Подвійна реальність

Поки нові парламентарі ділили посади, на сході України не припинялась війна. Тепер Верховна Рада нарешті повинна зайнятися справжньою роботою. Тим часом Президент Порошенко анонсує “День тиші” на Донбасі…

фото: Сергій Лойко; pravda.com.ua
Україна вже дев’ять місяців живе у як мінімум двох паралельних реальностях. Починаючи з анексії Криму тоді ще тимчасова влада переймалась виборами. І навіть російське вторгнення на Донбас не похитнуло впевненості політиків у тому, що насамперед потрібно міцно засісти на своїх посадах.
Нарешті Україна вже має Президента, прем’єра, уряд, парламент. Здавалося б, час забути про власні амбіції і цілком зосередитись на обороні держави, але такий уже менталітет українських політиків: своя сорочка ближче до тіла. І це яскраво продемонстрував нещодавній торг за посади в уряді та парламенті.
Так, до Кабміну запросили іноземців, які начебто мають працювати поза корупційними схемами, але квотний принцип формування уряду зберігся. Із поділом парламентських посад історія вийшла ще довшою. До ранку 4 грудня коаліційні фракції ще “дерибанили” посади. Залишилось багато ображених… 
У результаті першим віце-спікером обрали Андрія Парубія з “Народного фронту”, віце-спікером – Оксану Сироїд із “Самопомочі”, а три комітети з утворених 27-ми поки що залишились без голів. Доукомплектуванням комітетів нардепи займуться вже з вівторка, 9 грудня.

Боротьба до останнього

Річ у тім, що до останнього моменту тривала боротьба за найбільш ласий шматок – бюджетний комітет. На нього претендував лідер Радикальної партії Олег Ляшко, але комітет залишився у квоті “Блоку Петра Порошенка”. 
Як повідомляють ЗМІ, “радикалам” натомість віддали комітет з питань промислової політики та підприємництва (очолив його  Віктор Галасюк) та комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності (голову ще не обрали).
Також зависло питання з головами комітетів з питань будівництва, містобудування і ЖКГ та з питань регламенту. Щодо другого, то він мав дістатись так званій “опозиції”. Але вчорашні прибічники Януковича нині мають занадто великі апетити… 
фото: pravda.com.ua
“Коаліція, як і обіцяла, сформувала парламентські комітети. Згідно із законом про регламент, “Опозиційний Блок” екс-регіоналів мав право на керівництво трьома комітетами. Ми пропонували їм регламентний, контроль за приватизацією і з проблем переміщених осіб. Це їх не цікавило. Їм подавай свободу слова і права людини. 
Коаліція відмовила. Ми не можемо віддати контроль за свободою слова тим, хто знищив свободу слова, ми не можемо віддати контроль за правами людини тим, хто знищив права людини. Напівжартома я пропонував їм комітет контролю за пенітенціарною системою. Один екс-регіонал навіть зацікавився: “поклик предків”, напевно. В результаті коаліція залишила вакантним регламентний комітет і передала Контрольну комісію з питань приватизації іншій, державницькій опозиції “Правого сектору” та “Свободи”. Решта розділена між п’ятьма фракціями коаліції”, – пояснив ситуацію на своїй сторінці у Facebook голова фракції БПП, координатор коаліції Юрій Луценко.
Зазначимо, що представники БПП стали головами 11 комітетів, “Народний фронт” – 8-ми, “Самопоміч” – 3-ох, “Батьківщина” – 3-ох, Радикальна партія – 1-го, поки що. Нинішні опозиціонери навіть заявляли, що в такому випадку їм узагалі не треба посад голів у жодному з комітетів. Поза тим, що коаліція відмовилась від пропорційного поділу посад голів комітетів, чим обурювалась опозиція, а насправді вчорашні прибічники диктаторського режиму Януковича таки отримали керівні місця в комітетах, якщо говорити про посади заступників голів чи секретарів.
“Роздали списки керівництва комітетів Верховної Ради. Знайшов з Павлом Різаненком десять депутатів, запропонованих на керівництво, з числа тих, хто голосував за диктаторські закони 16 січня. На посади перших заступників внесений Деркач – у бюджетний комітет, Кацуба – в економічний комітет, Клімов – у банківський комітет. Фракція БПП вирішила не підтримувати пакет, якщо до керівництва входитимуть особи, які голосували за диктаторські закони. Подивимося, чи не змінить фракція своєї позиції. Я особисто вважаю, що треба бути вірним рішенню, яке було ухвалене напередодні”, – повідомив перед голосуванням за керівників комітетів нардеп Сергій Лещенко.

