Залякування недоторканих

Вищий адміністративний суд вирішив позбавити мандатів двох депутатів, які вже прийняли присягу. Новий прецедент в українській політиці може мати небезпечні наслідки у майбутньому

Вищий адміністративний суд вирішив позбавити мандатів двох депутатів, які вже прийняли присягу. Новий прецедент в українській політиці може мати небезпечні наслідки у майбутньому

Рішення українських судів вже давно нікого не дивують, проте 8 лютого ВАСУ зробив таку спробу. Вищий адмінсуд ухвалив рішення про позбавлення мандатів двох чинних позафракційних депутатів – Олександра Домбровського та Павла Балогу, вказавши на неможливість встановити достовірні результати виборів у виборчих округах, відповідно №11 та №71. ВАСУ скасував постанови ЦВК в частині реєстрації вказаних народних депутатів і визнав відсутність у них статусу і повноважень народних депутатів України. І це після того, як вони уже прийняли присягу. 

При цьому терміни ос­карження результатів волевиявлення вже спливли і  суд навіть не мав законних підстав нині розглядати цю справу. Ба більше, саме ВАСУ ще 15 листопада 2012-го підтвердив  законність результатів виборів  у 11 окрузі.

Такого в історії українського парламенту ще не було. Та очевидним залишається одне – це удар з боку влади по групах впливу екс-міністра економічного-розвитку і торгівлі в уряді Азарова Петра Порошенка, чиєю людиною є Олександр Домбровський та екс-міністрa надзвичайних ситуацій Вікторa Балоги, молодшим братом якого є Павло Балога. І сигнал усім, що Партія регіонів жорстко боротиметься із парламентарями, які не виправдали її очікування. Влада вкотре продемонструвала свою твердолобість.

Голоси потрібні всім

Одразу після парламентських виборів минулого року, а також із першого засідання Верховної Ради 7-го скликання стало зрозуміло, що такого легкого життя, як було раніше у Партії регіонів у стінах ВРУ, не буде. “Регіоналам” для ухвалення рішень потрібна допомога не лише комуністів, але й самовисуванців. 

“Кнопкодавство”, коли кілька десятків депутатів натискали кнопки за всю більшість вже не допомагає, адже опозиція жорстко взялась за це питання. Та справи у партії влади пішли ще гірше, коли не вдалось домовитись із низкою впливових незалежних мажоритарників. 

КОМЕНТАР

Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії стратегічного консалтингу Berta communications:

- Це сталось із людьми, які відмовились грати за правилами більшості. І через це по них було завдано удару. Але, найголовніше тут навіть не це, а те, що удару завдано не просто по депутатах, а людях, які належать до груп впливових нардепів Балоги і Порошенка. Звичайно, що нині ці люди найбільше зацікавлені у тому, щоб апелювати до підтримки української опозиції, адже це єдине, що їм залишається. Ми розуміємо, що об'єктивність українських судів залишає бажати кращого.Ця ситуація виникла через те, що, насамперед, ідуть складні процеси із формуванням більшості, і кожен штик йде на рахунок. І коли декілька людей відмовляються підтримувати рішення більшості, то це завдає дуже серйозного удару по її позиціях. Адже підтримка рішень вимагає голосування багатьох депутатів.Багатьом президентам багато чого не подобалось,  зокрема Кучмі, але він змушений був коритись ситуації і не міг своїм особистим рішенням через суддів змінити розклад сил. Тому нині це небезпечно тим, що в майбутньому можуть виникнути проблеми у багатьох депутатів: і в опозиції, і в більшості. Кожен може потрапити в опалу.Щодо нинішніх заяв опозиції, то думаю, що вони хочуть на цій ситуації зіграти, як мінімум отримати лояльні голоси цих двох людей. Опозиція по-можливості буде грати максимально жорстко.Звичайно, що збільшуються шанси на те, що Петро Порошенко може стати кандидатом від опозиції на виборах київського міського голови. Нині влада дає йому зрозуміти, що він є неконтрольованим політиком, а з точки зору влади це означає неугодним. Тому він може спокійно розраховувати на підтримку опозиції. Шанси на це будуть дуже високі і йому це буде вигідно.

Тож атака на Петра Порошенка і Віктора Балогу не є випадковою. Вони із своїми депутатами так і не влились у фракцію ПР і навіть критикували владу. (Цікаво, що син Петра Порошенка Олексій на проміжних виборах до Вінницької облради балотується від “Батьківщини” ).

Таким чином “регіонали” голосно говорять, що їх не влаштовує нинішня ситуація, коли в них крихка більшість, до того ж опозиція тероризує їх персональним голосуванням. Та прагнення біло-блакитних жорстко контролювати парламент може зіграти проти них самих.

