установок та 210 ракет до них (про таку кількість в Держдепі США заявляли ще до відправки “Джевелінів” в Україну) – це великий політичний сигнал підтримки Києва у боротьбі із агресією Кремля. Від адміністрації Трампа лунали однозначні заяви: Крим – це Україна, і з Донбасу Путін має забрати свої війська. От тільки і тут можна було знайти нюанси: сам Трамп дозволяв робити доволі двозначні заяви щодо ймовірної суті ймовірних перемовин із Путіним. От нещодавно, в останній день червня, американський президент, спілкуючись з журналістами, на запитання про ймовірність визнання Сполученими Штатами Криму як частини Росії заявив: “Побачимо…”. Фактично таку саму розпливчату відповідь він дав і на питання про ймовірність зняття з РФ американських санкцій.
“Я обговорю з Путіним все. Ми будемо говорити про Україну, про Сирію, про вибори... ми не хочемо, щоб хто-небудь втручався у вибори”, – заявляв Трамп, інформувало агентство Reuters. Зазначимо, що нинішній глава Білого дому досі намагається “відбілитись” в історії з ймовірним втручанням РФ в американські вибори.
Минулого тижня держсекретарю США Майку Помпео також довелось хоч якось виправдовувати перед американськими сенаторами заяву Трампа про те, що Росію необхідно повернути до “Великої вісімки”. І Помпео не виключив, що це може статись навіть без повернення Криму Україні. Але тут треба розуміти, що Помпео відповідав на питання сенаторів, і навряд чи він міг би собі дозволити просто розкритикувати заяву президента. Помпео без уточнень говорив про якісь примарні компроміси, але і ще раз підтвердив, що США вважають кремлівську анексію Криму незаконною.
Звичайно, Трамп одноосібно не зможе ні закріпити рішення про те, що США визнають Крим російським, ні скасувати санкції проти РФ, в американському парламенті республіканці (Трампа нерідко й критикують його ж однопартійці республіканці) та демократи загалом єдині у питанні необхідності протистояння Росії. Але Трамп зможе запустити дуже небезпечні процеси.
“Президент Трамп ігнорує національні інтереси США і вороже налаштований до всіх союзників американської демократії. Свою послідовну антизахідну політику він прикриває маскою небувалого невігластва. Трамп поки тільки дав зрозуміти, що він може запропонувати Путіну, але не те, чого він хоче від Путіна натомість. Чи може він дійсно “віддати” Крим? Конгрес США залишив за собою останнє слово в питанні про зняття санкцій проти Росії, але Трамп може поставити Конгрес в дурне становище, що зробить важким збереження санкцій. Трамп може почати діяти відповідно до своїх заяв щодо кримського питання і сказати, що Крим – це Росія, тому що його населення розмовляє російською, залишивши наслідки цієї заяви неочевидними. Він також може пообіцяти скоротити американську підтримку України і підірвати єдність НАТО. Гельсінський саміт цілком може стати катастрофічною “Ялтою-2”, – зазначає старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд, повідомляє LIGA.net з посланням на експертне опитування, проведене проектом UkraineAlert.

Зустріч після саміту НАТО

Також треба зазначити, що зараз Трамп справді налаштував проти себе інших лідерів західних демократичних країн. Рішення Трампа про вихід США з “іранської ядерної угоди” розкритикували в ЄС, рішення про ведення мита на імпорт продукції сталеливарної та алюмінієвої промисловості змусили Канаду і ЄС зробити дзеркальні кроки у відповідь. І на такому тлі Трамп зібрався їхати у Гельсінкі домовлятись з Путіним про все на світі…
Ця зустріч відбудеться в рамках європейського турне Трампа, що розпочнеться вже за декілька днів. Спочатку він здійснить візит до Британії, а 11 – 12 липня візьме участь у самті НАТО в Брюсселі. Після цього 16 липня вже й відбудеться зустріч з Путіним. Американське авторитетне видання The Washington Post з цього приводу пише про те, що Трамп фактично ставить знак рівності між американо-російською дипломатією та відносинами США з найближчими союзниками.
Зрештою, перед зустріччю з Путіним Трамп може ще більше пересваритись зі своїми західними союзниками. Він вже неодноразово критикував інші країни-члени НАТО через непропорційні внески у фінансування Альянсу. Трамп постійно нагадує іншим країнам з НАТО, що витрати на оборону мають сягати 2% їхнього ВВП, але союзники вперто продовжують заявляти, що навіть в найближчі роки їм важко буде вийти на такі показники. І ця тема під час липневого саміту Альянсу може посилити непорозуміння між США та іншими країнами НАТО. Це зіграє тільки на руку Путіну, для якого вкрай важливим є крах євроатлантичного співробітництва. А для України власне навпаки, важливим і потрібним питанням є збереження та зміцнення євроатлантичної єдності. Довгий час фактично позиція США змушувала країни ЄС одностайно продовжувати санкції проти Росії. Якщо припустити, що Трамп почне декларувати іншу позицію, то ЄС все важче буде зберігати і свої санкції щодо РФ.

