Втеча по-слов’янськи

Сили АТО звільнили Слов’янськ і Краматорськ, але боротьба за Донецьк і Луганськ може тривати довго…

фото: ITAR-TASS
Минулий тиждень озна­менувався наймасштабнішими україн­ськими перемогами на Донбасі. Сили АТО відбили в терористів Слов’янськ, Краматорськ, Костянтинівку, Артемівськ, Дружківку, селище Миколаївка, пропускний пункт “Довжанський” та інші. У цьому контексті звільнення Слов’янська та Краматорська має неабияке значення, зокрема символічне. Не забуваймо, що це місто є важливим каналом комунікації. 
Але для ейфорії ще дуже рано. Російські бойовики зуміли втекти зі Слов’янська до Донецька, міста-мільйонника, обласного центру, звідки, з огляду на велику кількість мирного населення, вибити їх буде дуже важко.
І знову у повен голос заговорив олігарх Рінат Ахметов, який вважає себе господарем регіону. “Донецьк бомбити не можна… Владі України потрібно сідати за стіл переговорів і вирішувати конфлікт мирним шляхом”, – сказав олігарх. Те, що Донецьк бомбити не можна, розуміють і українські військові, обіцяючи не завдати авіаударів. Тож нині ми переходимо до нового етапу АТО, який може перерости в довгі і важкі місяці блокування Донецька та Луганська з терористичним підпіллям. 
“Звільнення міст передбачає стратегічний план Порошенка. У плані показано, хто і як звільняє міста – Нацгвардія, ЗСУ, а в прикордонних регіонах і Держприкордонслужба. Слідом за нашими частинами йдуть міліція та цивільний персонал, які братимуть на себе відповідальність за визволення регіону. Щодо Донецька та Луганська, то там буде проведено повну блокаду й відповідні заходи, у результаті яких терористи будуть змушені скласти зброю” – заявив у ефірі каналу “Інтер” Михайло Коваль, донедавна в.о. міністра оборони, а нині заступник секретаря РНБО.
Ще раніше керівник Центру військово-політичних досліджень і координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук зазначав, що ідеально було би взяти Луганськ і Донецьк сходу, але це не можливо. “Ми пам’ятаємо, як важко було відбивати у ворога невеликий Слов’янськ, повний мирних жителів. Воювати ж у обласних центрах, враховуючи величезну чисельність мирного населення, буде значно важче… Фактор відкритого кордону несприятливий для повної перемоги. “На превеликий жаль, враховуючи розстановку сил, взяти кордон під конт­роль на деяких ділянках дуже непросто. Путін же і далі посилено постачає найманців і зброю!” – наголосив експерт.

фото: AFP
Учора Андрій Лисенко, речник РНБО, заявив, що жителі Донецька та Луганська можуть безперешкодно виїхати з міст і для цього їм буде надана всебічна допомога. “До нас надходить багато запитів щодо формулювання “облога міст”. Насправді відбувається блокування підходів до населених пунктів для того, щоби до бойовиків не надходила ані зброя, ані озброєння, ані “жива сила”… Для місцевого населення це означає, що люди можуть спокійно залишити міста, пройти через блокпости… Першочергове наше завдання – уникнути жертв серед мирного населення”, – розповів Лисенко на брифінгу, інформує “Українська правда”. 
Війна на Донбасі триває. Як уже заявляли в РНБО, Путін готує нову хвилю провокацій на осінь цього року. Якщо до цього часу нашій владі не вдасться зробити Донбас справді українським, то результат нинішніх перемог так і залишаться із символічним значенням, оскільки неповна перемога дає лише час для роздумів і перегрупування. До того ж обом сторонам…
А нині перед Президентом Порошенком знову виникає безліч випробувань. Це як тиск Заходу, зокрема Німеччини, що грає на руку Путіну і схиляє українського гаранта до припинення вогню та перемовин із терористами, так і спокуса різноманітних домовлянь із місцевими “елітами”, зокрема Ахметовим, який насправді мало контролює ситуацію, граючи на два фронти, але водночас бажає зберегти Донбас за собою.
“Одужання” Донбасу в жодному разі не повинне означати, що Порошенко може піти на компроміс із місцевими “елітами” в особах Ахметова і Єфремова. До цього його вже нині активно схиляють окремі друзі й “авторитети” Донбасу, які привели регіон до гуманітарної катастрофи. Якщо Президент знову наважиться зробити ставку на ахметових – єфремових, то це дасть їм рятівне коло, якого ті так потребують. Але це також стане зрадою нового Донбасу, який бився і помирав під національним прапором у батальйонах “Донбас”, “Айдар”, “Азов”. Тільки такий – патріотичний – Донбас має шанси видужати і зробити цей трудовий регіон гордістю нової України”, – зазначив на своїй сторінці у Facebook політтехнолог Тарас Березовець. 

