Чого хочуть українці?

Майже половина наших громадян підтримує вступ до НАТО

фото: espreso.tv
Анексія Росією Криму та війна на Донбасі, яку розв’язали наші північно-східні сусіди, нарешті змушує українців переглянути своє ставлення до того, в якому напрямку потрібно розвивати оборонну стратегію країни. Відповідно до останнього дослідження соціологічної групи “Рейтинг”, кількість прихильників вступу України до НАТО перевищила кількість противників. 
Згідно з липневим дослідженням, якби сьогодні проводили референдум про вступ України до Північноатлантичного альянсу, 44% підтримали б такий крок, 35% – були б проти цього, а 22% – ще не визначилися. 
“За три місяці незначно збільшилася кількість тих, хто підтримує вступ до НАТО, при одночасному зменшенні на 11% против­ників вступу. Разом із тим збільшилася кількість тих, хто не визначився (на 7%)”, – зазначено у повідомленні групи “Рейтинг”. Нагадаємо, що ще у грудні 2012 року за вступ до НАТО були 19% українців, 61% – проти. 
Щодо нинішніх настроїв наших співвітчизників, то вступ до Північноатлантичного альянсу найбільше підтримують у Галичині (88%), найменше на Донбасі (6%), Харківщині (11%) і на півдні (23%). Зауважимо, що більше підтримують вступ до НАТО чоловіки і люди з більш високим рівнем освіти.

Президент і НАТО

Настрої українців ми бачимо, але в цій ситуації потрібно нагадати позицію влади, зокрема Президента Петра Порошенка. Ще на початку квітня, тоді ще кандидат в президенти, він називав втуп до НАТО питанням номер один для України.
Проте в середині травня висловився проти референдуму на тему вступу до НАТО, заявивши, що це може розколоти країну, а у випадку негативного голосування це питання буде закрите на довгі роки. І ось кілька днів тому Петро Олексійович у інтерв’ю американському каналу CNN заявив що є підстави звернутися до Конгресу США про надання Україні спецстатусу – головного союзника поза блоком НАТО. 
“У випадку, коли санкції не працюють, є підстави для звернення до Конгресу США про надання Україні для вирішення проблем безпеки спеціального статусу – головного союзника поза блоком НАТО (MNNA Major Non-NATO Ally of the United States), як Ізраїлю, Австралії та Філіппінам. Це загроза для всього світу, це не конфлікт в Україні. Українська нація зараз єдина як ніколи, і світ має знайти правильну відповідь на дії терористів”, – сказав він.
Але тут варто зазначити, що, відповідно до вже згаданого соцдослідження, з квітня цього року спостерігається збільшення прихильників вступу до ЄС при одночасному зменшенні прибічників Митного союзу (чи то пак уже Євразійського союзу). Нині 61% респондентів підтримують вступ до Європейського Союзу, 20% – до Митного союзу і майже стільки ж (19%) ще  не визначилися. Але показовим є те, що, знову ж таки, найбільше прихильників інтеграції в Митний союз на Донбасі (58%), Харківщині (42%) та півдні нашої держави (29%).

Визнати війну?

Не варто забувати, що у збройному конфлікті на Донбасі тамтешні жителі за останні три місяці стали частіше звинувачувати російські спецслужби і радикальні націоналістичні організації. На Донбасі та півдні збільшилася кількість прихильників думки про те, що місцеві олігархи та західні спецслужби причетні до протистоянь на сході України. 
Якщо брати загалом ставлення українців до подій у східних областях, то нині більш ніж половина респондентів (58%) вважають, що за ними стоять російські спецслужби, а майже половина (49%) – що до цього має причетність оточення колишнього президента Януковича. Ще чверть покладають відповідальність на Партію регіонів (28%) і місцевих олігархів (24%), кожен п’ятий (18%) вважає, що за цим стоять місцеві жителі, незадоволені політикою нової влади, 15% – радикальні нацiоналiстичнi організації, 11% – західні спецслужби і 6% – українські спецслужби.
Важливо, що переважна більшість опитаних (75%) підтримують унітарний устрій нашої держави, 12% – федеративний і 13% – ще не визначилися. “Впродовж останніх трьох місяців спостерігається збільшення прихильників унітарного устрою (з 69% у квітні до 75% у липні). Унітарний устрій країни найменше підтримують на Донбасі, жителі міст та російськомовні респонденти. Донбас – єдиний регіон, де відносна більшість респондентів (40%) за федеративний устрій, 29% – за унітарний і 31% – ще не визначилися. В усіх інших регіонах України переважаючою є підтримка унітарності держави”, – кажуть соціологи з групи “Рейтинг”.
А на питання “Як би Ви оцінили сьогоднішній стан відносин України та Росії?”  57% опитаних відповіли, що це війна, 19% назвали це політичним конфліктом, а 8% – тимчасовим непорозумінням. Зауважимо, що 58% респондентів виступають за повне закриття кордону з Росією, а 34% – проти. При цьому в питанні запровадження візового режиму з РФ позиції українців розділились так: 49% – за і 41% – проти.

Соціологічна група “Рейтинг” проводила дослідження з 28 червня до 10 липня методом особистого інтерв’ю. Воно охопило 4 000 респондентів. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Похибка вибірки не перевищує 1,5%.

Тут потрібно зазначити, що, у той час як більшість називає відносини з Росією війною, українська влада досі відмовляється запроваджувати воєнний стан на Донбасі. Це питання вже не перший місяць активно обговорюється у суспільстві. Тривалий час ситуацію з можливістю чи неможливістю запровадження воєнного стану коментували люди з оточення Президента. Цього тижня свою позицію він пояснив сам – на зустрічі з керівниками парламентських фракцій і груп.
“Закликаючи владу до ухвалення рішення про введення воєнного стану, народні депутати мають усвідомлювати наслідки для країни такого рішення. Сьогодні навіть одне необережне слово здатне потягнути за собою великі наслідки… Україна вже перебуває у стані бойових дій та має обороняти свою територію. Для цього необхідна боєздатна армія та відповідне її забезпечення, що неможливо під час воєнного стану. У воєнному стані заборонено постачання зброї, продукції подвійного призначення, а нам треба виграти війну… 
Країнам у стані війни МВФ не дає грошей. Про це ніхто не думає, коли ставить сьогодні питання про воєнний стан… Воєнний стан – це ситуація, коли є протилежна сторона. І та сторона, з якою ми воюємо, має відповідні права. Її можуть підтримувати, в тому числі й інші держави, вона захищена міжнародним правом… Ми наполегливо працюємо над тим, щоб усі, хто сьогодні вбиває українських солдат і українських цивільних, були визнані терористами, а фінансова чи будь-яка інша допомога терористам – злочином проти людства!” – наголосив гарант.
За інформацією агентства Reuters, Міжнародний  комітет Червоного Хреста (МКЧХ) визнав, що Україна перебуває в стані війни. Повідомляється, що організація, яка має повноваження визначати, коли насильство переходить у стадію збройного конфлікту, не зробила публічної заяви, не бажаючи ображати Україну або Росію, і назвала конфлікт громадянською війною або випадком міжнародної агресії, але конфіденційно поінформувала сторони конфлікту.
Зауважимо, що це в майбутньому може відкрити дорогу для можливого переслідування за військові злочини, зокрема і за збитий російськими бойовиками “Боїнг-777”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.9557 / 4.14MB / SQL:{query_count}