Час збирати каміння

Одностороннє перемир’я, яке оголосив Президент, уже називають “грою в одні ворота”. В найближчі дні провокацій з боку Росії може побільшати

фото: president.gov.ua
Чи багато людей нині задумується над тим, яким насправді буде чесний вихід із ситуації, що склалась на сході країни? Чесний перед собою і перед лицем ворога. Якщо ми довго обговорювали те, здала чи не здала тодішня тимчасова влада Крим Росії, то нині кримське питання вже якимось дивним чином відійшло на задній план. 
Ми отримали продовження російської агресії на Донбасі і знову ж таки заговорили про правильність чи неправильність кроків тепер уже нової влади на чолі із новим Президентом без “в.о.” Усі українці, які за останні півроку вже забули про спокійне життя, нині хочуть миру. От тільки виникає все більше питань до того,  чи хтось вірить у результативність плану Порошенка і чи не стане перемир’я в односторонньому порядку лише часом для перегрупування сил російських терористів.
У цій ситуації цікавою є думка тих, хто воює за українську державу. “Усі ми, ті хто бачать настрої і вчинки людей по той бік барикад, розуміємо, що домовитись з ними неможливо. І пробачити їм те, що вони вже натворили, також буде з нашої сторони нечесним по відношенню до загиблих, до тих хлопців, які уже Герої в нашій пам’яті. 
Як ми можемо дозволити вбивцям просто і легко піти? Хіба це буде чесно? І тим паче, і я, і усі, хто зі мною, думаємо, що вони не збираються йти, – заявив у понеділок під час прес-конференції у Львові Руслан Онищенко, командир спецбатальйону “Шахтарськ” і додав – Вони вже отримують від своїх дій задоволення і безкарність народжує бажання нових дій. Коли вони повністю спустошать Донецьку і Луганську області, то, скажу вам, вони вже націлені на інші області. Це Дніпропетровщина, Харківщина і люди, які живуть там, нехай не думають, що вони залишаться в стороні. 
Ніхто не залишиться в стороні. Або ми, або вони. Зрозумійте, в терористів уже мало пального, мало сигарет, мало води, мало їжі. Вони почнуть просуватись далі. Спочатку витиснуть усе з Донбасу і їм треба буде йти далі. Також грабувати, також забирати автомобілі, вони на цьому заробляють великі гроші. І ніхто з них не хоче зупинятись”.

Не згаяти час

Руслан Онищенко також висловив сподівання на те, що за час перемир’я українська сторона зможе відпочити і зрозуміти ті речі, які не розуміла раніше. “Дечому навчитись і навчити тих, хто чогось не вміє”, – сказав він.
Зауважимо, що в суспільстві було уже багато розмов про те, що насамперед потрібно вибити ворога з нашої землі, а вже потім зайнятись “розборами польотів”. Та цим влада мала б зайнятись уже сьогодні. Адже очевидно, що активну фазу АТО потрібно буде продовжувати. Терористи не збираються здавати зброю і щодня обстрілюють позиції українських сил.

фото: president.gov.ua
“Як і варто було очікувати, оголошене Президентом України перемир’я на Донбасі де-факто перетворилося на гру в одні ворота. Терористи спочатку заявляли про те, що не припинять вогонь. Тому розраховувати на зворотне міг тільки відчайдушний оптиміст. У результаті вже за першу добу перемир’я маємо десятки випадків нападу на сили АТО і диверсій за відсутності активних дій силовиків”, – поділився думками на своїй сторінці у соцмережі Facebook Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень та координатор групи “Інформаційний опір”.
Експерт наголосив на тому, що із військової точки зору оголошене в односторонньому порядку перемир’я є доволі сумнівним кроком, адже дозволяє терористам: 1) провести перегрупування власних сил відповідно до розстановки сил противника; 2) зміцнити райони оборони, фактично безперешкодно проводячи необхідні заходи щодо фортифікації, облаштування інженерних загороджень, обладнанню вогневих точок; 3) провести “мобілізацію” за допомогою переданих з Росії грошей, а також силовими методами поповнивши свої поріділі за останній тиждень ряди; 4) провести аналіз наявних сил і засобів та визначити необхідність у першочергових ресурсах, які повинна надати терористам Росія для ведення подальших бойових дій; 5) безперешкодно здійснювати провокації під виглядом силовиків, дискредитуючи сили АТО і даючи російським ЗМІ потрібну “картинку”.
Час перемир’я потрібно використати для того, щоб переконати мирне населення Донбасу в тому, хто є другом, а хто ворогом, налагодити діалог із тамтешніми лідерами громадської думки
Для учасників АТО Тимчук знайшов менше плюсів від перемир’я, але вони є: 1) можливість провести ротацію підрозділів на напружених ділянках; 2) провести заходи щодо перегрупування сил і засобів, необхідні для подальших активних дій; 3) спробувати вирішити основні проблеми в забезпеченні військ.
Набагато більше плюсів експерт виділив у політичній площині. На переконання Тимчука, час перемир’я потрібно використати для того, щоб переконати мирне населення Донбасу в тому, хто є другом, а хто ворогом, налагодити діалог із тамтешніми лідерами громадської думки, а також переламати російське лобі на Заході і потуги звести нанівець намагання олігархів з Донбасу, зобразити сили АТО такими ж винуватцями насильства, як і терористи. 
“Чи зможе Україна довести і міжнародному співтовариству, і власному населенню на Донбасі, що терористи – це однозначне зло, а силовики – “сили добра”? Це ще питання. Однак і з цього, і по інших пунктах абсолютно ясно, що Україна на час оголошеного перемир’я не може сидіти склавши руки і чекати, поки терористи повністю самодискредитуються і закінчать життя самогубством. Дана пауза повинна бути максимально використана для роботи по двох найважливіших взаємозалежних напрямках – зовнішньополітичному і інформаційному”, – підсумовує Дмитро Тимчук.
Важливо, що радник Президента і екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявив, що у Порошенка є план “Б”. “ Для всіх очевидно, що план “А” – це простягнута з миром рука до переважаючої більшості мешканців Донецької та Луганської областей, які прагнуть спокійного життя, праці і повернення мирних радощів буття в межах єдиної України. План “Б” стосується бойовиків, які не дослухаються до голосу розуму і продовжуватимуть, захопивши заручниками мільйони українців, військові дії проти нашої держави. У такому випадку доведеться знищувати тих, хто зсередини знищує українську державу”, – наголосив Юрій Луценко в ефірі телеканалу “Україна”.
Насправді потрібно зрозуміти, що завжди є час розкидати каміння і збирати його. І нині цей час надходить як для української влади, яка обіцяє вирішити проблему на сході, так і для терористів, в яких руки у крові.

