Російська капуста

Україна і світ не визнають псевдовиборів на окупованій частині Донбасу, а Росія і далі намагається “легалізувати” маріонеток-бойовиків

фото: AP
Бойовики в Донбасі під наглядом військ Росії таки провели “вибори голів ДНР і ЛНР” разом із терористичними “парламентами”.
У ЄС і США заявили, що псевдовибори лише загострюють конфлікт і суперечать мінським домовленостям, а також пригрозили Росії ще жорсткішими санкціями. 
У Кремлі ж, вочевидь, не надто бояться таких погроз. Путін не зупиняється (чого і варто було очікувати), а російські військові далі прибувають у Донбас. І хоч після “виборів” дії Путіна не стануть легітимнішими, господаря Кремля це не турбує. Він створює картинку якоїсь “легітимності”, зрозумілої лише йому та лояльним росіянам… 

Голосували за їжу

Цього разу Кремль влаштував ще більший фарс, аніж було раніше з референдумами: фальсифікації ті ж, але ще виборцям за безцінь продавали продукти. 
За минулий тиждень з Росії прибули аж два так звані гуманітарні конвої. Та чи була в них тільки їжа для виборців – невідомо. Російська сторона вже традиційно не надавала жодних документів про свій вантаж ані українським прикордонникам, ані Червоному Хресту, ані місії ОБСЄ…
До дільниць привезли мішки з капустою, картоплею, цибулею, морквою. Продавали кожен за одну гривню, тож пенсіонери, які вже майже півроку живуть на окупованих територіях і через терористів не отримують пенсій, ішли голосувати.
Окрім цього, “еленерівці” видавали місцевим так звані соцкартки, які мали б гарантувати жителям медичні та соціальні послуги, – прості шматки пластику. Такі легко виготовити в будь-якій поліграфії. В описі переваг власника “соцкартки” організатори виборів припустилися навіть кількох помилок! Що ж… Мабуть, у ФСБ грамотність не високо цінують. Та дивує інше – місцеві жителі нарікали, що “соцкартки” швидко закінчились. 
А в понеділок зранку кілька десятків жителів Макіївки навіть влаштували пікет проти влади “ДНР”. Люди обурювалися, що в місті не вистачає їжі.

Шукали кадри

Та повернімося до псевдовиборів. За ними стежили представники Асоціації з безпеки та співпраці у Європі (АБСЄ), які також спостерігали за “референдумом” у Криму. Організація лише маскується під ОБСЄ. Насправді це європейські неосталіністи і неофашисти. Частина з них уже є персонами нон-грата в Україні, а частина, за повідомленням СБУ, тепер увійде до чорного списку.
СБУ вже відкрила кримінальне провадження проти організаторів так званих виборів на окупованих терористами територіях.
“Цинічне примушування та заманювання громадян до “людоловок” (інакше не назвеш місць для псевдоголосування!), де людям за безцінь пропонують купувати продукти харчування, овочі та фрукти, завезені Російською Федерацією з так званим гуманітарним конвоєм, є організованим злочинцями цинічним фарсом для того, щоб зібрати базу даних про людей і відсортувати їх за злочинними потребами “ДНР” і “ЛНР”. 
Громадян призовного віку бойовики та їхні московські господарі бачать як гарматне м’ясо для боротьби проти України і як поповнення складу Збройних сил Російської Федерації. Про це свідчать повістки про призов. Старших громадян, яких залякали і примусили прийти на “вибори” під дулами автоматів, підкуповують дешевими продуктами, комуністичною музикою і гаслами, які лунають із динаміків “людоловок”. Здорових чоловіків середнього віку використають на примусових роботах: вони ритимуть траншеї і будуватимуть укріплення”, – зазначено в недільній заяві СБУ.
 фото: AP 
Так російські бойовики вирішили вбити двох зайців одночасно: спробували хоч якось легалізуватись і зробили такий собі перепис населення, щоб мобілізувати додаткові кадри. Місцевим жителям варто було б це усвідомити. Кремль не збирається їх постійно годувати! Зрештою, ще перед виборами самопроголошений (а тепер начебто обраний) керівник “ДНР” Олександр Захарченко заявив, що кожному потрібно буде самому заробляти собі на їжу. А зробити це там, де російські маріонетки знищують усіляке виробництво, просто неможливо.
“Показники голосування не мають жодного сенсу, оскільки проголосувати міг будь-хто. Голосували навіть у Росії! Бюлетені на цих “виборах” були надруковані на звичайних принтерах, а за три дні до “виборів” голосування розпочалося в інтернеті. Про фарс псевдовиборів свідчить навіть те, що серед тих, хто проголосував, є свійські тварини... Також для забезпечення масової явки на “голосуванні” під виглядом мирних жителів взяли участь військовослужбовці Збройних сил Російської Федерації”, – розповів речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко.
Водночас західна преса зосереджується на дуже важливому нюансі. Власне, той факт, що Київ не зміг зупинити псевдовиборів, свідчить про повну втрату контролю за частиною регіону. “Той факт, що виборців можна заманити майже дармовими овочами, демонструє, у якому розпачі перебувають звичайні жителі після шести місяців війни”, – пише британське видання Daily Telegraph. Хоча це й раніше було відомо. 
“Якщо говорити про проросійські настрої, то вони дуже високі – у деяких населених пунктах 95 відсотків, у деяких 80. Найменше – 30 відсотків в українізованій частині області, де історично більше українців. У Києві в це відмовляються вірити. Там гадають, що війна чогось навчила цих людей, а я все більше розумію Булгакова, який словами свого героя сказав, що розруха починається в головах. 
У мене немає проблем із місцевим населенням. Ставлення людей до мене дуже хороше, але до київської влади вкрай негативне. Я не знаю, як скоротити цю дистанцію. Я ще у 2006 році, коли був головою Луганської адміністрації, казав Ющенку, що цей регіон ментально далекий від України. Але як тоді не дійшло, так і зараз не доходить”, – нещодавно заявив у інтерв’ю “Українській правді” голова Луганської ОДА Геннадій Москаль.

