По скільки нині незалежність?

Віктор Янукович хвалиться російським кредитом і знижкою на газ. Утім українські та західні експерти заявляють, що таким чином гарант здає Україну під контроль господарю Кремля

фото: reuters
Черговий візит Віктора Януковича до Москви викликав тривогу у мільйонів українців. Після призупинення євроінтеграції, провалу Вільнюського саміту та в розпал Євромайдану гарант вирішив в екстреному порядку покращувати відносини з Росією. І навіть попри те, що, зі слів Володимира Путіна, він узагалі не говорив із Віктором Януковичем про приєднання України до Митного союзу, нині не зникає відчуття того, що в Москві торгувались українською незалежністю.
“Коли побачимо оновлений склад уряду Азарова, багато тіньових домовленостей між Януковичем і Путіним вилізе назовні: 1) стане зрозуміло, з ким із олігархів поділилася “сім’я”  і кого з них пустять на російський ринок в обмін на лояльність до режиму; 2) в уряді має з’явитися “кремлівська квота” . Адже, за високими правилами вишуканої міжнародної дипломатії у рамках Митного союзу, позиченим грошам обов’язково потрібні “смотрящі”, – зазначив на своїй сторінці у соцмережі Facebook політолог Сергій Таран.
Про зустріч президентів у рамках шостого засідання Українсько-російської міждержавної комісії начебто і відомо більше інформації ніж про нещодавні візити, оприлюднено підписані документи, однак зрозуміло, що лише з часом бачитимемо справжні результати перемовин. Зрозуміло, що після нинішніх домовленостей Росія матиме ще більше можливостей для тиску на нашу державу і заганяння її в Митний союз у майбутньому, навіть ще до 2015-го. Російський кредит коштує навіть дорожче за відсотки, які доведеться за нього сплачувати. Нині він коштував відмови від євроінтеграції…
“Так, це не приєднання до Митного союзу, це гірше. Це капітуляція!» – заявив Валерій Чалий, заступник директора Центру імені Разумкова.

Гроші доведеться віддавати…


фото: Reuters
У вівторок російський уряд прийняв рішення розмістити у єврооблігаціях українського уряду впродовж цього та наступного років частину своїх резервів із Фонду національного добробуту обсягом 15 млрд доларів. По суті, це кредит, як пізніше повідомила російська сторона, під 5% річних. 
При цьому інформація про це одразу обвалила прибутковість українських єврооблігацій майже удвічі. Експерти назвали такі операції небезпечними для України та Росії. Однак очільники двох держав, вочевидь, думають про інше. Путін, рятуючи нині Януковича від дефолту в нашій країні, фактично «посадив» його на короткий повідець. І тут криється дві великі біди: залежність України від Кремля за таких умов лише збільшуватиметься, а загроза дефолту не зникає, а лише відкладається на потім. Гроші доведеться віддавати…
Важливо зауважити, що кредит від Заходу нинішня українська влада могла отримати під менші відсот­ки, а разом із ним повинна була реформувати законодавчу базу та модернізовувати економіку. Так, Росія дала гроші без цих умов, але це ще більше погіршує ситуацію. Адже, по суті, північний сусід лише заохочує українську владу до простого проїдання грошей і, водночас, до подальшого нехтування проблемами нашої давно застарілої промисловості.
“Російські рятівні кредити Україні загрожують відкладанням термінових економічних реформ і модернізації, необхідної ЄС, – написав у соцмережі Twitter Карл Більдт, міністр закордонних справ Швеції. Звичайно, Віктор Янукович і далі хвалитиметься своїми досягненнями у Москві, розповідатиме про порятунок економіки… А що йому нині ще залишається робити?.. Для гаранта важливо, щоб його виборець повністю не відвернувся від нього. До речі, сьогодні, 19 грудня, Віктор Янукович дасть інтерв’ю у прямому ефірі о 12.00 на Першому національному.
Важливо, що Янукович із Путіним доручили урядам двох країн приступити до переговорів з підготовки двосторонньої угоди про заміну озброєння і військової техніки Чорноморського флоту РФ, що базується на території України. Тобто Росії дозволять посилити свій флот у Севастополі, чого вона добивалася довго. Цікаво, чи про це згадає Віктор Янукович в інтерв’ю?.. А ще не можна забувати про транспортний перехід через Керченську протоку.
Зазначимо, що в Москві президенти домовлялися також про активізування співпраці у літакобудуванні, суднобудуванні тощо. І тут знову ж таки виникає питання: а чи не зазіхає Росія на українські стратегічні об’єкти? Опозиція запевняє, що так. І чи не найбільше побоювань виникає щодо нашої газотранспортної системи. Адже поруч із усіма домовленостями чи не найважливішою стала знижка на газ для України з 400 до 268,5 долара за тисячу кубометрів. І знову виникає багато запитань...

