ВО “Майдан”: “яблуко розбрату”

Ще навіть не створене об’єднання на Львівщині вже спровокувало суперечку між представниками різних ініціативних груп

фото: facebook.com.euromaidanlviv
Одразу після того, як опозиція у Києві оголосила про створення Всеукраїнського об’єднання “Майдан”, в експертному середовищі почались розмови про те, чи не повторить воно долю безславно забутого Комітету опору диктатурі. 
І нині, на превеликий жаль, процеси, котрі супроводжують побудову нової організації, свідчать про втілення найгірших сподівань. На Львівщині це виявилось у тому, що громадські активісти звинувачують представників політичних партій у намаганні монополізувати ВО “Майдан” та будувати його “комуністичними” методами – зверху вниз. 
Учора представники громадськості на прес-конференції висловили свій протест у зв’язку із тим, що у понеділок Рада ВО “Майдан” у столиці без обговорення та будь-яких консультацій затвердила склад ініціативної групи, котра має розбудовувати об’єднання на Львівщині. До цієї групи увійшли здебільшого представники партій і лише один студент. Тож нині опозиція вкотре демонструє відсутність єдності. А також те, що вона може гальмувати навіть без прямого тиску влади.

Не поділили “Майдан”

Потрібно нагадати, що після оголошення опозицією із сцени на майдані Незалежності про створення нового Всеукраїнського об’єднання, котре мало стати  широкою позапартійного громадською організацією, 3 січня у Львові представники громадськості, студентства і навіть деяких політичних партій сформували місцевий оргкомітет ВО “Майдан”. У зборах взяли участь понад 120 представників різних середовищ. 
Від громадського сектора до оргкомітету обрали сімох представників: Івана Вакарчука, Звениславу Мамчур-Калинець, Андрія Мисика, Софію Федину, Володимира Парубія, Олега Кузана та Петра Костюка. А от від політичних партій сім місць укомплектувати не вдалось. Зокрема, лише від УДАРу до оргкомітету увійшла Оксана Юринець, від Народного Руху України – Валерій Веремчук, від “Батьківщини” – Микола Кадикало (та й то після перших зборів він надалі не брав участі у процесі), від депутатської групи “Наш край” в облраді – Мирослав Сеник.
Студенти взагалі подали своїх представників до цього оргкомітету через кілька днів і також лише чотирьох осіб. Ними стали Богдан Зятик (студентський мер Львова); Євген Филипець (Львівський національний університет ім. Івана Франка); Микола Брич (Національний університет “Львівська політехніка”); Тарас Зінченко (Український католицький університет).
У понеділок Рада ВО “Майдан” у столиці без обговорення та консультацій затвердила склад ініціативної групи, котра має розбудовувати об’єднання на Львівщині. До цієї групи увійшли представники партій і лише один студент
Та як виявилось вже цього тижня, у Києві все це не взяли до уваги. У понеділок на засіданні ради Всеукраїнського об’єднання “Майдан” було затверджено склад ініціативної групи зі створення організації ВО “Майдан” на Львівщині. Це 11 осіб – Роман Брезіцький, Іван Вакарчук, Роман Ілик, Петро Колодій, Олег Кузан, Василь Молдован, Володимир Парубій, Ярослав Пітко, Ірина Сех, Євген Филипець, Оксана Юринець.
Іван Вакарчук та Петро Колодій потрапляють до цієї групи поза квотами, а решту дев’ять місць, як виявилось, розподілялись за квотами “Батьківщини”, УДАРу і “Свободи”. І начебто представники студентства Романа Брезіцького та Василя Молдована там насамперед можна розглядати як помічників нардепів Степана Кубіва (“Батьківщина”) та Ірини Фаріон (“Свобода”). До того ж вони уже не студенти – Молдован завершив навчання наприкінці 2013-го, а Брезіцький є аспірантом. Студентом є лише Євген Филипець, студентський віце-мер Львова.

За кулісами конфлікту

Та тут склалась дуже дивна ситуація. Адже власне сам Филипець, як і представник громадської організації “Зарваницька ініціатива” Олег Кузан нині стверджують, що вони лише із офіційних новин дізнались про своє включення до ініціативної групи. Дивна ситуація, бо потрапили вони туди за квотою УДАРу. 
Тим не менш, учора на прес-конференції Євген Филипець, Олег Кузан, а також Софія Федина, донедавна ведуча львівського Євромайдану і Володимир Кондзьолко, представник територіальної ради ВО “Майдан” Львівщини, створеної 3 січня, виступили проти спроб партій монополізувати ВО “Майдан”. Головним їхнім меседжем було те, що централізовані комуністичні методи тут є неприпустимими. Водночас усі наголосили, що вони проти розколу. 
“Це рішення було затверджено і спущено згори з Києва, на нашу думку, компартійним методом. Ми повністю підтримуємо створення організації “Майдан”. Але протестуємо проти тих методів, якими зараз у Києві послуговується так звана рада “Майдану”, – заявила Софія Федина.
Представники створеного 3 січня оргкомітету пропонують завтра провести спільну зустріч із групою, призначеною з Києва. Завтра до міста Лева із столиці  має приїхати уповноважений представник Ради ВО “Майдан” Валерій Пацкан, нардеп від УДАРу. Тож зможемо побачити, як вирішуватиметься конфлікт двох євромайданівських організацій на Львівщині. Загалом представники оргкомітету, створеного 3 січня, наголосили, що вони готові передати ініціативній групі свої напрацювання. Зокрема, вони вже навіть почали створювати осередки об’єднання “Майдан”. 
Сцену треба розібрати. Замість того, щоб платити по кілька тисяч гривень в день за сцену, ці кошти краще віддати на організацію доїзду жителів Львівщини до Києва
А також вони розробляють концепцію відправки охочих мітингувальників до Києва, бо як виявилось, координаційний штаб у Львівській облраді вже тиждень цього не робить! Відомо, що штаб просто виставили за двері за вказівкою голови ЛОР Петра Колодія. Це було аргументовано відсутністю коштів. Тож учора Софія Федина порекомендувала розібрати сцену Євромайдану у Львові, а гроші на її утримання направити на транспортування активістів до столиці. “Сцену треба розібрати. Віче можна проводити біля пам’ятника Т. Шевченку. Замість того, щоб платити по кілька тисяч гривень в день за сцену, ці кошти краще віддати на організацію доїзду жителів Львівщини до Києва”, – зауважила Федина.
Вона також розповіла про те, що ще 3 січня їй заборонили надавати слово на сцені Євромайдану у Львові. Персонально таке рішення висловив Роман Брезіцький. А також Софія Федина розповіла про те, що після цього “Свобода” “захопила” львівський Євромайдан і навіть були випадки, коли до виступів не допускали студентів та деяких громадських активістів.
Тож як бачимо, хоч на завтра начебто і запланована спільна зустріч різних сере­довищ, проте їм не так просто буде порозумітись. Є дуже багато затаєних образ та прихованих інтересів у різних, хоч начебто і усіх опозиційних сил. А така організація як ВО “Майдан” розглядається політичними гравцями важливою у контексті майбутніх виборів. Окремі політики хочуть мати в цьому об’єднанні більше впливу, аніж соратники-конкуренти на різних рівнях. Невдовзі вибори – і президентські, і місцеві… 
А нині виникає ще одне питання: чи на такому тлі власне ВО “Майдан” зможе розростись і мати значний вплив на суспільство?.. Якщо ця організація повністю контролюватиметься партіями, то вона не зможе стати успішною. Адже протест мільйонів людей це одне, а от партійна бюрократія – зовсім інше…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.2243 / 4.14MB / SQL:{query_count}