Силовики грають м’язами

Ситуація навколо глави СБУ Валентина Наливайченка свідчить не лише про його конфлікт із ГПУ, але й із Президентом

фото: ukrafoto.com
Глава СБУ Валентин Наливайченко замість візиту до Вашингтона, де мав презентувати докази російської агресії в Україні, потрапив на… допит до Генпрокуратури. 
Але про все за порядком. У візиті за океан йому відмовили в Адміністрації Президента, а допит стосувався того, що, власне, Наливайченко наприкінці минулого тижня звинуватив колишнього заступника колишнього ген­прокурора в причетності до корупційних схем на нафтобазі “БРСМ-Нафта”. Саме на тій – поблизу Києва, де внаслідок пожежі загинуло п’ятеро рятувальників, а держава отримала збиток на майже 50 мільйонів гривень.
До того ж існувала загроза підриву боєприпасів у військовій частині, що розташована всього лиш за 50 метрів. Тепер треба покарати усіх винних і в пожежі, і в будівництві нафтобази поряд із військовою частиною. Але те, про що каже Наливайченко, розкриває набагато масштабніші оборудки. 
Компанія “БРСМ-Нафта” володіє мережею АЗК. ЗМІ не раз повідомляли про те, що прямий стосунок до цієї компанії мав екс-міністр енергетики часів Януковича Едуард Ставицький, який нині в бігах. 12 червня на засіданні уряду Валентин Наливайченко підтвердив, що власником нафтобази поблизу Києва, як й інших під вивіскою “БРСМ”, був Ставицький.
А також те, що восени минулого року заступник Генпрокурора зупинив розслідування міліції, бо став співвласником нафтобаз. Конкретного прізвища голова СБУ тоді не назвав, але зробив це 15 червня перед допитом у Генпрокуратурі. Цим прокурором виявився Анатолій Даниленко.
“Є матеріали про корупційну схему, яка завдала збитків на понад мільярд гривень протягом 2014 і 2015 років державному бюджету. В цій схемі були задіяні великі російські підприємства, які постачали нафтопродукти, в тому числі й на цю незаконну нафтобазу. В цій схемі є колишній міністр Едуард Ставицький і в цій схемі зупиняв правоохоронні органи, зокрема Міністерство внутрішніх справ, у жовтні 2014 року на той час заступник ГПУ Даниленко”, – заявив Наливайченко вже після допиту в ГПУ.
Крім того, він повідомив про те, що в цій справі разом із Генпрокуратурою працюватиме спецпідрозділ СБУ “Альфа”. Наливайченко вимагає, щоб розслідування ішло швидко, щоб одразу перейти до допитів і затримань. МВС уже порушило кримінальну справу проти “БРСМ” через створення контрафактного бензину, що завдало збитків держбюджету на 1 млрд 200 тис. грн. 

Заміна вже є

Тепер залишається чекати, чи будуть офіційні звинувачення проти Даниленка. Він був заступником Ген­прокурора Віталія Яреми, людини Президента. Цікаво, що в ЗМІ уже неодноразово порушувалось питання (хоч і на рівні чуток), що навіть після призначення головою ГПУ Віктора Шокіна Віталій Ярема й далі контролює окремі напрямки діяльності цього відомства. 
Офіційно Ярема разом із Даниленком пішов із ГПУ в лютому цього року. І після цього правоохоронці останнього не чіпали, хоч іще торішньої осені розгорівся скандал з приводу присвоєння Даниленком 140 гектарів державних водойм. Тому ще під питанням, як поведуться правоохоронці цього разу. Бо ж, як бачимо, звинувачення в “кришуванні” корупційних схем стосуються людей Президента чи принаймні осіб, близьких до них. І ще питання, чи згодом не пролунають звинувачення від Наливайченка на адресу Яреми…
Цікавим є й те, що Еспресо.TV, посилаючись на власні джерела в Адміністрації Президента, повідомляє: Наливайченкові уже давно почали готувати заміну і протримається він на своїй посаді не більш ніж два тижні. “В цілому у Президента нема особливих претензій до професійної діяльності Наливайченка. Основна причина – прихильність голови СБУ до групи УДАР в парламенті, яка де-факто вже не існує. Ширяться чутки, що Наливайченко зливав інформацію через “УДАРівських депутатів”, що дуже не подобалось у АП”, – так Еспресо.TV передає свідчення свого джерела. Про те, що заміна Наливайченку вже є, кажуть і деякі політичні експерти. 
“Якщо відставка буде, то тільки під Віктора Короля, який раніше працював у Генпрокуратурі. Це єдиний варіант. Король завжди був наближений до Порошенка, Президент йому довіряє. Команда Віталія Кличка все-таки не є його командою. Порошенко призначає людей, наближених до свого кола, яких добре знає особисто. Наприклад, людей наближених до його бізнесу. Це дуже вузьке коло… Раніше лунали звинувачення СБУ в причетності до контрабанди. Наливайченко відчув тиск і почав робити політичні кроки. Це пов’язане з місцевими виборами, запланованими на осінь. 
Саме Служба безпеки має право контролювати перебіг голосування і запобігати фальсифікації. Прокуратура та міліція таких повноважень не мають. Вони охороняють або втручаються по факту. Контроль над службою, яка може унеможливити фальсифікації або закрити на них очі, дуже важливий перед виборами. До речі, експерти високо оцінювали діяльність СБУ за Наливайченка”, – каже політолог Віктор Таран, інформує Gazeta.ua.

Гра на випередження

У такому випадку скасування поїздки Наливайченка через АП виглядає логічним. Навіщо йому їхати до США, якщо невдовзі він буде звільнений. До того ж там він міг заручитись підтримкою деяких американських політиків.
А заяви самого глави СБУ виглядають грою на випередження. Адже тепер його звільнити буде важко. Бо як Президент пояснить звільнення Наливайченка, який оприлюднив громадськості великий корупційний скандал? До того ж Наливайченко почав грати на випередження ще раніше: минулого тижня звільнив усіх керівників підрозділів боротьби з корупцією і закликав нардепів творити спеціальну комісію для перевірки резонансних відомостей про можливе вчинення співробітниками СБУ правопорушень. 
Наливайченко почав демонструвати радикальну боротьбу з корупціонерами у власному відомстві. А чого найбільше вимагають західні партнери від української влади, в чому вона дуже гальмує? – Боротьби з корупцією! І це ще один нюанс, який показує неугодність Наливайченка вищому керівництву держави на даний час.
Сам Наливайченко в неділю у ефірі каналу “1+1” за­­­явив, що за посаду не тримається, що також є свідченням наближення змін у СБУ. Щодо цього політтехнолог Та­рас Березовець на сторін­ці у Facebook зауважив, що нинішній скандал може коштувати посади і Генпрокурору Віктору Шокіну, і власне Наливайченку. Щодо останнього, то експерт зазначив, що керівникові спецслужби не личить ходити центральними каналами і розкривати характер своєї роботи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7743 / 4.14MB / SQL:{query_count}