Газова залежність


фото: Reuters
Нині чи не найбільше українських експертів турбує те, про які обсяги закупівлі газу домовився Янукович із Путіним. “Йдеться не про нові контракти між “Газпромом” і “Нафтогазом України”. Йдеться про доповнення до старих контра­ктів. Отже, обсяги газу залишаються тими ж. 
Яка різниця – купувати 18 мільярдів кубометрів газу за 400 доларів чи купувати 40 мільярдів за 270? Різниці нема. Україна зменшила споживання природного газу до 20 мільярдів кубометрів, і це абсолютний позитив, але платитиме за 40 мільярдів”, – заявив учора в ефірі телеканалу ТВі Павло Розенко, парламентар від УДАРу.
Тож, виявляється, українська влада знову вирішила підсісти на «газову» голку, а громадянам розповісти про свою начебто перемогу. “Але якщо ціна на газ із 1 січня наступного року буде на 30% меншою, то це означає, що уряд Президента Януковича повинен на 30% знизити  вартість газу для населення і всі тарифи на послуги ЖКГ. Тоді ми відчуємо, що це правда. В іншому випадку це брехня, і це означає, що Янукович у схемі й у корупції”, – заявив на Майдані Арсеній Яценюк, голова парламентської фракції “Батьківщина”.
Тут також потрібно зазначити, що вчора Ігор Прасолов, міністр економрозвитку та торгівлі України, заявив, що з наступного року скасовуються квоти на російське вугілля. І зрозуміло, що це буде ударом для української вугільної промисловості. А Янукович тим часом радіє газовим контрактам…
Загалом, ситуація з таким доповненням до газових контрактів 2009 року нині виглядає доволі дивно. Через них у в’язниці сидить Юлія Тимошенко. Нинішня влада безрезультатно кілька років намагалася випросити у Кремля знижку… І тут така начебто небачена щедрість від Путіна… І знову ж таки після провалу українською владою євроінтеграції і під час Євромайдану в Києві. До речі, мітингувальники на Майдані зустріли інформацію про московські угоди з недовірою.

Куди далі?

Як бачимо, Віктор Янукович вирішив тісно зближуватися з Росією. Тому нині дуже цікавить, як же далі поводитимуться представники влади, котрі навіть після Вільнюського саміту заявляли, що таки хочуть у майбутньому підписати Угоду з ЄС. Тим часом саму Європу занепокоїли підписані Януковичем угоди в Москві. 
“Ми беремо до уваги повідомлення про угоди, досягнуті між Україною і Росією. Між ЄС та Росією на цю тему не було попередніх консультацій, і в Брюсселі не знають про конкретний зміст цих домовленостей. Тому я не можу зараз надати конкретної оцінки тому, чи сумісні вони із зобов’язаннями України в рамках членства у договорі про енергетичне співтовариство, а також з Угодою про асоціацію з ЄС і створення всеосяжної зони вільної торгівлі”, – заявив на прес-конференції у Москві Вігаудас Ушацкас, представник ЄС у Росії.
Тепер ЄС має намір перевірити всі ці україно-російські угоди. Тим часом німецький канцлер Ангела Меркель заявила, що Україну все ще чекають у ЄС. “Ця пропозиція залишається на столі переговорів… Ми в курсі, що Україна та Росія підписали далекоглядну угоду. Ми перевіримо її. Не повинно бути так, що виникає ситуація, коли країна, розташована між Росією та ЄС, змушена приймати основоположне рішення або на користь одного, або на користь іншого. Ми над цим працюватимемо. У той же час Україна повинна забезпечити те, що ми очікуємо від кожної країни: гарантії забезпечення прав на проведення демонстрацій і дотримання основних демократичних прав”, – зазначила Ангела Меркель, інформує ИТАР-ТАСС.
Зауважимо, що російський опозиціонер Борис Нємцов припустив, що “Янукович кине Путіна, візьме гроші та піде до Європи”. Звичайно, це оптимістичний сценарій, однак не потрібно забувати, що в російської опозиції там своя боротьба і їй вигідніше змальовувати поразки Путіна… У нас же все виглядає по-іншому.
 До теми                                          
Документи, підписані Віктором Януковичем і Володимиром Путіним у рамках шостого засідання Українсько-російської міждержавної комісії (з офіційної сторінки гаранта України):
1. Протокол шостого засідання Українсько-російської міждержавної комісії.
2. План українсько-російських заходів зі спільного відзначення 200-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка у 2014 році.
3. План дій зі врегулювання торговельних обмежень у двосторонній торгівлі на 2013-2014 роки.
4. Угода про реалізацію заходів державної підтримки з відновлення серійного виробництва літаків типу Ан-124 з двигунами Д-18Т та їх модифікаціями.
5. Протокол про поставки товарів за виробничою кооперацією у 2014 році.
6. Меморандум про наміри з активізації співробітництва у сфері суднобудування між Міністерством промислової політики України та Міністерством промисловості та торгівлі РФ.
7. Угода про спільні дії з організації будівництва транспортного переходу через Керченську протоку.
8. Угода про оперативне оповіщення про ядерну аварію та обмін інформацією в сфері ядерної і радіаційної безпеки.
9. Протокол про визначення пункту пропуску через українсько-російський державний кордон «Куйбишево» для здійснення спільного контролю контролюючими органами держав-сторін.
10. Протокол про внесення змін до угоди Кабінетом Міністрів України та урядом Російської Федерації про співробітництво при здійсненні спільного контролю осіб, транспортних засобів і товарів на українсько-російському державному кордоні від 18 жовтня 2011 року.
11. Угода про співробітництво в боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і їх прекурсорів.
12. План спільних заходів Державної служби з надзвичайних ситуацій України та Міністерства з надзвичайних ситуацій Російської Федерації у контексті реалізації міжурядової угоди про співробітництво в сфері попередження промислових аварій, катастроф, стихійних лих і ліквідації їхніх наслідків.
13. Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Федеральним космічним агентством РФ стосовно співробітництва в сфері ракетно-космічної промисловості.
14. Доповнення до контракту від 19 січня 2009 року між Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» і відкритим акціонерним товариством «Газпром» купівлі-продажу природного газу в 2009-2019 роках.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6473 / 4.19MB / SQL:{query_count}