Вибори-2012: проголосують не всі

Якщо хтось не отримав іменного запрошення і до вчорашнього дня не перевірив, чи є у списках виборців, то впродовж найближчих трьох днів  у судовому порядку зможе захистити своє право взяти участь у волевиявленні 28 жовтня 

Якщо хтось не отримав іменного запрошення і до вчорашнього дня не перевірив, чи є у списках виборців, то впродовж найближчих трьох днів  у судовому порядку зможе захистити своє право взяти участь у волевиявленні 28 жовтня 

У неділю на громадян України чекає одне з найважчих політичних випробувань останніх кількох років – парламентські вибори. І хоч у багатьох людей виникають сумніви щодо їх чесності та дієвості, мовляв, нічого не зміниться, очевидним є те, що таким чином українці відмовляються від своїх прав. 

Суспільство за 20 років не змогло “спродукувати” кращих політиків, тому нарікати доводиться лише на себе. Незважаючи на дефіцит якісної політики та усвідомлення вседозволеності більшістю кандидатів, все ж таки у нас є вибір. Чому б ним не скористатись?..

Сьогодні “Пошта” розповідає, що потрібно знати українським виборцям, щоб без перешкод взяти участь у голосуванні 28 жовтня. Особливо якщо таке рішення виникає в останній момент…

Без списку – нікуди 

Ще 12 жовтня закінчився термін, коли громадяни повинні були отримати від ДВК іменне запрошення на вибори. У ньому вказано час, місце, адресу і номер виборчої дільниці. Якщо ж такого запрошення вам не надіслали, то існує два пояснення цього: або ваша дільнична виборча комісія погано працює, або через певні помилки вас не було включено до попереднього списку виборців. 

У будь-якому випадку відсутність запрошення – це привід перевірити себе у списках, вивішених у приміщенні кожної ДВК, а також оприлюднених на офіційному сайті Центрвиборчкому. До  учорашнього дня громадяни мали змогу внести подання до дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто чи інших осіб, а також щодо наявності або відсутності позначок про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися. Та вже віднині зробити це буде складніше.

“Згідно з чинним законодавством, зараз починається етап виготовлення уточнених списків виборців, тому залишається ще три дні, коли через суд можна внести зміни до списку, за яким відбуватиметься голосування. Для цього потрібно піти в місцевий суд з належними документами, які підтверджують, що ви проживаєте в конкретному окрузі. Таким документом є паспорт, де вказане місце прописки. Написати заяву про включення або виключення зі списку виборців можна й до органу ведення Державного реєстру виборців”,  – розповідає “Пошті” Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної громадської організації “Комітет виборців України”.  

Нагадаємо: органи ведення ДРВ працюють у приміщеннях місцевих державних адміністрацій та при виконкомах міст.

Не встиг – не голосуєш!

 

За два дні до виборів уточнений список виборців буде переданий на дільниці. “В день голосування суд не працюватиме, тому й не розглядатиме позовів щодо неточних списків виборців. Люди, які не знайдуть себе в цих списках, не зможуть проголосувати”, – наголошує Оксана Дащаківська.

Зазначимо, що Закон “Про вибори народних депутатів України” дозволяє виправляти неточності у списках виборців 28 жовтня. Зокрема п. 7 ст. 42 цього документа передбачає, що голова, заступник голови або секретар дільничної виборчої комісії в день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців – неправильне написання прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування. Таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника голови чи секретаря дільничної виборчої комісії у графі “Примітки”. Але варто сказати, що така норма може бути і механізмом фальсифікацій на виборах!

Голосування удома та в лікарні

Заздалегідь належить подумати про уточнення списків виборців людям, що мають проблеми зі здоров’ям. Нагадаємо: в лікарнях утворюються спецдільниці, тому громадяни, що потраплять в медичні заклади не пізніше як за три дні до виборів, будуть внесені до списків виборців на спеціальній виборчій дільниці. 

“Якщо ж вони потрапляють у медичний заклад пізніше, то до 20 години п’ятниці, 26 жовтня,  потрібно написати заяву в ДВК, щоб до них у лікарню прийшли члени комісії зі скринькою. Якщо ж громадяним потрапляють до лікарні пізніше 20 години п’ятниці, то фактично втрачають право голосу”, – пояснює Оксана Дащаківська.

Варто знати, що навпроти осіб, які постійно не можуть самостійно пересуватися, в списку виборців вже стоїть позначка “НСП”. Це означає, що голосування для них буде організоване за місцем перебування. Ті ж виборці, які тимчасово (чи за віком)  втратили можливість самостійно пересуватись, у випадку виявлення бажання голосувати до 20 години п’ятниці повин­ні звернутись до дільничної виборчої комісії із заявою. При цьому, відповідно до закону, вони мають власноруч написати цю заяву, хтось може її передати або ж вона може надійти до ДВК поштою. Але для такої заяви необхідна довідка з медичної установи, яка підтверджує нездатність виборця самостійно пересуватись. 

“Міграції” виборців не буде

Уже вкотре українцям потрібно нагадати про те, що на парламентських виборах – 2012 не буде так званих “відкріпних талонів”. Це одне з питань, на які Центральна виборча комісія вчасно звернула увагу і вжила заходів, аби унеможливити фальсифікації. Зокрема дозволила голосувати за тимчасовими посвідченнями без зміни виборчої адреси лише в ме­жах округу. Виїжджати голосувати в інші області тепер не можна! 

З одного боку, це не дозволило низці недоброчесних кандидатів перевозити “своїх” виборців у потрібні округи, але з другого – не зможе проголосувати значна частина виборців, котрі 28 жовтня не будуть удома (за місцем реєстрації). До прикладу, студенти із Львівщини, котрі навчаються у Києві, якщо вони не зареєстровані у столиці. Потрібно буде витрачати гроші на дорогу в рідне місто. Зауважимо, що ця норма не стосується членів виборчих дільниць, котрі голосуватимуть там, де працюватимуть у день виборів. 

А от громадяни, котрі 28 жовтня подорожуватимуть у межах свого округу, для голосування не на “рідній” дільниці повинні були отримати тимчасове посвідчення. Щоправда, для цього до учорашнього дня треба було написати мотивувальну заяву до  органу ведення Державного реєстру виборців  та додати до неї документ або належним чином завірену копію, що підтверджує необхідність зміни місця голосування.  До слова, учора закінчився термін подання заяв для голосування громадян, котрі перебуватимуть 28 жовтня за кордоном. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2124 / 4.14MB / SQL:{query_count}