Шлях до Ради

Партії продовжують формувати свої виборчі списки і заявляти про необхідність об’єднання

Позачергові парламентські вибори в Україні відбудуться лише через півтора місяця. Залишилось надзвичайно мало часу, а партійні проекти під це волевиявлення лише починають набувати форми.
Звичайно, вибори під час війни, хоч на сьогодні офіційно оголошене перемир’я, річ дивна і дуже цинічна, однак українцям, хоч і не всім, таки доведеться обирати своїх представників до найвищого законодавчого органу держави. І ставитись до цього можна по-різному: як до логічного продовження оновлення влади після Майдану чи як до заміни реформ звичними політичними іграми… Очевидним залишається те, що від старої політичної системи нині зостається дуже багато.
Так само по-різному можна ставитись і до появи в списках різних політсил представників добровольчих батальйонів, котрі беруть участь в АТО.
“Не знаю як ви, але я із задоволенням спостерігаю за трансферними кампаніями. В міжсезоння і трансфери – змагання. Нинішня кампанія, що випереджає парламентські вибори, дуже хороша. Якщо раніше партії могли “для понту” взяти в список пару співаків або трійку журналістів на всіх, то тепер різноманіття – і активісти тобі, і бійці АТО та інші нові обличчя. Бери – не хочу. І трансферна кампанія кипить. Комбати розосереджуються по різних фронтах, новолиці партійці із партій, що ще не встигли сформуватися, розбігаються по інших, що також не встигли, але вже стали рейтинговими.
Самі партії поспішають розмножитися брунькуванням і діленням, щоб відразу почати перемовини про об’єднання. Все це добре. Без іронії кажу. Чим напруженіша конкуренція, тим краще. Доведено Дарвіном. Тож хай переможе найсильніший, об’єднається зі здоровими і доб’є падаль, недобиту на попередньому етапі еволюції. Амінь”, – пише на своїй сторінці у Facebook Роман Шрайк, відомий український блогер і засновник сайту “Дурдом”.
З іншого боку Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій, наголошує на некомпетентності багатьох імен у списках. “А ніхто не зауважив, що ніби “генерали-комбати” вирішили взяти участь у виборчій кампанії. Це якось не зовсім відповідає всесвітній історії (там ще є громадські діячі та журналісти, що ніби критикували “короля-царя Вітю-2”). У нас якось все дуже швидко трансформується в гасло: Я йду у владу! А тепер провокаційне запитання. Про “три П”, це не авторське право ПОПи, це покійний міністр закордонних справ Геннадій Удовенко, земля йому пухом, визначив: П-патріотизм, П-порядність, П-про­фе­сіоналізм. 
Подивіться на списки першої двадцятки вже відомих, а через декілька днів і інших політсил, та спробуйте визначити їх відповідність цим “трьом П”. Тому, який Робесп’єр та Марат, невігласи та некомпетентні, але “засвічені” претенденти. А у ВР ми будемо стріляти, разом з охоронцями (це взагалі нонсенс, що у комбата добровольчого батальйону є охоронці), чи будемо збирати мітинги (це про так званих громадських діячів). У мене таке враження, що у майбутній Верховні Раді будуть вороги України, завдяки намаганню прийняти особливий статус Донбасу, а також багато “відомих”, але некомпетентних у законодавчій діяльності депутатів”, – зазначає експерт на своїй сторінці у Facebook.

Семенченко визначився

“Пошта” вже почала писати про перипетії таких політичних трансферів, об’єднань, пошуку нових рейтингових імен та піарі на цьому. Все це відбувається вже в розпал виборчої кампанії, тому схоже, що політики почнуть витрачати великі гроші на свою рекламу трохи ближче до самого дня голосування, а поки кожен намагається похвалитись своєю зібраною “командою”. І кожен день видає свіжі новини.
Цього тижня ЗМІ вже встигли посватати комбата “Донбасу” Семена Семенченка до списку партії мера Львова Садового “Самопопіч”. І сам Семенченко вже встиг це спростувати. Але зрештою, він таки там. Домовились. “За останній час було усвідомлено і заявлено багато цілей і завдань. Для їх реалізації прийняв рішення йти на вибори разом з політичною партією “Об’єднання “Самопоміч”, – написав Семенченко у Facebook.
Цей комбат хоч і нова людина в політиці, але у світлі нинішніх подій його підтримка, а тим паче спільний похід на вибори із будь-якою партією додають їй голосів. Семенченко на сайті “Самопомочі” уже фігурує як другий номер у виборчому списку. Також ця партія збирається висувати бійців “Донбасу” на мажоритарні округи, зокрема відомо про округ №107 на Луганщині. Зауважимо, що відповідно до дослідження Громадянської мережі ОПОРА, цей округ відноситься до тих, на яких станом на нині реально лише частково провести вибори. Але про це трохи пізніше.
Зрештою, ніщо не заважатиме партії Садового висунути представників “Донбасу” в округах в інших регіонах. А на Західній Україні поява таких людей навіть у списках одразу робить цю політсилу головним конкурентом ВО “Свобода”, а ще можна згадати і “Правий сектор”. Про відносини між Садовим та “Свободою” можна і не нагадувати…

