Мир чи зрада?

Поки Петро Порошенко домовлявся з НАТО, колишній президент України Леонід Кучма на його доручення підписав із маріонетками Путіна договір про припинення вогню

фото: nato.int
Політичні ігри навколо війни на Донбасі досягли піку абсурду. Ще раз і ще раз повторюємо: впродовж не одного місяця щодня у Луганській та Донецькій областях від російської зброї гинули українські вояки і бійці добровольчих батальйонів! 
Наші сили день за днем звільняли населенні пункти, допоки Росія не перейшла до відкритого масштабного воєнного вторгнення! Вже і в НАТО, і в США, і в ЄС (за винятком таких відверто прокремлівських залежних політиків, як чеський президент Земан) визнали вторгнення Росії. Доказів цього безліч: як і фото- та відеоматеріалів безпосередньо з місця подій, так і супутникових знімків та перехоплених телефонних розмов терористів зі своїм російським керівництвом. 
У п’ятницю зранку і РНБО, і група “Інформаційний опір” оприлюднили відео, як колона російської техніки в анексованому Криму рухалась до Керченської переправи. За оперативними даними повідомлялось, що ця техніка буде передислокована до Ростовської області – на кордон з Україною. 
У п’ятницю вдень речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко повідомив, що російські війська поновили наступ на Маріуполь. Підкріплення українським добровольцям дала армія, тож наші сили пішли в контрнаступ поблизу цього міста. І на тлі такої інформації екс-президент України Леонід Кучма на доручення нинішнього гаранта Петра Порошенка знову подався до Мінська на зустріч контактної групи “Україна – Росія – ОБСЄ” та представників “ДНР” і “ЛНР”! Як заявив Леонід Данилович, “поїхав по мир”.
На цій зустрічі російську сторону представляв посол РФ в Україні Михайло Зурабов, ОБСЄ – спецпредставник Хайді Тальявіні, а терористів – голова “ЛНР” Ігор Плотницький, віце-прем’єр “ДНР” Андрій Пургін і прем’єр-міністр “ДНР” Олександр Захарченко. На посади останніх великої уваги звертати не варто – вони тільки ширма для Путіна. Та саме з цими маріонетками Кучма від імені держави Україна підписав протокол про припинення вогню з 18.00 5 вересня. ЗМІ повідомляли, що документ складається з 14 пунктів, які включають усі аспекти контролю, обміну полоненими та інші питання.
“В Мінську підписали попередній протокол до угоди про припинення вогню. Він повинен набути чинності в п’ятницю”, – написав у Twitter Президент Петро Порошенко, перебуваючи на той час в Уельсі на саміті НАТО. Приблизно в цей же час ЗМІ повідомляли про вибухи на схід від Маріуполя…

“Кіна не буде!”

Здавалося б хороша новина – припинення вогню. От тільки ще напередодні щодо цього виникало більше запитань, аніж відповідей. 
У четвер канал Еспресо.TV, посилаючись на свої джерела, повідомляв, що Порошенка в Уельсі на самітті НАТО змушують підписати “мирний план”. Усі повідомлення про підтримку України, начебто домовленості з західними країнами про постачання високоточної зброї (невідомо коли і невідомо від кого саме) на такому тлі видаються не більш ніж грою на публіку заради збереження усіма обличчя. Захід і далі підтримує Україну, Порошенко наче стає “миротворцем”, проти Путіна вже можна не так жорстко виступати…
“Найвищою цінністю є людське життя, і ми повинні зробити все можливе і неможливе для того, щоб припинити кровопролиття та покласти край стражданням людей. Виходячи із заклику Президента Росії Володимира Путіна до керівників незаконних збройних формувань Донбасу зупинити вогонь, підписання протоколу на засіданні Тристоронньої контактної групи з імплементації Мирного плану Президента України, я віддаю наказ начальнику Генерального штабу Збройних сил України припинити вогонь, починаючи з 18.00 5 вересня.
 
Леонід Кучма і ДНРівський “прем’єр” Олександр Захарченко (фото: AP) 
Я також доручаю міністрові закордонних справ України спільно з ОБСЄ забезпечити ефективний міжнародний контроль за дотриманням режиму припинення вогню, який має носити винятково двосторонній характер”, – таке повідомлення Порошенка з’явилось на президентському сайті невдовзі після новин із Мінська. 
Нагадаємо, що докладно прокоментувати телефонні домовленості між Порошенком і Путіним адміністрація нашого гаранта не спромоглася від середи. Тепер маємо підписаний протокол з путінськими терористами, яким, як показує досвід і здоровий глузд, довіряти не можна. Порошенко вже висловлює сподівання, що нинішні домовленості виконуватимуть: стріляти не будуть обидві сторони і полоненими обміняються. Що ж, найближчі дні покажуть, як розгортатимуться події. Але вже нині можемо констатувати, що влада здала Донбас. Поклавши руку на серце, треба визнати, що цей регіон ніколи не був українським і не буде…
“Умови перемир’я з бойовиками вже позбавляють нас контролю над великою територією, яку визначать російські генерали. Мовиться про територію від теперішнього місця розташування бойовиків до місця вистрілу артилерії. Це може захопити і сусідні з Донецькою та Луганською області. У цій проміжній зоні, яку називають буферною, будуть представлені міжнародні спостерігачі. Над територією Донецької та Луганської областей встановлять зону  без польотів. Тобто на етапі встановлення перемир’я ми втратимо контроль над Луганщиною та Донеччиною!” – на цьому ще в середу в ефірі ТВі наголошував Богдан Яременко, екс-генконсул України в Стамбулі.