Немирні дні


фото: Reuters

Зауважимо, що в неділю, поки сили АТО дотримуються перемир’я, тобто лише захищаються, але не атакують, терористи знову обстрілюють позиції наших силовиків у шести районах на Донеччині та Луганщинні. Владислав Селезньов повідомив про п’ять поранених наших військових та одного прикордонника. Також він розповів про те, що в деяких районах Краматорська терористи продовжують обстрілювати соціальні об’єкти, школи, дитячі садки й лікарні.
Загалом у ці дні можемо чекати на багато провокацій з боку терористів, адже для Росії нині важливо зірвати мирний план Порошенка, який Президент, вочевидь, приурочив до підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС, яке має відбутись саме 27 червня, коли і завершується перемир’я.
“Найближчим часом з таборів підготовки бойовиків на території Росії планується здійснити прорив на територію України російських найманців. Найближчим часом з таборів підготовки бойовиків на території Росії планується здійснити прорив на територію України російських найманців. У російському сегменті соц­мереж здійснюється пошук добровольців для відправки на схід України. Всі бойовики, терористи і диверсанти, які порушують режим припинення вогню, отримають жорстку та адекватну відповідь”, – заявив учора, 23 червня, Володимир Чеповий, речник Інформаційного центру РНБО.
Тут зауважимо, що нині найулюбленішою тактикою диверсантів став обстріл українських позицій із прикордонної зони, щоб спровокувати вогонь у відповідь у бік російського кордону. Нагадаємо, що у суботу терористи  під час бою змусили наших прикордонників із прикордонного пункту “Ізварине” на Луганщині відступити на російську територію в пункт пропуску “Донецьк”. Учора з’явилась інформація про те, що усі прикордонники повернулись на українську територію і продовжують нести службу. 

Традиційне зволікання Заходу

І насамкінець потрібно зауважити, що Петро Порошенко намагається залучити до реалізації свого мирного плану світових лідерів. Так, в останні дні він провів телефонні перемовини із віце-президентом США Джо Байденом і канцлером Німеччини Анґелою Меркель. 
Важливо також і те, що учора мало відбутись засідання тристоронньої контактної групи з реалізації мирного плану Президента Петра Порошенка за участю голови ОБСЄ Хайді Тальявіні та посла РФ Михайла Зурабова. Українську сторону у цих перемовинах, за дорученням Порошенка, представляв екс-президент Леонід Кучма. На момент здачі номера в друк не були відомі подробиці цього засідання, але повідомлялось, що перед від’їздом контактної групи до Донецька Порошенко прийняв її учасників у Києві.
Але знову ж таки, позиція Заходу у нинішній ситуації є дуже непослідовною. На вихідних прес-служба Білого дому повідомила, що керівники США, Франції та Німеччини погодилися із застосуванням нових санкцій щодо Росії. Але для цього визначили дуже розпливчасті вимоги: санкції проти РФ будуть у випадку ескалації напруженості на південному сході України. Наче Росія припиняла ескалацію?!
І в самому ЄС наполягають на тому, що чекають на реакції Путіна.  Міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Хейг у понеділок заявив, що Путін має час до п’ятниці, щоб  реальними діями (припинити потік озброєння та диверсантів через кордон на сході України) підтримати “мирний план”. 
Водночас міністр закордонних справ Голландії Франс Тіммерманс також учора заявив, що Рада Євросоюзу не розглядатиме питання запровадження нових санкцій, але до кінця тижня може-таки взятись за це питання.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6336 / 4.17MB / SQL:{query_count}