Яценюк vs Порошенко

Також нещодавно виникла епопея із можливим об’єднанням новоствореної і потужної за іменами партії Яценюка-Турчинова “Народний фронт” із президентським “Блоком Петра Порошенка”. Тепер ЗМІ, посилаючись на інсайдерські джерела повідомляють, що Президентові не вдалося домовитись із прем’єром про спільний похід на вибори. Зокрема, “Дзеркало тижня” пише про те, що “апетити двох сторін несумісні”.
За різною інформацією, Яценюк вимагав від 30% до 40% у списку і перейменування об’єднаної політсили у “Блок Петра Порошенка – Народний фронт”. І тут не забуваймо, що Порошенко уже в союзі із УДАРом, а виборчий список не ґумовий – усім охочим місця не вистачило б.
Нагадаємо, що “Народний фронт” обіцяв визначитись із форматом своєї участі у виборах найближчими днями. Але вже сьогодні відбудеться з’їзд президентської партії і мав би бути оприлюднений виборчий список. Тож крапка в епопеї із Яценюком має бути поставлена.  Зауважимо, що Юрій Луценко заявляє про продовження перемовин. Водночас, як передає РБК-Україна, Луценко повідомив, що в першій п’ятірці “Блоку Петра Порошенка” буде полковник Юлій Мамчур, відомий з часів російського вторгнення у Крим.
Президентові не вдалося домовитись із прем’єром про спільний похід на вибори
Щодо “Народного фронту”, то повідомлялось, що від цієї сили на вибори пі­дуть командири добровольчих батальйонів “Азов” Андрій Білецький, “Дніпро-1” Юрій Береза, “Артемівськ” Костянтин Матейченко, “Київ-1” Євген Дейдей, “Миротворець” Андрій Тетерук. Експерти одразу заговорили про зв’язок нової партії з олігархом Коломойським. А якщо брати до уваги розмови про те, що Коломойський стоїть також за батальйоном “Донбас”, то отримуємо підтвердження, що олігарх завжди розкладає яйця у різні кошики. 
Не секрет, що Коломойський також підтримує “Сильну Україну” Сергія Тігіпка. В тих проектах, які утворені чи відроджені на уламках ПР, саме в Тігіпка найвищі шанси таки прослизнути до парламенту.

Складні вибори

Зауважимо, що решта політичних гравців також шукають шляхи до нового парламенту. 
Так, Юлія Ти­мо­шенко із своєю “Батьківщиною”, що залишилась без низки упізнаваних облич, нині у своїй кампанії використовує тему з одночасним проведенням у жовтні виборів та референдуму щодо вступу України в НАТО. Зрозуміло, що так швидко підготувати референдум неможливо, але леді Ю продовжує грати на цьому.
Водночас варто зауважити інше: поки партії шукають рейтингові обличчя, об’єднуються (а союзників тепер шукають і “регіонали”, котрим потрапляння в Раду не надто світить) громадські організації, що досліджують підготовку до виборів, звітують про те, що в окружкомах вже традиційно представлена значна частина технічних партій. 
“Станом на 10 вересня 61% членів ОВК представляють партії, які брали номінальну участь у  виборах 2012 року та в середньому отримали менше 1% підтримки громадян”, – йдеться у попередньому звіті Громадянської мережі ОПОРА. Тож можемо зробити висновок, що торгівлі місцями в окружкомах знову не уникнути. Тут нагадаємо, що за представництво в ОВК отримали чотири парламентські фракції (ВО “Батьківщина”, ВО “Свобода”, УДАР, Партія регіонів) та 21 партія, ті що брали участь у виборах-2012. 
Відповідно до проведеного жеребкування найбільшу кількість представників у окружних виборчкомах матимуть УДАР (363 особи), Партія регіонів України (355), ВО “Свобода” (352) і ВО “Батьківщина” (344). Найменше представництво в ОВК буде у “Правого сектору” (59 осіб), політичного об’єднання “Рідна Вітчизна” – 90 та Партії пенсіонерів України – 109.
На Донбасі вибори можуть пройти лише у 9-ти із 32 округів
При цьому в ОПОРІ зазначають, що чверть членів ОВК по всій Україні не брали участь у перших засіданнях комісій, тому прогнозують масштабні зміни їхнього персонального складу.
Та не лише це є проблемою в нинішній ситуації. Проголосувати на цих виборах зможуть не всі українці. Точно вибори не відбудуться у 12 кримських округах. Але і тут не можна говорити, що наступне скликання парламенту ВРУ буде недоукомплектованим лише на 12 нардепів. Ситуація на Донбасі залишається напруженою, незважаючи на формальне перемир’я. Повідомлення про атаки російських військ та бойовиків не припиняються. Учора, 12 вересня, Держприкордонслужба повідомила, що у межах Донецької та Луганської областей продовжується концентрація та перегрупування терористів та російських військ, їх дозабезпечення озброєнням, важкою бронетехнікою, артилерією та боєприпасами.
А відповідно до дослідження ОПОРИ, станом на сьогодні на Донбасі вибори можуть відбутись лише у 9 із 32 округів. Зокрема, у Донецькій області із 20 округів голосування у всіх населених пунктах та на всіх дільницях може відбутись лише в межах восьми округів. Ще на трьох округах зберігається можливість голосування в окремих населених пунктах. 
Щодо Луганщини, то там ситуація ще гірша. Лише в одному окрузі можливе голосування на всіх дільницях. Ще частково зможуть проголосувати виборці на п’яти округах.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6724 / 4.17MB / SQL:{query_count}