Чого чекати від виборів-2015?

Сьогодні стартували політичні перегони. Експерти очікують найзапеклішу передвиборчу боротьбу на Дніпропетровщині, Київщині та Харківщині

Українці 25 жовтня обиратимуть собі нову місцеву владу, а вже сьогодні, 5 вересня, офіційно стартує виборча кампанія. Хоча фактично неофіційно виборчі перегони тривають уже кілька місяців і політичні партії з потенційними кандидатами активно беруть y ній участь.
Тим часом в Україні не припиняються дискусії щодо нового виборчого закону, який застосовується у цій кампанії. “Пошта” неодноразово писала про те, як він ухвалювався, які позитивні моменти та ризики несе. Тепер же експерти продовжують аналізувати, що принесуть нам вибори разом із новим законом. Так, Фонд “Демократичні ініціативи” з 27 серпня по 2 вересня провів експертне опитування “Напередодні місцевих виборів: очікування, сподівання, побоювання”. В ньому загалом взяло участь 28 людей, серед яких найбільша кількість саме політичних експертів та аналітиків, були також громадські активісти та відомі журналісти.
Підбиваючи підсумки, представники Фонду “Демократичні ініціативи” зауважили, що найбільш запеклу боротьбу під час місцевих виборчих перегонів експерти пророкують у Дніпропетровській, Київській, Харківській областях та у відповідних обласних центрах – містах Дніпропет­ровську, Києві та Харкові. На те, що особливо гарячою буде виборча кампанія у Львові та області вказало лише четверо експертів із 28. Деякі експерти вказали також на можливість передвиборчих загострень на Закарпатті та Одещині, що стали відомі своєю відносною нестабільністю та конфліктогенністю останнім часом.
Попри те, що переважна більшість опитаних експертів вірять у те, що нове виборче законодавство позитивно впливає на розвиток місцевих осередків партій і на якість виборчих списків, на чесність і справедливість майбутніх виборів, а також якість новообраних рад, вони, очевидно, не покладаються. По-перше, так звані відкриті списки, запроваджені до обласних рад, насправді є обмеженими і передбачають висування партіями лише по одному кандидату на  виборчий округ. По-друге, є великі обмеження для малих партій та громадських активістів, які хотіли б бути самовисуванцями.
Експерти сходяться на думці, що для перемоги на найближчих місцевих виборах, в умовах нового виборчого законодавства політичним партіям насамперед потрібні фінансові можливості, доступ до ЗМІ та наявність у виборчих списках відомих політичних лідерів. І найбільшою можливою несподіванкою майбутніх виборів називається прихід у місцеві ради представників непарламентських партій.
Загалом же експерти і нині розділені наполовину щодо оцінки нових правил виборчої гри. Переважна більшість схиляється до того, що виборчі процедури прописані складно і це є найбільш слабкою стороною закону. Безперечним позитивом називається хіба запровадження двотурових виборів голів великих міст (де проживають понад 90 тисяч виборців).

Вибори у Донбасі
Під час згаданого опитування експерти також оцінювали перспективи проведення волевиявлення 25 жовтня на неокупованій території Донбасу. Більшість підтримали тезу про те, що вибори треба проводити тільки там, де місцева влада здатна гарантувати безпеку для учасників виборчого процесу і виборців. Тут нагадаємо, що наприкінці серпня ЦВК на основі рекомендацій військово-цивільних адміністрацій визначила, що не відбудуться вибори до 91 місцевої ради Донецької області та 31 місцевої ради Луганської області, які контролюються українською владою.
Виборів на окупованій території взагалі не має бути. Однак розмови про них на різних рівнях тривають. Так, російське видання “Комерсант” пише, що ЄС та США розглядають можливість введення нових санкцій проти Росії, якщо “ДНР/ЛНР” не проведуть вибори в один день, як і по всій Україні, 25 жовтня. Якщо терористи проведуть свої так звані волевиявлення 18 жовтня та 1 листопада, то мінські домовленості будуть остаточно похованими. “Сепаратисти стверджують, ніби українська влада не обговорювала з ними умови проведення місцевих виборів, але це не так. Це питання неодноразово порушувалося на засіданнях контактної групи, куди входять і представники Києва. Ніхто в Європі і США не повірить, що Росія не може вплинути на сепаратистів з тим, щоб вони звернули з цього небезпечного шляху”, – пише російське видання.
З одного боку все логічно, але з іншого, а як взагалі вибори в окупованому Донбасі можуть відбутись 25 жовтня? Для цього нині немає жодних передумов: російські війська не виведені, бойовики не роззброєні, кордон не контролюється, українське законодавство там не діє. Навіть за фантастичної нині умови, що все це виконається впродовж найближчого часу, на підготовку виборів також потрібен час.
Вкотре потрібно наголосити на тому, що Захід нарешті має усвідомити, що політичну частину мінських угод виконати фактично неможливо, особливо із озвученими термінами. Нині насамперед має йти про те, щоб у Донбасі справді припинились військові дії, і у цьому напрямі треба нарощувати тиск на Росію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7699 / 4.39MB / SQL:{query_count}