Чи існує небезпека “великої угоди”?

А щодо вже згаданої ймовірної “великої угоди” між Трампом і Путіним, то це питання ще складніше. З одного боку американський президент вже неодноразово давав зрозуміти, що хоче дружби зі своїм російським колегою. З іншого – у свою адміністрацію Трамп попризначав “яструбів”, налаштованих на протистояння Росії. І ми вже загадували про те, що Трампу досі потрібно доводити, що Кремль не допоміг зробити його президентом США, тому будь-які угоди з Путіним, які включали б якісь розміни інтересами США і Росії – чи в Україні, чи в Сирії – мали б бути для нинішнього глави Білого дому неприпустимими. Та й також вже згадана американська політична система стримувань і противаг все-одно не дозволять Трампу в один момент розвернути позицію США щодо українського питання. Хоча, в один момент і розвертати йому нічого не потрібно.
“Трамп не може віддати Крим Росії, тому що він йому не належить, проте президент США може запропонувати Росії піти за Балтійським сценарієм, коли США не визнавали окупацію Латвії, Литви, Естонії Радянським Союзом, але і нічого не робили для їх звільнення. В обмін на це від РФ вимагатимуть повного виведення російських військ з Донбасу й відновлення територіальної цілісності України”, – таку думку висловлює американський політолог Аріель Коен, інформує politeka.net. Цей експерт також прогнозує, що за такого сценарію Росія також може виторговувати зняття американських санкцій. “Однак і тут у Трампа буде перевага. Адміністрація Трампа також може вимагати від Кремля більше не використовувати військову силу для зміни кордонів на пострадянському просторі”, – додає Коен.
Загалом же більшість експертів, які зараз в інформ­просторі коментують тему майбутньої зустрічі Трампа і Путіна, не очікують ніяких угод. А якщо домовленості й будуть, то з огляду на традиції підступної політики Путіна виконуватись вони не будуть. І тут головне не купуватись на офіційну російську пропанагнду, яка в будь-якому випадку після зустрічі Трампа з Путіним декларуватиме велику дипломатичну перемогу господаря Кремля.
“На мою думку, ця зустріч у будь-якому випадку буде вигідна Трампу, бо йому не потрібно міняти щось, все, що можна віддати на розмін – все це у Путіна: Крим, Донбас. Що Трамп може запропонувати йому натомість? Навіть Сирію не зможе запропонувати, бо вона вже поділена між різними сторонами. Тобто мінуси на стороні Путіна, він повинен щось віддавати. Тож, на мою думку, Трамп поїде з Гельсінкі переможцем. І їде він в Гельсінкі, а не на поклон в Москву. Можливо, Путін їде на поклон в Гельсінкі. Це Меркель, Макрон були в Москві, а не Трамп. Він приїде переможцем, але цю перемогу, схоже, буде сприймати сам Трамп і його соратники, всі інші говоритимуть, що переміг Путін. Це звичайний прийом. Та від цього Трампу буде ні жарко, ні холодно”, – таку думку в ефірі російської служби Радіо Свобода висловив міжнародний оглядач Єфим Фіштейн.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3002 / 4.06MB / SQL:{query_count}