Репетиція місцевих виборів?

“Тітушки”-псевдожурналісти, прямий і непрямий підкуп виборців, “каруселі” та концерт – усе це було на довиборах у Чернігові і, найімовірніше, буде й на місцевих

фото: Руслан Канюка
ЦВК рапортує, що на довиборах у 205-ому окрузі, які відбулися цієї неділі в Чернігові, упевнено лідирує кандидат від пропрезидентської політсили Сергій Березенко. Станом на вечір понеділка підрахунок майже завершився. За Березенка віддали голоси понад 35% виборців, за соратника Ігоря Коломойського Геннадія Корбана від “УКРОПу” – близько 15%. До речі, останній, програвши боротьбу, на своїй сторінці у Facebook заявив, що іде у відставку з посади голови політради партії “УКРОП”. 
Явка була очікувано низькою – на виборчі дільниці прийшли лише 35% виборців. 
Однак довибори в Чернігові цікаві не стільки своїми результатами, скільки процесом проведення агітаційної кампанії, самого голосування та підрахунку голосів. Нових технологій маніпулювання виборами не було, проте всі старі форми використовували на повну і, цілком імовірно, застосовуватимуть і на місцевих восени цього року.
Довибори в Чернігові стали рекордними за кількістю порушень. Громадянська мережа “ОПОРА” заявляє про порушення та інциденти на 82 дільницях округу, при цьому без ексцесів голосували лише на одній. Утім голова ЦВК Михайло Охендовський у прес-релізі висловив твердження, що вибори відбулися без суттєвих порушень, тобто таких, які впливають на результати голосування.

Народні депутати і фальшиві журналісти

День голосування в Чернігові традиційно проходив із порушеннями режиму тиші. Кандидати здійснювали агітацію і в суботу напередодні, і в неділю, коли робити це забороняє закон. Про відповідні порушення заявляли Комітет виборців України і громадянська мережа “ОПОРА”.
Серед порушень також виділяють присутність на території дільниць осіб, які не мали права там перебувати. До цього переліку входять як народні депутати, так і особи, що мали сфальшовані посвідчення журналістів. Присутність депутатів від “БПП”, “Батьківщини” та Радикальної партії Ляшка на дільницях можна розцінити як спробу тиску на членів ДВК. Згідно із законодавством, народні обранці мають право бути присутніми на виборчих дільницях тільки в разі, якщо вони голосують, і впродовж проміжку часу не більшому, ніж треба для здійснення волевиявлення.
“Черніговом ходять корбанівські “братки” з посвідченнями газети КВУ “Точка зору”. Якщо придивитися до них, то вони вже майже рік недійсні. На них стоїть навіть мій підпис”, – написав у день голосування на своїй сторінці у Facebook екс-голова Комітету виборців України, а зараз нардеп від “БПП” Олександр Черненко. Зазначимо, що аналогічні звинувачення озвучували і в сторону штабу Березенка.
Зазначимо, що липові журналісти – одна з найбільших проблем виборчих кампаній. Чи не на всіх голосуваннях з’являються представники маловідомих чи абсолютно невідомих ЗМІ, “співробітники” яких перебувають на великій кількості дільниць. Зрозуміло, що такі “журналісти” не мають жодного стосунку до медіа, однак користуються правами преси. Часто такі псевдожурналісти виконують ще й роль “тітушок”, тобто силового прикриття.

Прямий і непрямий підкуп виборців

Громадські спостерігачі зазначають, що на десятій частині дільниць округу зафіксували акти фотографування виборцями заповнених бюлетенів. Звісно, не можна виключати того, що людина робила знимку на пам’ять, однак найчастіше таку технологію використовують для підкупу виборців. Людина так засвідчує, що дійсно проголосувала за “того, за кого треба”, після чого отримує свою винагороду.
Процвітав у Чернігові і непрямий підкуп. “Різні форми непрямого підкупу виборців, які зводилися до спонукання голосувати за одного з кандидатів, спостерігалися на майже 10% виборчих дільниць. Біля дільниць невстановлені особи розміщували намети, де роздавали квитки на концерт відомих виконавців”, – ідеться у звіті “ОПОРИ”.

Екзит-поли: кожен “малює” своє

В Чернігові відбулось одразу три екзит-поли. Група SOCIS, яка проводила опитування на замовлення КВУ, подала дані, які хоч і дещо розходяться з офіційними результатами волевиявлення, однак більш-менш відображають наближені до реальності підсумки. 
Цікавішою є ситуація з опитуванням центру “Доброчин”, на який посилається прес-служба “УКРОПу”. Ця служба “намалювала” впевнену перемогу Геннадієві Корбану. Схожі результати опублікувала New Image Marketing Group. Сайт depo.ua з посиланням на джерела у штабі Корбана повідомляв, що раніше ця соціологічна група нібито працювала на Наталію Королевську і “малювала” партії “Україна – вперед” прохідні результати на парламентських виборах 2012 року. 
Замовні екзит-поли – також виборча технологія, яка має на меті сформувати думку громадськості в тому, що результати виборів сфальсифіковані, а як наслідок – отримати моральне право оскарження їх результатів у суді. Проте сам Корбан уже заявив, що вважає себе переможцем, однак не збирається в судовому порядку оскаржувати результати. Якщо розрив між кандидатами був би меншим, процеси оскарження результатів, найімовірніше, були б.
P.S. Після Чернігова тепер не знаємо, чого й очікувати на місцевих виборах восени цього року. Дуже хвилює байдуже ставлення до закону як штабів кандидатів, так і правоохоронних органів. Доки міліція і відповідні служби не почнуть притягувати до відповідальності винних у порушенні виборчого законодавства, доти всі виборчі кампанії будуть переповнені брудом і незаконними технологіями. Вибори в Чернігові ще раз продемонстрували: для українського політичного “істеблішменту” слова “законність” і “чесність” – сентенції, що нічого не означають.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7631 / 4.4MB / SQL:{query_count}