Повірити Путіну

Нагадаємо, що серед пунктів так званого “мирного плану”, на якому наполягав Путін, було як припинення наступальних дій ополченцями, так і відведення українських підрозділів на відстань, що виключає можливість обстрілу населених пунктів артилерією і всіма видами систем залпового вогню. 
Порошенко, своєю чергою, постійно повторював про необхідність створення буферної прикордонної зони. Йшлося про стокілометрову територію. Побачимо тепер, чи почне наш Президент відводити українські війська на відстань артилерійського удару. В РНБО повідомили, що сили АТО не змінюють місць дислокації, а тільки готові припинити вогонь. Влада ж чекає на обмін заручниками, аби продовжити “мирні перемовини”.
“Очікуємо, що найближчим часом будуть звільнені заручники. Найбільш імовірно, що це відбудеться завтра. Ми готові забезпечити значні кроки, які включатимуть децентралізацію влади, особливий статус окремих регіонів Донецької та Луганської областей щодо економічної свободи, гарантію вільного використання будь-яких мов на цій території, а також культурних традицій… Я можу також підтвердити, що це перемир’я ґрунтується на домовленостях, яких було досягнуто під час моєї телефонної розмови з президентом Путіним, і це є важливим з огляду гарантій того, що це перемир’я триватиме довго. Тепер це наша спільна з Путіним відповідальність”, – про це заявив Порошенко учора в Уельсі.
Але за будь-яких умов кремлівським маріонеткам із “ДНР” та “ЛНР” навіть не потрібно буде нікуди відходити – досить лише припинити вогонь. Такий мир означає замороження конфлікту. Російські війська навряд чи підуть з Донбасу, Москва їх знову видаватиме за донбаських “ополченців”. Конфлікт, як уже було сказано, заморозиться, і матимемо нову Боснію, можливо, Придністров’я.
“Ми збираємося продовжити курс на від’єднання. Припинення вогню – вимушений захід. Попереду ще багато роботи”, – заявив ЛНРівець Ігор Плотницький. Експерти вже не раз зазначали, що насправді незалежність “ЛНР” та “ДНР” є економічно невигідною Путіну, адже російська економіка з анексованим Кримом не надто справляється. Натомість такі заяви його маріонеток є тільки частиною торгів. Найоптимальнішим варіантом для Кремля буде “федералізація” України: Київ фінансуватиме Донбас, а керуватиме ним Москва.
Насправді незалежність “ЛНР” та “ДНР” є економічно невигідною Путіну, адже російська економіка з анексованим Кримом не надто справляється. Найоптимальнішим варіантом для Кремля буде “федералізація” України: Київ фінансуватиме Донбас, а керуватиме ним Москва
І якщо такий сценарій буде втілений, то фактично руками нещодавно феноменально підтриманого українцями на позачергових президентських виборах Порошенка. Хоч і не дуже хочеться знову шукати зрадників на найвищому державному рівні, однак констатувати те, що Порошенко за кілька місяців своєї каденції проявив слабодухість, потрібно вже.
Деякі експерти зауважили новий поворот в риториці президентської команди. “Хотів би відзначити, що команда Порошенка запустила проект “Миротворець”, я так розумію знову вибори, серія №2? Використовуються декілька тез у просуванні цього проекту. Вже на двох ефірах вони прозвучали від різних людей, чув трьох спікерів, на одному ефірі я був присутній. 1. Порошенко, виявляється, обіцяв на виборах не перемоги і миру, а просто миру. Цікавий поворот, ніби й не було слів про декількагодинну АТО. 2. Про слабку українську армію та сильну російську, тому ми не зможемо вистояти у довгій виснажливій війні.
3. Економіка не витримає, розруха, потрібно Донбас відбудувати, а ми ж європейська держава, і наводять приклад чомусь Афганістану, який в такому поганому стані через США та СРСР за час війни афганської. 4. Нам потрібно зберегти життя людей, а хіба хтось проти цього? 5. Всіх, хто сумнівається та має іншу позицію, “записують” у політики, які хочуть тільки виборів. Під роздачу вже потрапив Яценюк зі своєю заявою про нову оборонну доктрину та проект “Стіна”, – пише на своїй сторінці у Facebook Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій.

Стурбований Захід

Але й це ще не все. На Заході дуже чекали будь-якого мирного договору щодо Донбасу, навіть бутафорного. Ну дуже вже не хоче залежна від російського газу Європа бити решту горшків із Путіним. 
Агенство Reuters, посилаючись на власні джерела, повідомляло, що імплементація нових санкцій ЄС може бути перенесена, щоби подивитись, чи виконуватиметься мирний план на Донбасі. Зауважимо, що на момент здачі номера в друк не було докладнішої інформації про запровадження нового пакета європейських санкцій проти Росії. А це рішення мало бути ухвалене вчора.
Тим часом пряник Україні пообіцяло НАТО. Генсек Альянсу повідомив, що країни-члени, аби допомогти Україні з проведенням реформ у оборонному секторі, та союзники за посередництва НАТО дадуть близько 15 мільйонів євро.
Звичайно, модернізувати армію конче необхідно, навіть якщо перемир’я на Донбасі буде дотримане всіма сторонами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6663 / 4.17MB / SQL:{query_count}