Півкроку вперед, крок назад…

Парламент ухвалив у першому читанні законопроекти про прокуратуру та про вибори народних депутатів. Водночас питання Тимошенко знову перенесли

фото: AP
Усе частіше українські та іноземні експерти заявляють про те, що Віктор Янукович і Ко готуються до зриву підписання Угоди про асоціацію між ЄС та нашою державою. А останні події лише засвідчують ймовірність такого сценарію. 
Важливе та принципове для Заходу питання звільнення Юлії Тимошенко (чи навіть як перший крок до цього – відправлення леді Ю на лікування за кордон) досі не вирішене, хоча вже наступного тижня Александр Квасневський та Пет Кокс мають виступити у Європарламенті із остаточним звітом своєї місії. 
На цьому тижні вони 25-й раз(!) відвідали Україну, однак і цей візит, вочевидь, виявився не надто результативним. Два дні вони приходили до українського парламенту і, незважаючи на консультації із спікером та керівниками фракцій, ішли звідтіля ні з чим.
Четвер не став “днем Ю”, як планувалось раніше. Ще напередодні провладна більшість у комітеті з питань законодавчого забезпечення і правоохоронної діяльності відправила на доопрацювання усі чотири законопроекти, що стосуються лікування ув’язнених за кордоном, і навіть створила для цього робочу групу під керівництвом “регіонала”  Геннадія Васильєва. Однак ця комітетська група так і не запрацювала.
Учора опозиціонери заявили, що підготували ще один законопроект про лікування Юлії Тимошенко за кордоном, а також зібрали 150 підписів за скликання позачергового засідання ВРУ наступного тижня (12 чи 13 листопада). Та наразі все обійшлось лише появою знову ж таки тимчасової робочої групи, яка займатиметься створенням компромісного проекту закону. За це проголосувало 289 депутатів. 
Опозиціонери заявили, що підготували ще один законопроект про лікування Юлії Тимошенко за кордоном, а також зібрали 150 підписів за скликання позачергового засідання ВРУ наступного тижня (12 чи 13 листопада)
При цьому все відбулось за сценарієм Партії рігіонів: група формується на пропорційній основі, тож провладні депутати матимуть там більшість і зможуть диктувати умови. Вже стало відомо, що її очолив той самий Геннадій Васильєв, а опозиція отримала лише 5 місць із 13. 
Самі ж опозиціонери тим часом заявляли, що готові на компроміси із владою заради євроінтеграції та вирішення питання Тимо­шенко. Тут теба нагадати, що раніше Юлія Володимирівна закликала соратників голосувати за законопроект Анжеліки Лабунської.

Розв’язка наступного тижня

Зрозуміло, що створення робочої групи – це лише затягування часу. Александр Квасневський та Пет Кокс учора залишили ВРУ ще до голосування. “Складно, все складно… Подивіться зараз, як вони будуть голосувати в залі”, – сказав екс-президент Польщі журналістам. Він також зазначив, що перемовини продовжуватимуться. Після цього наглядова місія Європарламенту вирушила до Юлії Тимошенко у харківську лікарню.