“Це намагання діяти старими методами у новій політичній ситуації. Як не парадоксально, це не зміцнить владу. Бо всі розуміють, що це – певна помста і Балозі, і удар по незалежних мажоритарниках. І це збільшить коло прямих або опосередкованих опонентів влади і Президента зокрема. Ті, хто хотів налякати депутатів-мажоритарників, тільки збільшили в цьому середо­вищі коло опонентів для влади. Навіть всі, хто залишаються у фракції “регіоналів”, думаю, не будуть підтримувати цю владу, яка намагається так цинічно ними маніпулювати. Ясно, що воювати з владою вони не будуть, але не підтримувати деякі рішення влади, вони будуть. Відходитимуть від режиму “, – зазначає Володимир Фесенко, політолог, керівник Центру політичного аналізу “Пента”, повідомляє Gazeta.ua.

Тож нині прогнози багатьох експертів, про те, що після виборів 2012 повториться ситуація 2002, коли влада сформувала парламентську більшість, проте ближче до президентських виборів втратила її, починають реалізовуватись. 

Зрозуміло одне: долю нинішнього парламенту вирішать впливові незалежні мажоритарники. Їхня підтримка також буде і одним із важливих чинників на президентських виборах 2015-го.

Правова колізія

Зазначимо, що рішення ВАСУ спричинило правову колізію, яку неможливо вирішити. Експерти кажуть, що навряд чи  відбуватимуться перевибори у цих двох округах на Закарпатті та Вінничині. 

Як зауважив заступник голови ЦВК Андрій Магера, є лише п’ять можливих варіантів позбавлення чинного депутата мандата.  Це, зокрема, складення повноважень за особистою заявою, набуття чинності обвинувальним вироком щодо депутата, визнання депутата недієздатним або зниклим безвісти, припинення громадянства або виїзд на ПМП за межі України, смерть. 

І жодного із цих варіантів у нинішній ситуації немає. Поки що відома лише резолютивна частина судового рішення, а от його мотивацію ВАСУ має оприлюднити до завтра.

Невідомо і як далі діятиме влада. Та перший заступник голови фракції ПР Михайло Чечетов заявив, що картки для голосування Домбровського і Балоги можуть бути заблоковані. Від того, як влада просуватиме рішення ВАСУ і залежить чи нинішня ситуація залишиться лише залякуванням неугодних, а чи переросте у ще один жорсткий конфлікт, що може знищити парламент нинішнього скликання.

Реакція опозиції

Звичайно, що опозиція, яка нині продовжує блокувати трибуну Верховної Ради, вимагаючи персонального голосування, і навіть заявляє про готовність до силового протистояння, одразу ж вирішила скористатись ситуацією. Нині парламентські опозиційні фракції заявляють про підтримку Балоги і Домбровського, і навіть вимагають притягти до відповідальності суддів ВАСУ, які прийняли таке рішення.

Опозиції потрібні впливові мажортарники, а тепер і Порошенкові з Балогою необхідна опозиція. Принаймні для інформаційної підтримки. 

Та тут є один нюанс. Павло Балога у своєму окрузі переміг висуванців від Партії регіонів, і хоч він у перший день роботи ВРУ вступив у фракцію ПР, проте наступного дня оголосив про свій вихід із неї (Зазначимо, що на офіційному парламентському сайті Павло Балога продовжує значитися членом фракції ПР). А от Олександр Домбровський в 11-му окрузі переміг Наталію Солейко від “Батьківщини” і опозиція заявляла про масові фальсифікації на цьому окрузі і навіть подавала в суд.

Ба більше, позов Наталії Солейко ВАСУ 15 листопада відхилив, а от рішення про позбавлення мандатів Домбровського і Балоги він прийняв за позовом тепер вже опозиційного екс-нардепа Юрія Кармазіна. І Кармазін у соцмережі Facebook активно заявляє, що опозиції не варто заступатись за Балогу і Домбровського. 

“Що стосується політичного підтексту в цій справі, то я взагалі не бачу причин для турбування з боку опозиції. Це не їх колеги і вони не мають жодного відношення до опозиційної діяльності. За мене, як опозиціонера, ніхто не заступився (за винятком колег Уколова і Ляшка) під час вакханалії з боку ЦВК, коли знімали і не допускали до реєстрації кандидатів у депутати опозиційних політиків. А за цих осіб тим паче не бачу причин заступатися опозиції”, – пише він. Та опозиція не звертає на це уваги. З одного боку – нині з’явився ще один шанс покритикувати владу, з іншого – якщо якимось незбагнен­ним чином усупереч усім законам чинних депутатів таки позбавлять мандатів, то надалі боятись потрібно усім.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.5271 / 4.17MB / SQL:{query_count}