Розбір польотів

Парламентська опозиція досі з’ясовує, чому не всі її представники прийшли голосувати за відставку уряду Азарова

 Парламентська опозиція досі з’ясовує, чому не всі її представники прийшли голосувати за відставку уряду Азарова

Мало хто вірив, що опозиціонерам вдасть­ся відправити у відставку нинішній Кабінет Міністрів на чолі із Миколою Азаровим. Ініціювавши ж розгляд цього питання, три опозиційні фракції повинні були демонструвати свою принциповість та послідовність до останнього. Проте 14-х депутатів із “Батьківщини” та УДАРу (“Свобода” була присутньою у повному складі і за відставку голосували всі її члени) під час голосування за питання недовіри уряду не було у сесійній залі ВРУ. І це при тому, що питання було вкрай важливим: його включення до порядку денного разом із питанням київських виборів стало однією з основних вимог опозиції для розблокування парламенту. 
Окрім того, самі опозиціонери неодноразово заявляли: на голосуванні вони будуть у всеозброєнні. Навіть незважаючи на заздалегідь відому безперспективність такого голосування, опозиція могла зберегти обличчя, якби всі її представники зібрались у п’ятницю під куполом ВРУ і підтвердили свої голосні заяви про “боротьбу із режимом” простим натисканням кнопки. Натомість після голосування за недовіру уряду з’явилися сумніви: а чи всі опозиціонери є справді опозиційними і чи не “стушкуються” вони вже завтра?..
Чи покарають відступників?
Кілька днів в опозиційному таборі тривають розмови про те, що відсутніх у парламенті під час голосування в п’ятницю, виключать із фракції “Батьківщина”. Про це в ефірі телеканалу “Інтер” заявив Сергій Соболєв, перший заступник голови фракції “Батьківщина”. Він також повідомив: про можливість таких санкцій опозиційних депутатів попереджали заздалегідь. Соболєв пояснив і мотиви тих, хто не голосував. “Працюють з окремими особами, які в останній момент перед голосуванням раптом дістають карточку, хоча сиділи до останнього. А перед цим вони розказують: нам пообіцяли повернути податок на додану вартість, який до цього не повертали роки чотири”, – зазначив Сергій Соболєв.
На необхідності виключити з фракції таких відступників наголошує і Анатолій Гриценко. “Голосування за відставку уряду – це тест на опозиційність. По-перше, це перевірка за ознакою “страшно-нестрашно”, по-друге, це перевірка на наявність бізнесових зв’язків із владою. Результати голосування показали, хто не витримав цей тест – не прийшов на засідання, а тому й не проголосував за принципове для опозиції рішення. Моя думка така: цих людей треба виключити з фракції. Досить!”, – написав Гриценко на своєму персональному сайті.
Зазначимо, що під час голосування за відставку уряду в залі не було сімох представників фракції “Батьківщини” (Микола Мартиненко, Віталій Данілов, Денис Дзензерський, Андрій Павелко, Сергій Сергієнко, Андрій Шевченко та Сергій Фаєрмарк). Цікаво те, що більшість із них є людьми Арсенія Яценюка, вони прийшли до парламенту за квотою “Фронту змін”. Тому напередодні можливого повного об’єднання “Фронту змін” із “Батьківщиною” з’являється все більше питань. Арсеній Яценюк заявив: опозиція вноситиме нові проекти постанови про недовіру уряду. Проте такі заяви нині виглядають просто смішними. 
Важкий удар
Із фракцією УДАР у парламенті ситуація ще складніша, адже за недовіру уряду не голосував її лідер Віталій Кличко. Відсутніми під час голосування також були Едуард Гурвіц, Микола Паламарчук, Юрій Савчук, Віктор Пинзеник, Павел Рябікін та представник Львівщини Ярослав Дубневич.
Нині є дуже багато питань до Кличка. Дров до багаття підклав і перший віце-прем’єр (на думку експертів, за п’ять хвилин голова уряду) Сергій Арбузов. “Голосування підтвердило: не всі опозиційні депутати були згодні голосувати за відставку уряду. Наприклад, не було лідера опозиції пана Кличка. Я думаю, це свідчить про його політичну зрілість. Він розуміє, що відправляти уряд у відставку в період кризи – це дуже відповідальне рішення. Аби його ухвалити, потрібно бути дуже сміливою людиною, але зовсім не думати про країну”, – сказав Арбузов в ефірі каналу ІCTV. Така похвала, звичайно, зіграла проти Віталія Кличка, а “ударівець” Павло Розенко назвав це “відвертою дрібною провокацією”. Проте жодних офіційних заяв від Кличка чи від фракції на момент здачі номера в друк не було. 
А ось на думку політолога Володимира Фесенка, керівника Центру прикладних політичних досліджень “Пента”, відповідну заяву Кличкові необхідно зробити, “щоб не було підозр у подвійній грі”. Про це експерт заявив в коментарі “Українському  тижню”.  Володимир Фесенко вважає, що відсутність Кличка під час голосування за відставку уряду стала його політичною помилкою.
Зазначимо: минулого тижня Віталій Кличко не прийшов також на засідання комітету ВРУ з питань держбудівництва і місцевого самоврядування, через що провалили законопроект про процедуру імпічменту Президента. До речі, саме лідер УДАРу є його автором. Сам ініціював – сам і провалив.
Тож нині потрібно спостерігати: який вихід із не­однозначної ситуації, творцями якої є самі, знайдуть опозиціонери. Фактично низка депутатів зіграла у напівопозиційність, що може вплинути на цілісність опозиції в парламенті, а також на настрої опозиційних виборців.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.4383 / 4.1MB / SQL:{query_count}