фото: byut.com.ua
А тим часом спікер Володимир Рибак пообіцяв опозиції підписати розпорядження про проведення позачергового пленарного засідання парламенту 13 листопада. Однак навіть за таких умов ще не відомо, чи провладні депутати прийдуть на таке засідання, а якщо прийдуть, то як голосуватимуть.
Учора голова регламентного комітету ВРУ “регіонал” Володимир Макеєнко вже заявив журналістам, що до Вільнюського саміту (який стартує 28 листопада) “закон про лікування не буде готовий”. А поки видання “Коментарі” із посиланням на власні джерела у Партії регіонів повідомляє, що остаточна позиція Віктора Януковича щодо ситуації із звільненням Юлії Тимошенко буде відома у понеділок, 11 листопада. Тоді нібито і має зібратись тимчасова робоча група з підготовки компромісного законопроекту про лікування засуджених за кордоном.
Навіть якщо українські парламентарі зберуться 12 чи 13 листопада і ухвалять якийсь законопроект у першому читанні, то Кокс з Квасневським звітуватимуть вже 14 листопада, а тоді остаточного рішення у питанні Тимо­шенко українська сторона ще не зможе забезпечити
“Партія регіонів діє за вказівкою Януковича. Якщо Янукович скаже ПР проголосувати закон Лабунської – вони проголосують, якщо скаже проголосувати закон про амністію – вони проголосують, якщо скаже проголосувати за декриміналізацію – вони проголосують… ЄС не ставить питання про лібералізацію українського законодавства щодо лікування ув’язнених за кордоном... 
ЄС ставить політичну передумову – припинення політично вмотивованого правосуддя і лікування ув’язнених за кордоном”, – заявив своєю чергою захисник леді Ю Сергій Власенко, інформує прес-служба “Батьківщини”. Власенко також припустив, що “регіонали” саботуватимуть засідання робочої групи щодо законопроекту про лікування Юлії Тимошенко. 
Уже зрозуміло, що доля української євроінтеграції вирішуватиметься в останній момент. Навіть якщо українські парламентарі зберуться 12 чи 13 листопада і ухвалять якийсь законопроект у першому читанні, то Кокс з Квасневським звітуватимуть вже 14 листопада, а тоді остаточного рішення у питанні Тимо­шенко українська сторона ще не зможе забезпечити. А  саме від звіту місії Кокса-Квасневського залежатиме рішення засідання Ради міністрів ЄС щодо долі Угоди з Україною (це засідання відбудеться 21 листопада). 

Небезпечні ігри гаранта

Як зазначає польська га­зета Rzeczpospolita з посиланням на свої джерела у Брюсселі, нині європейські держави поділились на три категорії щодо України: “Польща, Великобританія та країни Центральної Європи хочуть підписання Угоди не дивлячись ні на що; Німеччина, Голландія та Швеція наполягають на звільненні Тимошенко, а Франція і країни Південної Європи не мають у цій справі певного рішення”. 
У Європі припускають, що хоч після останньої зустрічі Віктора Януковича і Володимира Путіна у Сочі і не було жодних заяв про кардинальні зміни у зовнішній політиці нашої держави, але український гарант тоді вирішив відмовитись від підписання Угоди з ЄС. 
Нині зрозумілим є лише те, що Віктор Янукович продовжує до останнього торгуватись на усіх фронтах, а це дорого може коштувати не лише йому, а усій країні. Скептичних думок щодо Укарїни на Заході стає все більше. Якщо раніше очільник МЗС Польщі Радослав Сікорський припускав перенесення підписання Угоди про асоціацію з ЄС на наступний рік, то цього тижня член Комітету Європарламенту у закордонних справах Яцек Саріуш-Вольський заявив журналістам, що в ЄС є “план Б”  і підписувати Угоду будуть вже “з наступником президента Януковича, після виборів у 2015 році”.
Нині зрозумілим є лише те, що Віктор Янукович продовжує до останнього торгуватись на усіх фронтах, а це дорого може коштувати не лише йому, а усій країні. Скептичних думок щодо Укарїни на Заході стає все більше
Як би там не було, але українська влада поки публічно не відмовилась від євроінтеграції. Учора парламент компромісним рішенням навіть ухвалив у першому читанні президентський законопроект про прокуратуру (286 голосів “за”) та “регіоналівський” законопроект про вибори народних депутатів (281 “за”), які також входять до переліку євроінтеграційних. 
Ба більше, влада і опозиція  домовились, що до другого читання ці законопроекти готуватимуть за скороченою процедурою. Та і в цій ситуації викликає занепокоєння, що в цих законопроектах безліч дуже небезпечних норм, які влада зможе використовувати у майбутньому на свою користь. 
І нинішній компроміс ще може вдарити по самій опозиції, а якщо провладні депутати таки саботуватимуть створення законопроекту щодо вирішення питання Тимошенко, то удар виявиться вдвічі болючішим. Зрештою, прикладів таких “розводів” від ПР багато…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.2470 / 4.14MB / SQL:{query_count}