жоден голос не буде втрачений

Вибори не за горами.

Вибори не за горами.

Для влади це засіб підтвердити свою легітимність, для опозиції – запропонувати свої альтернативи. За будь-якого результату важливим є те, що вибори мають пройти чесно і без порушень.
Нагадуємо, що 28 жовтня 2012 року відбудуться перші за десять років парламентські вибори за змішаною – пропорційно-мажоритарною системою. Це означає, що 225 депутатських місць у Верховній Раді посядуть депутати, які йдуть за партійними списками, а ще 225 будуть розподілені поміж представниками мажоритарних округів. Кожен виборець отримає два бюлетені. В першому він проголосує за одну з партій, у другому має обрати депутата, що представлятиме мажоритарний округ, в якому живе виборець.
Можливо, найважливішим демократичним кроком на цих виборах є повернення до змішаної системи. Завдяки їй до парламенту через мажоритарні округи мають змогу потрапити позапартійні політики та громадські діячі, відомі своїм виборцям лише в межах певного регіону. Таким чином дотримано принципу чесної конкуренції між учасниками перегонів.
А от графа “Не підтримую жодного кандидата” цього разу буде відсутня, оскільки юридичні наслідки її обрання в українському законодавстві прописані недостатньою чітко.
Гарантії прозорості
Важливим запобіжним заходом, що зменшить можливості маніпуляцій, є скасування відкріпних талонів. Раніше їх використовували для організації так званих “каруселей”, коли виборець міг проголосувати в тому окрузі, де зареєстрований, а потім, отримавши від організаторів фальсифікацій відкріпний талон (найчастіше підроблений), голосував у якомусь іншому окрузі, часто в іншому кінці країни. За рішенням Центрвиборчкому, тепер можна змінити тільки дільницю, де голосуватиме виборець, але не округ.
До необхідних заходів гарантування прозорості процесу волевиявлення належить і встановлення веб-камер, яке закінчилося 16 жовтня.
Відеозйомка – дуже дієвий інструмент протидії підтасовкам. А оскільки процес волевиявлення транслюватимуть у інтернеті, будь-хто зможе переконатися в будь-який момент, чи є порушення. І якщо є, то на якій саме дільниці. 
Деякі політичні сили критикували владу за те, що камери буцімто дорого обійшлися, але ж після виборів їх використовуватимуть для вуличного спостереження поблизу громадських будівель з метою підвищення безпеки. Партія регіонів була ключовою силою, яка домагалася встановлення веб-камер на виборчих дільницях і таким чином показала своє прагнення максимально відкритих виборів із чесним результатом. Що й не дивно, адже Партія регіонів зберігає лідерські позиції в усіх рейтингах і для неї, як для правлячої політсили, дуже важливо, щоби вибори були легітимними всередині країни і визнаними міжнародною громадськістю. Україна запросила близько 5 тисяч спостерігачів з різних міжнародних організацій, аби вони переконалися у відсутності суттєвих порушень.
Чесні виборці – чесні вибори
Опозиційні сили часто залякують наших громадян, нібито ледь не всі голоси масово скуповують. Таке доволі безвідповідальне нагнітання паніки безпідставне.
Спроби підкупу мають здебільшого поодинокий характер і проявляються частіше з боку тих, хто власне й кричить про масовий підкуп. Як, наприклад, кандидат у депутати Петро Ющенко, який роздає продовольчі пайки у виборчому окрузі №161. Собівартість такого продпайка – близько 120 гривень за місцевими цінами.
Згідно із дослідженням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), більшість українців демонструють високий рівень політичної самосвідомості. Продати свої голоси за кандидата, за якого не збиралися голосувати раніше, готові менш ніж 7% виборців. Ще 6% готові взяти гроші лише у тому випадку, якщо вони й без того мали намір голосувати за кандидата, який їх підкуповує. При цьому 83% громадян не стануть продавати свого голосу за жодних обставин. Цікаво, що цей же показник у 2009 році становив тільки 69%, тобто підвищився на 14% за три роки. Отже, навіть якщо хтось і намагатиметься підкупити українців, то шансів у нього мало, відтак мало шансів і на фальсифікацію виборів.
Для тих 7% громадян, згідних піти на аферу, українське законодавство впроваджує жорстку відповідальність за махінації на виборах. Якщо виборець спробує проголосувати за кандидата в окрузі, в якому ніколи не проживав, або ж винести чистий бюлетень із виборчої дільниці – йому загрожує обмеження волі терміном до 5 років. А того, хто погодиться проголосувати кілька разів на дільниці або проголосувати за інших осіб за чужими документами, можуть посадити за ґрати на 3 роки.
Загалом хід передвиборчих перегонів доволі спокійний, як і мав би бути. До дня голосування – менш як два тижні, але й досі не було жодних мас­штабних скандалів. Панує повна свобода слова. Всі учасники мають вільний доступ до мас-медіа, активно ведуть агітацію, висловлюють своє ставлення до подій. Лідери партій вільно критикують опонентів і ознайомлюють зі своєю позицією виборців.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.7000 / 4.12MB / SQL:{query_count}