Як утекли терористи?

У понеділок, 7 липня, у Міноборони повідомили, що напруженою залишається ситуація в семи містах на Донбасі – Донецьку, Горлівці, Луганську, Сніжному, Антрациті, Краснодоні та Сєвєродонецьку. У РНБО зазначають, що на цьому етапі, згідно з дорученням Президента України, пріоритетним завданням є налагодження мирного життя на територіях, звільнених від терористів.
У цій ситуації дуже дивною виглядає ситуація з тим, як терористи легко змогли втекти зі Слов’янська до Донецька. Інформація щодо цього відрізняється залежно від джерела. Так, у РНБО заявили, що колони терористів не бомбардували, бо з ними були українські заручники. Водночас новий міністр оборони Валерій Гелетей заявив, що ядро колони терористів було знищене.

фото: AFP

“Інформація про те, що відходитимуть бойовики, надходила постійно, але про те, що буде колона, дізналися в останню хвилину. Коли ми отримали інформацію, були задіяні відповідні підрозділи на одному з блокпостів. Дочекалися цю колону, були готові й дали бій. На автошляху з міста Слов’янськ на Артемівськ – десятки важкої техніки і багато вбитих сепаратистів. Зрозуміло, що колона була досить протяжною і одночасно знешкодити всю її не було просто, оскільки місцевість дозволяла терористам сховатися в різних місцях. Але це не свідчить про те, що їм була надана можливість утекти. Я вважаю, що ядро (тобто понад десять одиниць важкої техніки) було знешкоджене”, – сказав Гелетей у інтерв’ю “ТСН. Тиждень”.
Нагадаємо, що Президент Порошенко не відмовляється від ідеї повторного перемир’я, але за умови, якщо терористи самі складуть зброю і відпустять усіх заручників. Однак, незважаючи на інформацію, що все більше терористів здається українським силовиків, нині мало надії на те, що російські професійні диверсанти так робитимуть. З’явилась інформація про те, що терористи, використовуючи українські прапори, у понеділок обстрілювали житлові квартали в Луганську, а в Донецькій області підірвали залізничний міст. Таких провокацій може бути багато.

Голос Донбасу

Місцеві жителі, які були учасниками терористичних банд, нині вже мали б усвідомити, що Путін їх кидає. Для господаря Кремля найважливішим є лише дестабілізація ситуації в Україні. До жертв і їх кількості йому діла нема.
Тому нині важливим аспектом врегулювання ситуації є, власне, голос Донбасу, який, чесно кажучи, на самому початку сепаратистських шабашів дозволив цій нечисті розповзтися регіоном і дочекатися російських бойовиків.

фото: korrespondent.net

Цікавим є опитування жителів Донбасу, яке минулого тижня провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення телеканалу “Інтер”. Звичайно, його результати не можуть бути абсолютно точними, бо дослідження проводили по телефону і нема інформації про кількість респондентів Але все ж: за рік рівень підтримки Путіна на Донбасі знизився від 67% до 36,5%. Та все ж це багато, адже, за результатами цього ж дослідження, рейтинг довіри донбасівців до Петра Порошенка нині становить 36,7%.
Така ситуація неприпустима, адже повинні розуміти: скільки б наші вояки не воювали за нашу землю, але поки донбасівці підтримують президента іншої країни на рівні із президентом своєї, ситуація спокійною не може бути. Це до того, що нині багато розмов точиться про те, що про Донбас за роки незалежності ніхто не дбав, а нині його треба визволяти. Центральна влада про інші регіони дбала не більше, але тут нема такої значної підтримки голів сусідніх країн. Нині зміни мають насамперед відбуватись у головах більшості самих донбасівців, бо від радянської ідеології їх ніхто не звільнить… Можна багато і пафосно заявляти про те, що “схід і захід разом”, але потрібно бути чесними зі собою. Донбас у георгіївських стрічках дозволив агресію РФ, а український голос був надто слабким. Отож нині ми разом як можемо вибираємося з цієї ситуації.
У нинішній ситуації важливим є те, що, як відомо, серед терористичних банд немає єдності. За повідомленнями ЗМІ, один із лідерів терористів Гіркін, втікаючи зі Слов’янська, спочатку направився в Артемівськ і Горлівку. Пізніше з’явилась інформація про те, що він вже в Донецьку та оголосив себе “військовим комендантом” міста. Тепер він начебто хоче створити в Донецьку військову раду з польових командирів-терористів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.1052 / 4.17MB / SQL:{query_count}