фото: pravda.com.ua
В результаті у ВРУ VIII скликання відбулась перша шарпанина. Позафракційний нардеп від Львівщини, відомий сотник часів Майдану Володимир Парасюк обурився тим, що спікер Гройсман, оголошуючи голосування постанови щодо керівників комітетів, не оголосив про виключення тих, хто голосував 16 січня, з керівних посад. 
Парасюк підбіг до фракції БПП, звідки почув: “Сядь! Тобі тут не Майдан!” Після цього “порошенківець” Федір Негой штовхнув Володимира Парасюка. У недовгій штовханині взяли участь кілька депутатів від БПП та позафракційний нардеп (представник “Правого сектору”) Борислав Береза. А з трибуни ВРУ Парасюк заявив екс-регіоналам: “Відкриєте ще раз свій поганий рот тут, ми вас винесемо звідси!”
Представники БПП стали головами 11 комітетів, “Народний фронт” – 8-ми, “Самопоміч” – 3-ох, “Батьківщина” – 3-ох, Радикальна партія – 1-го
За постанову про керівників комітетів проголосувало 249 депутатів. Тут треба зазначити, що відповідно до стенограми пленарного засідання у керівництві парламентських комітетів не повинно бути депутатів, які голосували за закони 16 січня. Відповідну поправку з голосу вносили кілька нардепів. А спікер Гройсман поставив на голосування постанову з правками. 
Ось тут ситуація й зависла. До вчорашнього вечора (до моменту здачі номера в друк. – “Пошта”) поправленого тексту документа, за який проголосували депутати на сайті ВРУ, ще не було. Цікавими є слова Луценка на брифінгу після голосування: “Людей, які голосували за закони 16 січня, понад 60 у парламенті, і дехто з них займає секретарські посади або інші незначні посади, які не зможуть вплинути на рішення ні комітетів, ні Верховної Ради України”.
Але про які “незначні посади” йдеться? До прикладу, екс-регіонал Леонід Клімов (нині представник депутатської групи “Економічний розвиток”) як перший заступник голови комітету вчора уже провів перше засідання комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності. А Клімов голосував за закони 16 січня!
фото: rada.gov.ua
Тож виходить, що в такому “хаотичному” голосуванні деякі нардепи й самі не зрозуміли, за що проголосували і хто отримав посади у комітетах, а деякі розуміли, але просто вирішили закрити на це очі! А ось те, що перша шарпанина в новому парламенті виникла не між новою і старою владою, а фактично між демократами, є дуже тривожним сигналом. З одного боку, нині багато нарікань на недосвідченість і хаос в роботі спікера Гройсмана, з другого – нардепам, які заявлять про нові методи діяльності, потрібно навчитись комунікувати, а новій владі – припиняти домовлятись зі старою. 
В парламенті досі засідає “п’ята колона” Кремля. Цього тижня в різних інтерв’ю українським ЗМІ екс-президент Грузії Михаїл Саакашвілі наголошував на тому, що Росія заново вибудовуватиме “п’яту колону” в Україні.
За нинішньої ситуації, коли російські війська й далі на Донбасі, питання певного впливу на ВРУ для Кремля актуальне. Так, депутат від “Опозиційного блоку” Нестор Шуфрич і досі відмовляється називати Росію агресором. 

“День тиші”

Так і живемо: зовнішній ворог уже на нашій території, а внутрішній і далі має можливість безкарно пропагувати антиукраїнські ідеї, навіть боротися за посади в парламенті…
При цьому якимсь дивним чином нинішні події в парламенті вийшли на перший план. “Країна обговорює Верховну Раду і новий Кабмін. А обговорювати потрібно зовсім не це. А те, що українські “кіборги” в Донецькому аеропорту завдали російському спецназу найпринизливішого, найбільш нищівного удару за всю його історію. Такого не було ні в Афганістані, ні в Чечні. Саме це, а не червоні букети зі 150 троянд для новопризначених міністрів має бути у всіх телевізійних новинах. Ось так повинна працювати правильна пропаганда”, – написав цього тижня на своїй сторінці у Facebook відомий політтехнолог Тарас Березовець.

інфографіка: руху "Чесно" (збільшити
Можна додати, що вже й самі парламентарі після завершення торгів за комітети мали б попрацювати. Тут наголосимо на тому, що ВРУ збереться найближчого вівторка. Саме на цей день Порошенко анонсував чергову спробу втілення в життя мінських домовленостей. 4 грудня Президент провів нараду, в якій взяли участь міністр оборони Степан Полторак, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, голова СБУ Валентин Наливайченко, голова Держприкордонслужби Вік­тор Назаренко і заступник командувача Нацгвардії Микола Балан.
“Учасники зустрічі обговорили виконання поставлених завдань у зоні АТО і визначили заходи, які мають забезпечити виконання мінських домовленостей щодо “Дня тиші”, який повинен розпочатися 9 грудня. На нараді вони визначили подальші дії у випадку недотримання бойовиками мінських угод”, – зазначено в повідомленні прес-служби глави держави.
Дещо незрозумілими залишаються плани гаранта про “День тиші” за умови, якщо бойовики жодного дня так і не виконували умов перемир’я, оголошеного з початку вересня. Нині в “ДНР” кажуть, що начебто готові зробити такий крок. От тільки скільки можна й далі вірити кремлівським маріонеткам?.. Російські терористи також хочуть нового раунду перемовин у Мінську, і екс-президент України Леонід Кучма, який представляв нашу державу на попередніх зустрічах з бойовиками, анонсував імовірне їх продовження вже наступного тижня.
Російські терористи також хочуть нового раунду перемовин у Мінську, і екс-президент України Леонід Кучма, який представляв нашу державу на попередніх зустрічах з бойовиками, анонсував імовірне їх продовження вже наступного тижня
“Є велика загроза гуманітарної катастрофи. Сьогодні насправді без припинення вогню ми можемо просто втратити наших співгромадян в Донецькій і Луганській областях. У період зими… Покладаю великі надії на те, що буде не просто спроба, а реальний день, коли почнеться з “Дня тиші” відведення техніки”, – заявив заступник голови Адміністрації Президента Валерій Чалий, повідомляє “Українська правда”.
“Якщо буде припинений вогонь, це дасть старт для відведення важкого озброєння і відкриє можливості для звільнення заручників та виконання інших пунктів домовленостей. Це дозволить зняти мінні загородження, встановити контроль над державним кордоном за участі представників ОБСЄ, а також почати демілітаризацію зони конфлікту”, – так у РНБО пояснили задум Порошенка.
Водночас речник РНБО Андрій Лисенко учора, 5 грудня, повідомив, що за добу Росія перекинула в Україну ще три колони військової техніки…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6800 / 4.23MB / SQL:{query_count}