У гонитві за рейтингом

Соціологічне дослідження: серед опозиційних лідерів Віктор Янукович у другому турі програє всім, окрім Олега Тягнибока

фото: dt.ua
Хоча й наступні президентські вибори відбудуться аж у березні 2015 року, виборча гонка неофіційно вже розпочалася. 
Навіть незважаючи на те, що опозиційні політики ще не знають, скількома колонами підуть на вибори, чинний гарант ще не вирішив, чи випустить леді Ю, а зміни до правил гри лише розробляються, нині рейтингові політичні гравці кожен свій крок роблять, тримаючи в голові майбутнє волевиявлення.
Тож поточні соціологічні заміри електоральних симпатій українців у цьому контексті є дуже цікавими. І, як свідчить останнє дослідження соціологічної групи “Рейтинг”, якби президентські вибори відбувались на початку жовтня і в них би брала участь Юлія Тимошенко, то саме вона б стала головним конкурентом нинішнього Президента Януковича.
За відсутності леді Ю у списку, найбільшу конкуренцію Віктору Януковичу може скласти Віталій Кличко. Та загалом нині в опозиції багато приводів для позитивного настрою: відповідно до настроїв українців у другому турі перемогти Януковича може і Тимо­шенко, і Кличко, і Яценюк, лише Тягнибок поступається підтримкою виборців.
Звичайно, що це лише проміжні настрої і  невідомо якою ситуація буде у 2015-му. Тому головним завданням опозиції стає збереження підтримки. А як показує те ж соціологічне дослідження від часу минулих парламентських виборів опозиція її набирає, а провладна більшість втрачає.

Претенденти на найвищий пост

Відповідно до опитування, якби президентські вибори відбулись на початку жовтня, то 24% опитаних підтримали б Віктора Януковича (серед тих, хто взяв би учать у виборах), 21 % – Юлію Тимошенко (якщо б вона брала участь у виборах), 19% – Віталія Кличка, 7% – Петра Симоненка, 6% – Олега Тягнибока, 2% – Петра Порошенка.

інфографіка соціологічної групи "Рейтинг" (збільшити)
Якщо у списку Юлію Тимошенко замінити на Арсенія Яценюка (вони тепер представляють одну політичну силу), то симпатії респондентів розподіляються так: Віктор Янукович – 24%, Віталій Кличко – 20%, Арсеній Яценюк – 17%, Олег Тягнибок – 7%, Петро Симоненко – 7%, Петро Порошенко – 3 %.
Та найцікавішими є гіпотетичні результати другого туру голосування. Якби до нього пройшли Віктор Янукович та Юлія Тимошенко, то 28% опитаних підтримали б леді Ю і 24 % – нинішнього президента. Проти обох у такому випадку голосували б також багато респондентів, аж 19%, ще 11% не визначились, а 18 % просто б не голосували. У парі Янукович – Кличко для другого туру чинний гарант набрав би 22 %, а лідер УДАРу – аж 37 %. Проти обох – 12%, не визначились – 11%, не брали б участь у голосуванні – 18%.
Якби у другий тур вийшли Янукович та Яценюк, то нинішній президент отримав би 23 % голосів, а лідер парламентської фракції “Батьківщина” – 30%. Водночас, проти обох – 17%, не визначились – 11%, не брали б участь у голосуванні – 19%. У парі Янукович – Тягнибок, нинішнього президента підтримали б 24 %, а лідера “Свободи” – 22 %. Бачимо, що різниця у підтримці цих двох політиків нині є в межах похибки, тому тут ще може бути боротьба. Однак показово те, що саме в цій найбільше респондентів висловились проти обох – 23 %. Не визначились – 11% респондентів, не брали б участь у голосуванні – 18%.
Зрозуміло, що Віктора Януковича найбільше підтримують на Донбасі, півдні та сході. Своєю чергою, Юлія Тимошенко лідирує на заході, в центрі та на півночі. Віталій Кличко не набагато від неї відстає, а у випадку неучасті Тимошенко у виборах, саме лідер УДАРу перехоплює лідерство на заході та на півночі. Щодо невизначених у своїх політичних симпатях, то найбільше таких як Донбасі (17%) та півдні (15%).
Також варто наголосити на тому, що рейтинги Віктора Януковича та Віталія Кличка вищі за рейтинги їхніх політичних сил. 

Партійні розклади


інфографіка соціологічної групи "Рейтинг" (збільшити)
Щодо нинішньої підтримки українцями політичних партій, то цікаво, що рейтинги Партії регіонів та “Батьківщини” майже зрівнялись. Зокрема, якби вибори до парламенту відбулись на початку жовтня, то 23 % респондентів підтримали б Партію регіонів, а 22 % – ВО “Батькіщина”. Ще 18 % опитаних проголосували б за УДАР, 9% – за КПУ, 7% – за “Свободу”. Жодна інша партія до ВРУ не потрапила б. 14 % українців залишаються невизначеними у своєму виборі.
Соціологи для коректного порівняння показників партій з результатами парламентських виборів здійснили перерозподіл “невизначених”. І виявилось, що порівняно із жовтнем минулого року, нині сукупна підтримка трьох опозиційних партій збільшилась з 50 до 56%, водночас сукупна підтримка партій, які формують більшість у парламенті, зменшилась з 43 до 37%. Приблизно такий розподіл політичних симпатій встановився у лютому цього року. Тут лише потрібно зазначити, що з того часу серед опозиційних сил росте підтримка “Батьківщини” і падає рейтинг “Свободи”. 
Зазначимо, що недавнє опитування соціологічної групи “Рейтинг” проводилось з 26 вересня до 6 жовтня і охопило 2000 респондентів віком від 18 років з усіх областей України. Похибка репрезентативності дослідження не перевищує 2,2 %.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7638 / 4.12MB / SQL:{query_count}