Публічна робота

В Україні виміряли рівень відкритості, прозорості та підзвітності місцевого самоврядування. Львівська міськрада – на третьому місці

У нашій державі діяльність органів місцевого самоврядування, від яких залежить життя окремих міст, не завжди є публічною. Тож громадська організація “Опора” вирішила дослідити, яка ж із міських рад в Україні є найбільш публічною. 
Громадські активісти впродовж чотирьох місяців надсилали запити на інформацію, ходили на прийоми до чиновників та депутатів, відвідували пленарні засідання рад, аналізували контент офіційних веб-сайтів та друкованих видань муніципалітетів 11 обласних центрів – Донецька, Івано-Франківська, Луганська, Луцька, Львова, Миколаєва, Одеси, Рівного, Черкас, Чернігова та Ужгорода. Вимірювали так званий “Індекс публічності”, до якого входить три взаємопов’язані принципи урядування – прозорість, відкритість, підзвітність. Зазначимо, що ідея такого дослідження народилась власне у представників “Опори” у Львові.
“Дослідження спрямоване на те, щоб зрозуміти, наскільки публічно приймаються рішення, втілюється у життя політика муніципалітету та яким є внесок основних суб’єктів місцевого самоврядування у цей процес”, – зазначає Олександр Неберикут, координатор кампанії “Вимірювання Індексу публічності місцевого самоврядування”.
Дослідження показало, що загалом найбільш публічними в Україні є міські ради Івано-Франківська (68%), Луцька (65%) та Львова (61%). За 100% рейтинговою шкалою вони отримали оцінку “задовільно”. Черкаську (39%) та Ужгородську (32%) міськради взагалі визнали непублічними. При цьому важливо, що жоден муніципалітет в Україні не досягнув показника 81% і більше, щоб його вважали публічним.

Мери публічніші, ніж депутати

Також потрібно зауважити, що громадські активісти окремо вимірювали Індекс публічності міських голів, виконавчих органів та депутатських корпусів. І якщо говорити про рейтинг публічності мерів, то трійка лідерів виглядає так: Івано-Франківськ (Віктор Анушкевичус –74%), Луцьк (Микола Романюк – 73%) та Донецьк (Олександр Лук’янченко – 68%). Аутсайдером є мер Черкас – Віктор Білоусов (33%).
З одного боку, мер Садовий щотижня проводить відеозвернення до містян, з іншого, для безпосереднього спілкування з жителями міста Лева приділяє лише чотири години на місяць
А от серед виконавчих органів рейтинг публічності очолюють Івано-Франківськ (80%) та Львів (73%). Виконавчі органи Ужгородської міськради на останньому місці. Та найгірше справи із публічністю складаються у депутатів. В “Опорі” зазначають, що жоден депутатський корпус не досягнув рівня 55%. При цьому найбільш публічні депутати працюють у Луцьку, а наймеш публічні – в Ужгороді.

Львову є над чим працювати

Як бачимо, результати дослідження не вражають. Якщо говорити конкретно про ЛМР, то найпублічнішими у її структурі є виконавчі органи (73%). Громадські активісти зазначають, що на сайті міськради є інформація про керівників та працівників структурних підрозділів, а також графік прийому громадян. 
Водночас проекти рішень виконкому ЛМР не оприлюднюють на сайті. Окрім цього, незважаючи на те, що у Львові діє Центр надання адміністративних послуг, досі не забезпечено можливості електронного запису для отримання цих послуг. А графік роботи цього Центру не відповідає закону.
Задовільно публічним є і міський голова Андрій Садовий (66%). З одного боку, він щотижня проводить відеозвернення до львів’ян, з іншого, для безпосереднього спілкування з жителями міста Лева приділяє лише чотири години на місяць. Окрім цього,  він щороку не звітує про свою роботу на відкритій зустрічі з громадою. А цього, нагадаємо, вимагає закон.
Та ще нижчий показник підзвітності має депутатський корпус ЛМР. Міська рада не затверджує термінів звітів своїх депутатів і не надає інформації про те, чи вони це роблять щороку, чи ні. На офіційному сайті розміщено звіти лише двох міських депутатів із дев’яноста. Тож цього року показник  рівня публічності львівських депутатів досягнув лише 46%.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.5121 / 4.1MB / SQL:{query_count}