Ні кроку назад

Так, результати виборів не мають юридичного значення, бойовики від них не стали легітимнішими, однак Росія використовуватиме результати. 
У “ДНР” швидше порахували голоси, та вже в понеділок вдень так звані ЦВК обох терористичних республік прозвітували: главою “ДНР” залишився самопроголошений керівник Олександр Захарченко, “ЛНР” – Ігор Плотницький. Чого ще можна було очікувати?.. При цьому зазначимо, що на прес-конференціях представників терористичних “ЦВК” були присутні депутати Держдуми Російської Федерації.

Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій (зі сторінки в соцмережі Facebook):
– Скільки ще повинно минути часу, бути вбито українських вояків, мирного населення, проведено “виборів” на території України, які організовує Росія-агресор і одразу ж визнає, щоб українська влада заявила про факт не просто війни, а агресорської війни Росії? Чи влада буде дуже стурбована і засуджуватиме та закликатиме до перемир’я?
Уже час в Україні усвідомити, що в нас не АТО. Ми воюємо з агресором (Росією), що вже анексував Крим, створив у Донбасі дві військово-політичні бази “ДНР” і “ЛНР”. Намагання “не дратувати Росію” як з боку західних політиків, так і українських тільки призводить до погіршення ситуації в Україні. Такий алгоритм вирішення цієї проблеми не працює. Це вже для всіх очевидно. Необхідно прийняти інший алгоритм, а для цього назвати своїми іменами все, що відбувається, а не вигадувати якісь евфемізми.
В Україні необхідна загальна суспільно-політична мобілізація, крім військової, для боротьби з агресором. Саме собою це вже не завершиться. Якщо агресора не зупиняти, він не зупиниться. Наші рішучі дії дадуть зрозумілий сигнал для міжнародної спільноти. Бездіяльність не дає ніяких сигналів ані всередині країни, ані за її межами.
А в чому нюанс із “обранням” Захарченка і Плотницького? Вони підписували мінські протокол і меморандум. Уже тоді вони були напівлегалізовані українською владою, адже перемовин із терористами не веде жодна держава світу. В українському МЗС тоді спростовували будь-яку легалізацію заявляючи, що в текстах документів немає жодного слова про “ДНР” і “ЛНР”.
Російське МЗС одразу після псевдовиборів визнало їх і заявило, що “поважає волевиявлення жителів південного сходу України”. Ось так! А посол Росії в ЄС Володимир Чижов у понеділок заявив, що Євросоюз також має визнати ці “вибори”, якщо бажає якнайшвидшого вирішення української кризи. 
На офіційному сайті Кремля станом на обід понеділка ще не було оприлюднено якоїсь позиції щодо цього питання, але вистачає і вже згаданих заяв. Розуміємо, що це передання позиції Путіна. 
І тепер, щоб зупинити шантаж Путіна, Україна і західні партнери за будь-яких обставин не можуть відходити від позиції про незаконність “виборів” 2 листопада. Як би українська влада не вірила в перемир’я, після псевдовиборів ситуація лише загострюватиметься.
Заступник голови Адміністрації Президента Валерій Чалий ще перед донбаським голосуванням заявив, що в мінських домовленостях немає секретного пункту, який би дозволяв провести вибори представникам терористичних організацій “ДНР” і “ЛНР”.
“Фарс під дулами танків та автоматів, який 2 листопада влаштували дві терористичні організації на частині Донбасу, це жахлива подія, яка не має нічого спільного з реальним волевиявленням. Україна та весь цивілізований світ не визнають цього фарсу… Мінський протокол передбачає проведення в окремих районах Донбасу дострокових місцевих виборів винятково на основі законів України, тому грубе порушення міжнародних домовленостей ставить під загрозу мирний процес. Україна адекватно відреагує на цей виклик”, – заявив 2 листопада Президент Порошенко.
А в чому нюанс із “обранням” Захарченка і Плотницького? Вони підписували мінські протокол і меморандум. Уже тоді вони були напівлегалізовані українською владою, адже перемовин із терористами не веде жодна держава світу
“Я вважаю, що сьогоднішні президентські та парламентські вибори в “ДНР” і “ЛНР” стали новою перешкодою на шляху до миру в Україні. Це голосування незаконне і нелегітимне, тому Євросоюз не визнаватиме його”, – заявила верховний представник ЄС із зовнішніх справ і політики безпеки Федеріка Могеріні. Подібні заяви зробили також міністри закордонних справ низки європейських країн. 
Йдеться про те, що Росії не “світить” скасування економічних санкцій. Їх навпаки можуть посилити. Визнанням “виборів” у Донбасі Росія дала зрозуміти, що не зацікавлена у співпраці з Заходом, тому йому треба відштовхуватися від того, що склалася нова система міжнародних відносин, і відповідно до цього будувати свою систему безпеки, про що заявили в Бюро національної безпеки Польщі.
У понеділок у РНБО України повідомили, що після псевдовиборів російські військові вже навіть не маскуються в Донбасі. “Не припиняється інтенсивне переміщення військової техніки та живої сили противника з території Російської Федерації до території, тимчасово підконтрольної бойовикам. Присутність російських військ уже навіть не маскують. У нас є підтвердження, що російські військові є і в Донецьку, і в Луганську”, – розповів Андрій Лисенко.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6713 / 4.2MB / SQL:{query_count}